Odstranění živého parazita z lidského mozku

Čtyřiašedesátiletá žena vykazovala celou řadu příznaků – a magnetická rezonance také nevěstila nic dobrého: V Austrálii učinil neurochirurg nečekaný a mimořádně živý objev v mozku.

Byla to dlouhá historie nemoci, která přivedla nyní 64 letou ženu z jihovýchodní Austrálie do nemocnice, poté na kliniku v hlavním městě Canbeře a nakonec na stránky odborných lékařských publikací. Lékaři objevili v mozku ženy živého, osm centimetrů dlouhého červa.

Jak uvádí Guardian a četná australská média, mimo jiné, pacientka si původně v lednu 2021 stěžovala na bolesti břicha a průjem. Později přišel přetrvávající kašel a noční pocení. Nakonec se v roce 2022 znovu přihlásila k lékaři kvůli rostoucí zapomnětlivosti a depresím.

Odstranění živého 8 cm červa z mozku

Skenování mozku ženu nakonec přivedlo k neurochirurgovi. Lékař odstranil parazita z mozku, ale zpočátku si nebyl jistý, co přesně právě objevil.

Sanjaya Senanayake, specialista na infekce z nemocnice Canberra, řekl australské televizi ABC: „Kdykoli se jedná o první případ tohoto druhu na světě, není diagnóza příliš snadná.“ Nejprve se při pohledu na magnetickou rezonanci předpokládalo, že jde o nádor nebo něco podobného. Ale nebylo to tak. Neurochirurg a zbytek chirurgického týmu „dostali šok“.

Kombinace obrázků: sken pacientova mozku, odstraněný červ; Odstranění živého 8 cm červa z lidského mozku
Kombinace obrázků: sken pacientova mozku, odstraněný živý červ

Doktor: ,,Ubohá pacientka, byla tak statečná a úžasná“

Odborníci rychle identifikovali nález jako Ohidascaris robertsi, parazita běžně vyskytujícího se u hadů – ale podle nemocnice se nikdy nenalezl u lidí.

Jak se ale červ dostal do organismu pacientky? Lékaři mají podezření, že byl požit jídlem. Žena žije v oblasti, kde jsou krajty kobercové rozšířené. Kromě toho často sbírala jedlé plané rostliny, které později upravovala. Červ se na talíř a později do těla čtyřiašedesátileté ženy pravděpodobně dostal výměškem hada.

„Ubohá pacientka, byla tak statečná a úžasná. Nikdo nechce být prvním člověkem, kterému se to najde,“ řekl lékař Sanjaya Senanayake. Žena se podle něj zotavuje dobře, ale nadále se sleduje. Otázkou stále zůstává, proč její tělo parazita neodmítlo.

Zdroj: spiegel, TowPoint