Barevný nával ve vesmíru

Nová německá environmentální družice bude využívat hyperspektrální technologii, která pomůže identifikovat změny na naší planetě obzvláště podrobně. Nyní EnMAP poslal svůj první snímek z vesmíru.

Vidět svět jinýma očima – to se často jen tak říká. Přesně to má umět nový německý ekologický satelit EnMAP (Program mapování a analýzy životního prostředí) – i když samozřejmě nemá oči; uvnitř pracuje technické vybavení. Zařízení se vypustilo 1. dubna raketou SpaceX Falcon 9 v americkém státě Florida a před pár dny poslalo svůj první ,,barevný“ snímek na zem. Zobrazuje pás asi 30 kilometrů široký a 180 kilometrů dlouhý nad Istanbulem na Bosporu v Turecku, snímaný z nadmořské výšky asi 650 kilometrů.

EnMAP

Co je na ,,EnMAP“ zvláštní, není rozlišení obrázku, které není nijak zvlášť vysoké. Nový satelit boduje v jiné oblasti: Normální digitální fotoaparáty rozlišují u svých snímků tři různé barvy – červenou, zelenou a modrou. Takzvané multispektrální kamery vyhodnocují až deset oblastí. Naproti tomu EnMAP využívá 242 rozsahů vlnových délek světla. V tomto případě se mluví o hyperspektrální kameře.

A jejich použití při monitorování životního prostředí má výhody: Každý materiál na zemském povrchu odráží sluneční světlo charakteristickým způsobem. Lze pozorovat tzv. spektrální podpis, optický otisk prstu, chcete-li. V ideálním případě je nejen snazší rozlišit, které části zemského povrchu jsou pokryty řekněme žitem – a které jsou pokryty řadovými domy. Mělo by být také vidět, zda rostliny netrpí stresem ze sucha nebo škůdci, zda jsou jezera a pobřežní vody znečištěné znečišťujícími látkami nebo plastovým odpadem. To vše se jeví barevně rozlišeno.

Tento snímek ve falešných barvách ukazuje Bospor v blízké infračervené oblasti.  Zde může být dobře zastoupena vegetace, která je vidět červeně, Barevný nával ve vesmíru
Tento snímek ve falešných barvách ukazuje Bospor v blízké infračervené oblasti. Zde může být dobře zastoupena vegetace, která je vidět červeně

Anna Christmannová, koordinátorka federální vlády pro letectví a kosmonautiku, nazývá družici „vynikajícím příkladem toho, jak lze nejmodernější ,,barevnou“ vesmírnou technologii využít ve prospěch lidstva a životního prostředí“.

Délka ,,barevné“ mise minimálně pět let

Ve skutečnosti celá armáda družic pro pozorování Země neustále sleduje naši planetu. Kromě amerického programu Landsat se jeví důležité i evropské Sentinels. Ale zatímco američané již měli hyperspektrální družici z roku 2000 v podobě Earth Observing-1, která se mezitím vyřadila z provozu, evropský pozorovací program má mít tuto schopnost pouze s observatoří Chime ke konci tohoto období. Ostatně Itálie vypustila v roce 2019 hyperspektrální satelit s Prisma.

Od nového německého satelitu se nyní očekává, že během nejméně pěti let shromáždí obrovské množství dat. Přelétá nad každým bodem na Zemi každých 27 dní. Pokud se kamera zaměřuje na zajímavé cíle, jsou možné i výrazně kratší intervaly čtyř dnů.

Zpoždění a dodatečné náklady

Německé výzkumné centrum pro geovědy Potsdam (GFZ) převzalo vědecké řízení mise. Inspektoři německého leteckého a kosmického střediska (DLR) v Oberpfaffenhofenu jsou zodpovědní za satelitní provoz a monitorování.

„EnMAP“ se stále přesně kalibruje a nastavuje, říká Sebastian Fischer, projektový manažer německé vesmírné agentury v DLR. ,,Ale první snímky nám poskytují vynikající předzvěst toho, co vědci z celého světa mohou očekávat.“

Pravdou ale je, že EnMAP začal s více než desetiletým zpožděním. A satelit také zdražil třikrát, než se původně dohodlo.

Zdroj: spiegel, Vapol