Ford Sierra RS500: Oživení legendy závodu BTCC

Bývalý závodník se podílí na výrobě legendárního vozu Sierra RS500

Ford Sierra se většinou považuje za spíše výjimečný. Ale pak je tu model Sierra RS500.

Vůz, který má dodnes kultovní přízeň a jehož příklady vydělávají velké peníze. Ale počkejte: je toho víc, protože za tím je závodní vůz RS500, který v 80. letech ovládl britský šampionát cestovních vozů a zaznamenal 40 vítězství v závodech.

Devět z těchto vítězství bylo s Andym Rousem za volantem. Nejen, že je čtyřnásobným šampionem BTCC, ale jeho firma na přípravu závodních vozů, Andy Rouse Engineering (ARE), vozy také stavěla.

CNC Motorsport staví tři věrné repliky 40 násobného vítěze závodu BTCC – Britis Touring Car Championship.

Bývalý zaměstnanec ARE Alan Strachan nyní vlastní CNC Motorsport AWS. Nedávno také oznámil plány na stavbu tří pokračování modelů RS500 podle přesné specifikace skupiny A té doby, s požehnáním Andyho Rousea.

Cena nového vozu se bude pohybovat kolem 5 milionu korun
Ford Sierra RS500

Vůz RS500 a další

Mnoho z původních závodních vozů RS500 se vyrobily v malých dílnách, takže je možná vhodné, že tři pokračovací vozy vznikají v bezejmenné průmyslové jednotce v Gloucestershire. Uvnitř nás vítá neposkvrněné silniční auto zákazníka RS500 a vedle něj sedí Sierra Sapphire Cosworth, kterou řídila Sabine Schmitz v závodech skupiny N v Německu. Dále je zde Rover SD1, Jaguar E-Type a mezi nejvzácnější Rovery, jeden z pouhých dvou závodních modelů P6. Ale pro ně tu nejsme, tentokrát ne.

Nahoře vedle dvojice renovovaných Merkur XR4Ti sedí první ze tří původních karoserií ‚909‘ Motorsport RS500, které mají tvořit základ vozů. Ty se mají vyrábět podle tehdejších přesných předpisů skupiny A a mohou se používat po dlouhou dobu závodění. „Začali jsme s myšlenkou, že může být zábava postavit nějaké modely na pokračování,“ říká Strachan. „Andy se do toho pustil, což je překvapivé, protože nechápe, proč si ho lidé stále tak váží. Pro něj znamenalo závodění jen jeho práci a jeho úkolem je stavění a závodění v autech.“

Výroba vozu Ford Sierra RS500

Nyní je Strachanovým úkolem pokračovat v tomto dědictví. Výroba toho, co se stane ARE 001/22, začíná tento měsíc a dokončení zabere přibližně šest měsíců. Přestože má Strachan všechny původní předpisy a technické specifikace, v průběhu let také reverzně zkonstruoval mnoho komponentů. Jeho dílna má kompletní CNC frézovací zařízení na výrobu čehokoli od brzdových třmenů až po kompletní sadu předního odpružení. To je užitečné, protože říká, že nikde na světě nejsou dostupné žádné originální díly a neexistuje žádný z původních dodavatelů.

Motor Cosworth YB má výkon 575 koní
Motor

Prvním úkolem je nyní příprava skořepiny včetně švového svaření a montáže ochranné klece. Strachan říká, že v současné době má asi 30 % potřebných dílů, včetně zbrusu nového motoru Cosworth YB o výkonu 575 koní. Motory vyrábí specialista na závodní motory Harvey Gibbs, pětistupňové převodovky a diferenciály pak Bara Motor Sport. Mezi další komponenty, které je nutné zadat externě, patří sdružený přístroj a elektronická řídicí jednotka.

Ačkoli se každý vůz postaví podle přesných předpisů té doby, existuje několik oblastí výkladu. To zahrnuje ochrannou klec, pro kterou má Strachan certifikaci pro splnění historických závodních pravidel, a slavný zadní spoiler a nárazníky. Originály jsou vyrobené z plastu, ale říká, že je nelze najít. Místo toho si nechává vyrobit nové z plastu vyztužené skelnými vlákny a je si jistý, že si s tím poradí i puristé.

Závodní vůz RS500

„Pokud chcete závodit s cestovním vozem skupiny A, závoďte s cestovním vozem skupiny A. Avšak ne s něčím, co není,“ říká hlasitě. Má vášeň pro dobová auta, to je jasné. Ale jak je to s původem pokračování modelu?

„Každé pokračování musí tvořit svou vlastní historii, přičemž je stále součástí historie RS500,“ říká.

Jak to tedy Rouse všechno vnímá? „RS500 je náš zdaleka nejúspěšnější závodní vůz,“ říká Rouse. „Jednalo se o nejikoničtější auto a nejlepší auto, které se dalo řídit. Vždy tvořilo základ pro opravdu dobrý byznys. Během dvou nebo tří let jsme postavili asi 30 aut a přes 100 motorů. Takže to byla skvělá doba. Jsem potěšený skutečností, že Alan začne opět vyrábět tato auta, protože to vytváří nový zájem. Jsem ohromený, že si mě lidé po tak dlouhé době ještě pamatují.“

Rouse může být skromný, ale ti, kdo odevzdají 5 300 000 Kč za jeden z pokračovacích modelů, získají skutečný Ford Sierra RS500 Cosworth od Andy Rouse Engineering Group A, auto. Pro ně slovo „skromný“ neexistuje.

Závodník Andy Rouse

Andy Rouse je mnohými považovaný za nejlepšího řidiče BTCC všech dob. Na svém kontě má čtyři tituly BTCC, 60 závodů v šampionátu a dvě vítězství ve 24 hodinovém závodě Willhire. Třikrát také závodil v Le Mans.

Jeho kariéra začala v 60. letech ve Formuli Ford a v 70. letech přešel na závody sedanů. Vyhrál sérii Ford Escort Mexico a poté se připojil k Broadspeedu v British Saloon Car Championship, kde v roce 1975 vyhrál celkový titul.

Andy Rouse získal celkem čtyřikrát titul v závodech BTCC
Andy Rouse

V roce 1981 založil vlastní společnost, která se zabývala vývojem závodních vozů. Během let 1983 a 1984 vyhrál BTCC, slavně řídil Rover SD1, který skončil před továrním týmem Rover. V témže roce mu Ford dal smlouvu na stavbu cestovních vozů Sierra Cosworth, ale roku 1985 získal svůj konečný titul BTCC ve Fordu XR4Ti.

Rouse pokračoval ve výrobě závodních vozů, ale nakonec odešel z profesionálního motorsportu v roce 1995.

zdroje: autocar, Vapol