Kam jet na podzim

Nestihnete letní dovolenou? Nebo se chcete během kratších a studených podzimních dnů někde zahřát? Podíváme se na zoubek poslednímu kvartálu kalendářního roku. Mnoho lidí preferuje dovolenou na podzim, protože jsou mimo hlavní sezónu a obvykle tak nehrozí pobyt hlava na hlavě. Navíc se blíží konec roku a s ním spojené sváteční období, tak proč ho nestrávit mimo domov, na místě, kde místní atmosféra nabídne nezapomenutelný zážitek?

Na korálové útesy v říjnu

Říjen je ideální měsíc k návštěvě největší soustavy korálových útesů na zemi – Velké korálové bariéry. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších destinací v Austrálii a táhne se několik tisíc kilometrů u pobřeží. Tolik unikátní flóry a fauny pohromadě naleznete jen na pár dalších místech.

Milovníci piva mají tento měsíc v kalendáři poznamenán řádně dlouho. V bavorském Mnichově se totiž koná Oktoberfest! Začíná sice už koncem září, tu pravou pivní-bratrsko-sesterskou atmosféru si však užijete především začátkem října. Přijďte ochutnat dokonalé pivo, které vám načepují do litrových sklenic. Pokud zlatavý mok nemáte v oblibě, pochutnejte si alespoň na klobáskách, případně se povozte na kolotočích.

Severní Afrika už vychladla, úpal vám při návštěvě už nehrozí. Perfektní doba k návštěvě egyptských pyramid! Objevte chrámy a hrobky faraonů, nadýchejte se historie, o které se učí už malí školáčci. Nebo zajděte na dovolenou na podzim do jednoho z resortů, kde je stále dost slunečních paprsků pro příjemný odpočinek a koupání.

Listopad

S listopadem se pomaličku ale jistě blíží svátky a s tím i spojený ruch a spěch! Pokud si ho chcete užít, navštivte New York, hlavní město předvánočních nákupů. Ještě vždy se zde však dá hýbat, jelikož si shánění dárků většina lidí nechává na poslední chvíli. Chcete-li tedy mít obrovský výběr dárků, je málo lepších voleb než Velké jablko. V USA si můžete na přelomu října a listopadu užít Halloween, tradiční den díkůvzdání (thanks giving day) a následný výprodejový černý pátek (black friday)

Pokud honíte slunce ještě i v zimních měsících, pláže na Mauritiu a Bali jsou stále příjemně vyhřáté. Zároveň se vyhnete davům turistů, kteří už pomýšlejí nad tím, jak stráví svátky.

Pokud sbíráte kulturní zážitky, jedenáctý měsíc v roce rozhodně má co nabídnout. Začátkem se koná velký Festival mrtvých v Mexiku, kde si můžete vyfotografovat mnoho pochodujících koster a nemrtvých a zároveň si připomenout zesnulé blízké – zkrátka dušičky netradičně. V Amsterdamu se koná svatomikulášský průvod, Vánoce zde tedy obvykle zavítají o něco dříve. Potěší se zejména mladší ročníky a milovníci pamlsků.

Prosinec

Ještě si nedáte s tím sluncem klid? Bez obav, i konec roku se na některých místech na zemi nese ve znamení veder a plážového písku. Připravte se ale na kus cesty, slunečné dny si totiž v prosinci užijete zejména na druhém konci světa. Ať už jde o australská města Perth a Sydney, nebo exotický Karibik reprezentovaný Jamajkou a Belize. Pokud vám nevadí vyšší vlhkost vzduchu a příležitostný liják, Thajsko je také velmi vyhledávanou destinací koncem roku.

Exotický Karibik

Chcete-li si do sytosti užít sváteční atmosféru, je několik lokalit, které vám vaše přání splní. Například Izrael – Svatá země. Obyvatelé této země se na Štědrý večer sjíždějí v Betlémě a společně zpívají koledy a celebrují půlnoční mši. Nazaret zase nabízí známé vánoční trhy, spojené s velkolepým slavnostním doprovodem. Krásné vánoční trhy najdete také v nedaleké Praze, v německém Kolíně a Drážďanech, v Budapešti či v Záhřebu.

Konec prosince se už tradičně nese ve znamení ohňostrojů, šumivého vína a vřelého vítání Nového roku. Stačí si prohlédnout sestřih novoročních oslav ze světových metropolí a jen si vybrat, ve které vytrhnete poslední dopis z kalendáře. Zamilované páry mohou vsadit na tradičně romantická města, ze kterých v Evropě vynikají zejména Paříž a Vídeň. Případně si můžete připlatit za plavbu napříč Antarktidou, výletní lodě zvyknou vyplout z Patagonie.

Zdroj: milujemcestovanie.sk, top-voziky.cz