NASA – test nové měsíční rakety byl zpožděn

Začátkem letošního roku by měla vzlétnout nová měsíční raketa NASA, která by v určitém okamžiku mohla přepravovat i lidi. Nyní se však projekt zpozdil, částečně kvůli koronavirové pandemii.

Program NASA „Artemis“ je jedním z nejambicióznějších plánů americké vesmírné agentury. Mise má přivést lidi zpět na Měsíc poprvé od Apolla 17. Za tímto účelem inženýři NASA pracovali na těžké raketě SLS, která bude stát kolem dvou miliard dolarů. A která bude vypuštěna s kapslí „Orion“ nahoře.

Pandemie koronaviru

V poslední době však dochází k opakovaným neúspěchům, také kvůli pandemii koronaviru. Nyní se mise dále odkládá, jak oznámila NASA. Netrpělivě očekávaný start velké měsíční rakety NASA pro její první let se odkládá nejméně o měsíc a podle středeční americké vesmírné agentury, bude možný nejdříve v březnu. První zkušební let Space Launch System (SLS) by se pak neuskutečnil dříve než v dubnu.

Přesné datum bezpilotního zkušebního letu zatím NASA nechce uvést. Nebyly zmíněny ani konkrétní důvody. Pouze to, že neexistují žádné konkrétní, velké potíže, ale spíše je třeba překonat více technických překážek než obvykle. Ale to je u tak velkého a složitého raketového systému normální. Než začnete, je třeba propracovat seznam „hromady věcí“, řekl expert NASA Tom Whitmeyer.

Umělecké ztvárnění rakety NASA Space Launch Systems
Raketa NASA Space Launch Systems

Představitelé NASA však také uznali, že kvůli nárůstu omikronů došlo v týmu k nárůstu infekcí Covid-19, což přispělo ke zpožděním.

Původně se měla 36 patrová raketa a kapsle poprvé představit veřejnosti v polovině února na Floridě. Nyní ale bude „SLS-Orion“ pravděpodobně přepravený obrovským housenkovým transportérem ze své montážní budovy na startovací rampu 39-B v Kennedyho vesmírném středisku na Cape Canaveral až v polovině března.

Kolonie na Měsíci – NASA

Technici potřebují zhruba dva týdny na přípravu nosné rakety na generální zkoušku. Během toho se nádrže rakety plně naplní palivem a provede se simulovaný odpočet. Před startem se však raketa převalí zpět do montážní budovy ke konečné kontrole. A následně se uvede zpět do pozice až krátce před oficiálním startem. Odborníci z NASA v současné době zkoumají termíny schůzek v dubnu a květnu.

V letech 1969 až 1972 stálo na měsíčním povrchu dvanáct astronautů v rámci amerického programu Apollo. NASA to chce zopakovat a dokonce tam vybudovat dlouhodobou lunární kolonii.

Zdroj: spiegel.de, Vapol.cz