Dvanáctiválec V-12 o výkonu 824 koní

Vzhledem k tomu, že se stále více motorů V-12 blíží ke konci své životnosti, Aston Martin se chystá představit nový. Britská značka dnes odhalila první podrobnosti o svém novém dvanáctiválci s dvojitým přeplňováním, který je podle jejích slov zcela přepracovaný. Nejen to, ale ručně vyráběný motor má výkon 824 koní a točivý moment 738 N.m, což znamená, že je mnohem výkonnější než 5,2litrový dvanáctiválec, který nahradí.

Dvanáctiválec v dosavadní verzi Aston dosáhl svého vrcholu s motorem o výkonu 759 koní pod dlouhou kapotou modelu DBS 770 Ultimate, který jednak ukončil kariéru této generace, jednak představoval nejvýkonnější sériový vůz, jaký kdy společnost vyrobila. Je zřejmé, že tento titul bude s příchodem nového V-12 překonán. Jako upoutávku na odhalení zveřejnil Aston krátké video, které nazývá „Úsvit nové éry V-12“.

Mezi nesčetnými změnami, které na chystaném V-12 provedli, je například silnější blok motoru a ojnice. Přepracovali také hlavy válců a Aston uvádí, že jsou zde turbodmychadla s vyššími otáčkami a sníženou setrvačností. Ventilový rozvod dostal přepracované profily vačkových hřídelí a nové sací a výfukové otvory. Dvanáctiválec V-12: palivový systém má vstřikovače s vyšším průtokem a změnilo se také umístění zapalovacích svíček.

Aston Martin

Dvanáctiválcové motory až do roku 2026

Aston již dříve uvedl, že je i nadále odhodlán vyrábět dvanáctiválcové motory až do roku 2026. Uvedení tohoto nového motoru V-12 tento slib potvrzuje. A Aston tvrdí, že debutuje v novém vlajkovém modelu, který prorazí někdy koncem tohoto roku. V té době se také dozvíme další technické podrobnosti o motoru, které nebyly zahrnuty do dnešního odhalení, jako je jeho zdvihový objem. Podle očekávání společnost uvádí, že nový dvanáctiválec vyrobí ručně v omezené kapacitě v jednotlivých letech.

Další velkou otázkou je, jaká bude nová vlajková loď Astonu. Teaser video obsahuje slogan „All will be vanquished“, což by mohlo někomu naznačovat, že půjde o novou generaci Vanquishe, což měl být kdysi hybridní hyperautomobil s motorem uprostřed. Domníváme se však, že tento slogan je pravděpodobně jen red herring, protože Aston od té doby veřejně potvrdil, že Vanquish s motorem uprostřed byl zrušen. Místo toho si myslíme, že příští dvanáctiválec značky bude pohánět nástupce DBS vycházející z nového Astonu Martin DB12. To ukáže až čas.