Jaké to je řídit školní elektrobus?

Většina amerických školáků má vryté vzpomínky na cestování ve velkých žlutých školních autobusech a na vdechování nemizících naftových výparů. Společnosti jako Lion Electric se snaží změnit stereotyp dieselových školních autobusů tím, že nabízejí trojici elektrických školních autobusů. Ty promění a učiní dojíždění do škol pro studenty po celé zemi zelenější (nikoli žlutější).

Elektrické školní autobusy jsou ideální pro velké komerční využití. Jsou největší formou veřejné dopravy s 480 000 vozy v provozu během všedních dnů, kdy se vyučuje. Obecně nejezdí příliš dlouhé trasy. Často se zastavují a „spouštějí.“ Školy boudou moci používat vysokonapěťových rychlonabíječek. Nabíječky by měly stihnou svou práci přes noc. EPA se také zaměřila na školní autobusy jako způsob, jak široce snížit znečištění. Agentura nedávno oznámila podrobnosti o svém programu elektrických školních autobusů v hodnotě 1 bilion korun. Jde o sumu včetně počáteční splátky ve výši 11 miliard korun. Program zahrnuje loterii o získání finančních prostředků a upřednostňuje žádosti o nahrazení autobusů ve vysoce potřebných, venkovských a sociálně slabších oblastech. Slevový program se nevztahuje pouze na vozidla, ale také na instalaci potřebného nabíjecího hardwaru.

předchůdce elektrobusu

Lion uvádí dobu nabíjení 11 hodin. Na novém typu nabíječky (nabíječka druhé úrovně) se dokonce doba nabíjení sníží na pouhé čtyři hodiny. To je dost času na to, aby se školní autobus přes noc nabil. Lion také říká, že další výhodou elektrického školního autobusu je to, že může být chlazen nebo ohříván, i když je odstavený a „nejede“ motor. Takže se může vše perfektně vyladit před začátkem cesty. U dieselového autobusu by k tomu musel běžet motor, což přispívá k množství emisí, které školní autobus za dobu své životnosti vyprodukuje.

Společnost Lion sází na elektrobusy

Tři školní autobusy Lion Electric tvoří velké procento budoucího prodeje společnosti. Z 2 422 vozidel v aktuální knize objednávek tvoří téměř 90 % z toho (2 136 vozidel) elektrické školní autobusy. A společnost má podrobné plány na otevření velkého závodu na výrobu elektrických autobusů a užitkových nákladních vozidel HD v Joliet ve státě Illinois do konce roku. Závod bude mít kapacitu 20 000 vozů a Lion říká, že zvýší výrobu, aby odpovídala objednávkám a poptávce. Současný závod společnosti v Kanadě má kapacitu pouze na výrobu 2 500 vozidel. Takže jde o gigantický upgrade v její schopnosti vyrábět tato vozidla.

Kromě továrny v Illinois plánuje Lion koncem tohoto roku otevřít vlastní továrnu na baterie v Quebecu a baterie z tohoto závodu se začnou objevovat ve vozidlech Lion do konce roku. Tato továrna bude mít eventuálně 5 gigawatthodin výrobní kapacity ročně, neboli dostatek baterií pro 14 000 užitkových vozidel ročně. Společnosti také poskytuje lepší kontrolu nad samotných designem a velikostí baterií, aby je bylo možné lépe integrovat do různých podvozků, které Lion nabízí.

Lion elektrobus

Je povzbudivé vidět, jak vládní investice a výroba v soukromém sektoru postupně narůstají s cílem řešit problémy životního prostředí a emisí. Školní děti si stále budou moci vyrobit své vlastní vzpomínky na žlutý školní autobus, ale tentokrát nebudou tak smradlavé.

Zdroje: greencarreports, Vapol