Náklady na nabíjecí stanice V2G prudce klesnou

Obousměrná nabíječka Jet Charge

V posledních letech se jevil velký humbuk kolem schopnosti technologie vehicle-to-grid (V2G) vyřešit řadu problémů s přechodem na obnovitelné zdroje energie. Včetně odblokování dodatečné kapacity pro ukládání baterií a také služeb sítě – a poskytování chladných a lukrativních služeb majitelům EV. Náklady na nabíjecí stanice z vozidla do sítě se v příštích letech výrazně sníží.

ACT právě dokončila v Austrálii přelomovou studii technologií V2G, nazvanou projekt Realizing Electric Vehicle-to-grid Services (REVS). Do kterého se zapojila místní vláda, ANU, veřejné služby ActewAGL a EvoEnergy, SG Fleet, společnost poskytující nabíjecí služby. Dále také Jet Charge a výrobce EV Nissan.

Dvouletý projekt vedl Dr. Björn Sturmberg, vedoucí výzkumu v programu Battery Storage and Grid Integration Program na ANU.

Zkouška zahrnovala padesát ACT Government EV a jeden ActewAGL EV (všechny Nissan Leafs). A měla celkové náklady 136,9 mil. Kč včetně grantu 60 mld. Kč uděleného v rámci programu Advancing Renewables ARENA.

„Tato zkouška ukázala, že flotilová elektrická vozidla by mohla hrát zásadní roli při podpoře naší energetické sítě. A při posilování energetické bezpečnosti,“ řekl ministr energetiky ACT Shane Rattenbury.

,,Pohledy získané za poslední dva roky budou zvláště přínosné v době špičkové spotřeby energie. A to jako způsob vyvážení obnovitelné energie dodávané do sítě.“

Náklady na nabíjecí stanice z vozidla do sítě

Zatímco zkouška ACT ukázala, že tato technologie se zdá možná, pokud má V2G fungovat v reálném světě, musí se stát cenově dostupné a škálovatelné.

Tim Washington, zakladatel společnosti Jet Charge, která pro zkoušku dodala obousměrné nabíječky, říká, že náklady na nabíjení V2G výrazně klesnou. A to jak se technologie rozšíří.

Projekt ACT REVS vozidlo-síť; Náklady na nabíjecí stanice V2G prudce klesnou
Projekt ACT REVS vozidlo-síť

„To, co tato zkouška skutečně ukázala, je, že v dlouhodobém horizontu, jakmile ceny nabíjecích stanic klesnou a ceny elektrických vozidel klesnou, dojde k trvalým dlouhodobým úsporám nákladů pro řidiče EV,“ řekl Washington.

Dlouhodobé úspory pro řidiče

,,Mnoho lidí pochopí, že pokud máte nabíjet polovinu ze solární energie a polovinu mimo špičku, zdá se to pravděpodobně méně, než kolik byste spotřebovali za elektřinu pouze při jízdě na elektřinu.“

„Pokud si tedy představíte svět, kde obousměrná nabíjecí stanice stojí jen o něco více než standardní solární invertor, protože musíte počítat se zástrčkou a kabelem, v tomto světě jsou úspory elektřiny tam. Jen čekáme, až náklady na vybavení klesnou, jakmile dosáhneme masového rozsahu.“

„I bez úspor sítě bude energetická nezávislost, kterou lidé získají, když budou moci používat solární energii k nabíjení svého auta a používat svůj vůz k napájení svého domova, stát za to.“

,,Moje předpověď je, že téměř každý významný výrobce solárních invertorů na světě vytvoří obousměrnou nabíjecí stanici. Tu přidá do svého portfolia. Protože pro ně výzkum a vývoj není tak velký.“

Washington poukázal na intenzivní konkurenci na trhu. Ta se rozvine mezi poskytovateli nabíječek, výrobci elektrických vozidel, jako je Ford a možná i Tesla, a společnostmi zabývajícími se solárními invertory. Poznamenává, že Enphase již zavádí své první technologie V2G a další mají následovat.

,,Uvidíme obrovské množství konkurence,“ řekl.

Dvouletý projekt REVS jako jeden z největších testů mezi vozidly a sítí na světě se má stát cenným příspěvkem k nalezení nejlepšího způsobu využití technologie V2G.

Zdroj: thedriven, Vapol