Arizon Nissan – koncept nového elektromobilu

Nissan využil autosalon v Šanghaji k představení nejnovějšího konceptu elektromobilu Arizon. Mohl by se stát příštím sériově vyráběným EV

Nissan využil autosalon v Šanghaji k představení svého nejnovějšího konceptu elektromobilu Arizon. Tento model je předobrazem sportovně-užitkového vozu střední velikosti, jenž by mohl ukázat cestu k příštímu sériovému elektromobilu Nissan.

Sportovní užitkový vůz Nissan Arizon je založený na platformě CMF EV. Nabízí řadu módních prvků koncepčních vozů: hranatou karoserii, kamery na koncích křídel místo zrcátek, žádné viditelné kliky dveří a sebevražedné dveře.

Specifikace konceptu Arizon

Interiér sází na přehlídku dalších prvků koncepčních vozů z poslední doby: ambientní osvětlení, třemenové řízení a obrazovku infotainmentu rozprostírající se přes většinu palubní desky. Koncept Arizon přidává několik dalších příjemných prvků. A to včetně interaktivního systému osvětlení, který rozpoznává cestující a přizpůsobuje osvětlení jejich preferencím a nabízí čtyři režimy nazvané volný čas, spánek, relaxace a překvapení.

Interiér sází na přehlídku dalších prvků koncepčních vozů z poslední doby: ambientní osvětlení, řízení s jhem a obrazovku infotainmentu rozprostírající se přes většinu palubní desky
Přes většinu palubní desky se táhne digitální obrazovka

Uvnitř se nachází ještě jeden „pasažér“. Tedy osobní hlasový asistent Eporo, který dokáže odpovědět na řadu otázek souvisejících s cestováním.

Snad nejinovativnějším aspektem vnějšího designu jsou složité přední a zadní světlomety. Jsou uspořádané do osvětleného síťového vzoru a mohou předvádět miniaturní světelné show. Je to něco, co bychom rádi viděli v sériovém voze, i když už víme, že regulační úřady mají tendenci se mračit na cokoli nového. Tedy pokud jde o vnější osvětlení, zejména pokud to Evropa již povolila.

Platforma elektromobilu a dojezd

Platforma CMF EV, což je zkratka pro Common Module Family, je v současné době základem modelů Nissan Ariya, Leaf a Renault Megane E-Tech. Umožňuje uspořádání s jedním nebo dvěma motory i výběr baterií.

Platforma CMF EV, což je zkratka pro Common Module Family, je v současné době základem modelů Nissan Ariya, Leaf a Renault Megane E-Tech
Koncept Arizon sedí na platformě CMF

Vzhledem k tomu, že se jedná o koncepční vůz, je otázka reálného dojezdu možná sporná. Nicméně stojí za zmínku, že v případě modelu Ariya s dlouhým dojezdem by mohla nabídnout až 489 km v testovacím cyklu EPA. Dojezd modelu Arizon podle WLTP, který by měl být odhalený později na autosalonu v Šanghaji, by měl být o něco optimističtější.

Představení vozu v Asii

Nissan před několika týdny vysvětlil, proč tento koncept vidíme v Šanghaji, a ne v New Yorku.

„Čína je jedním z technologicky nejvyspělejších trhů na světě,“ řekl provozní ředitel společnosti Nissan Ashwani Gupta. „Trh a potřeby zákazníků se rychle mění. Díky tomu se Čína stala globálním tahounem elektrifikace a také lídrem v oblasti propojených automobilových služeb. Na trhu existuje potřeba větší elektrifikace a pokročilé udržitelnosti a my usilovně pracujeme na tom, abychom ji naplnili.“

Začátek výroby modelu Arizon?

Nissan plánuje nasadit do roku 2030 19 nových elektromobilů. Tudíž by se Arizon měl určitě stát jedním z těchto nových modelů. Model, který by měl být postavený výše než Arizon by měl být více terénní vůz než jen SUV.

Hlavní otázkou zůstává, zda něco takového by mělo být dalším elektromobilem Nissanu, který se objeví na trhu ve Spojených státech. A to vzhledem k tomu, že trh má v současné době o elektrická SUV a crossovery zájem. Zdá se, že náznaky ukazují tímto směrem.

Zdroje: autoweek, TowPoint