Pravděpodobnost 50:50 oteplení o více než 1,5 stupně

Organizace spojených národů (OSN) je znepokojena. Důležitý teplotní práh o více než 1,5 stupně nad předindustriální úrovní se může brzy prolomit. Ale jak dramatické to je?

Asi 1,2 stupně nad předindustriální úrovní z let 1850 až 1900: Rok 2016 zatím drží rekord nejvyšší průměrné teploty zaznamenané na celém světě. To by se ale podle nové prognózy mohlo brzy změnit. Světová meteorologická organizace (WMO) v Ženevě uvádí, že celosvětová průměrná teplota jednoho roku mezi lety 2022 a 2026 se stane poprvé o více než 1,5 stupně vyšší než předindustriální úroveň.

V roce 2015 se stále považovalo za prakticky nemožné, aby bylo dosaženo hranice 1,5 stupně do pěti let. V tomto roce se světové společenství dohodlo v Pařížské klimatické dohodě na omezení trvalého oteplování výrazně pod dva stupně. A pokud možno pod 1,5 stupně Celsia. Nová prognóza ukazuje, jak obtížné se jeví dosáhnout zejména druhého cíle.

Pravděpodobnost stoupá

Protože nyní WMO říká: Pravděpodobnost, že v pětiletém období 2022 až 2026 dojde k nárůstu teploty o více než 1,5 stupně po dobu alespoň jednoho roku, je téměř 50 procent. To ale neznamená, a to je důležité, že v tomto případě bude trvale překročena hranice 1,5 stupně. V následujících letech by mohla být hodnota opět nižší, vysvětlila WMO.

„Údaj 1,5 °C není náhodná statistika. Spíše je to ukazatel bodu, ve kterém jsou klimatické dopady stále více škodlivé pro lidi a celou planetu,“ řekl  generální tajemník WMO Petteri Taalas.

Pařížská klimatická dohoda si klade za cíl dlouhodobě omezit globální oteplování. A to by bylo s velkým úsilím docela proveditelné. Podle zprávy WMO je v současnosti pouze 10 procentní šance, že pětiletý průměr globálního oteplování již překročí hranici 1,5 stupně.

Problém: Odborníci v průměru očekávají, že teploty v příštích letech nadále porostou. Podle WMO existuje 93 procentní šance, že rekord z roku 2016 se stane během příštích pěti let překonán. Je stejně pravděpodobné, že průměrná teplota za pětileté období 2022-2026 bude vyšší než v předchozích pěti letech. Výpočty provedl britský Met Office pro OSN.

Zpráva ze Ženevy přichází v polovině mezi poslední světovou klimatickou konferencí COP 26 v Glasgow a příští konferencí COP 27 v Egyptě. V přímořském letovisku Šarm aš-Šajch se v listopadu očekává kolem 30 000 účastníků, včetně 120 hlav států a vlád. V polovině COP vyvozují pozorovatelé střízlivý závěr o ochraně klimatu, a to i kvůli válce na Ukrajině.

Vypouštění skleníkových plynů a stoupající teploty

Laguna Aculeo v Chile: Země nedávno zažila nejhorší sucho ve své historii, Pravděpodobnost 50:50 oteplení o více než 1,5 stupně
Laguna Aculeo v Chile: Země nedávno zažila nejhorší sucho ve své historii

Podle předběžné klimatické zprávy WMO byla v loňském roce globální průměrná teplota o 1,1 stupně vyšší než předindustriální úroveň. Konečnou hodnotu WMO zveřejní 18. května. Britští meteorologové předpokládají, že průměrná teplota v tomto a příštích čtyřech letech se má pohybovat mezi 1,1 a 1,7 stupně nad předindustriální úrovní.

Indie a Pákistán se nedávno musely potýkat s velkou vlnou veder. Pro letošní rok meteorologové očekávají, že v jihozápadní Evropě a na jihozápadě Severní Ameriky má být sušší, než byl průměr let 1991 až 2020. Vlhčeji naopak pravděpodobně bude v severní Evropě, v oblasti Sahelu, severovýchodní Brazílii a Austrálii.

,,Dokud budeme i nadále vypouštět skleníkové plyny, teploty budou stále stoupat,“ řekl šéf WMO Taalas. ,,Současně se naše oceány budou nadále ohřívat a okyselovat, mořský led a ledovce budou nadále tát, hladiny moří budou nadále stoupat a naše počasí bude extrémnější.“

Zdroj: spiegel, Vapol