EV Volvo XC90 – odhalení na konci roku 2022

Švédská automobilka Volvo přichází s vylepšeným Designem pro nové EV Volvo XC90

EV Volvo XC90, netradičně tvarovaný nástupce velmi oblíbeného SUV, o sobě dá vědět v posledním čtvrtletí tohoto roku. Což vlastně potvrdili sami šéfové švédského Volva.

Finanční zpráva švédské značky za první čtvrtletí roku 2022 odhalila dramatický propad zisků. Stalo se tak kvůli krizi dodavatelského řetězce, rostoucím nákladům na materiál a odstávek továren. Nicméně automobilka zůstává odhodlaná. Chce rychle urychlit své plány na elektrifikaci na cestě k prodeji 600 000 čistých elektromobilů ročně od roku 2025.

EV Volvo XC90 a vize společnosti

Nová vlajková loď SUV, jako první zcela na zakázku vyrobený elektromobil značky a první na nové platformě, má hrát zásadní roli této vize. Na dotaz společnosti Autocar, zda je stále na dobré cestě k příchodu v roce 2022, generální ředitel Volvo Jim Rowan řekl: „Jsme na velmi dobré cestě. Zavázali jsme se, že každý rok uvedeme na trh určité množství vozidel a rozhodneme se o tom, kdy to uvedeme. Avšak čtvrté čtvrtletí tohoto roku je období, kdy zveřejníme další podrobnosti o tomto produktu.

„Je to pro nás velmi vzrušující doba, protože nás zavede do jiné sféry. Je to další stavební kámen směrem k budoucnosti. Tento model sám o sobě je pro nás extrémně důležitým vozidlem.“

Název nového modelu

Po dřívějším potvrzení společnosti Volvo, že nový produkt získá do výroby jméno, nikoli alfanumerické označení, nedávné podání naznačuje, že získá jméno Embla.

Výrobce podal koncem loňského roku žádost o ochrannou známku pro název u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví. Mluvčí Volva odmítl potvrdit záměry značky ohledně jmenovky. Ale s blížícím se datem odhalení modelu a vzhledem k tomu, že bývalý šéf Volva Håkan Samuelsson již potvrdil, že jeho jméno musí začínat samohláskou, se zdá pravděpodobný výsledek.

Embla je jméno první ženy v severské mytologii. To může signalizovat strategii pojmenování budoucích modelů zaměřenou na skandinávské dědictví Volva.

Platforma elektrického SUV

Nová verze připravená pro sériovou výrobu odvážného Concept Recharge představená v roce 2021 poskytne Volvu dlouho očekávaný vstup do stále důležitějšího segmentu plnohodnotných elektrických SUV. Do něj většina prémiově orientovaných výrobců uvedla své debutové elektromobily v posledních letech. Stávající čisté elektromobily Volvo, Volvo XC40 Recharge a Volvo C40 Recharge s kupé, jsou o segment níže a používají stejnou platformu CMA jako konvenčně poháněné XC40.

Mezitím má nástupce XC90 využívat novou platformu Volvo SPA2. Tato vylepšená verze současné architektury vozu pojme výběr spalovacích a čistě elektrických pohonných jednotek. Jedná se o první sériový vůz, který začne používat nové podpěry, než začnou být zavedené do dalších modelů Volvo a sourozeneckých značek vlastněných mateřskou společností Geely Auto. V rámci nové dohody o sdílení platforem nabídne Geely společnosti Volvo přístup ke své nejnovější architektuře SEA.

Odlišný design Volva

Concept Recharge silně naznačil, jak Volvo zajistí, že si jeho nová vlajková loď EV zachová základní charakteristiky XC90. Zároveň zahájí zcela nový přístup k designu exteriéru a kabiny a také řadu pokročilých nových technologií. Největší model švédské značky zůstává trvale silným prodejcem. I když současná, druhá generace vozu vstupuje do sedmého a posledního roku prodeje. Jen za prvních 10 měsíců roku 2021 představovalo XC90 přibližně 6,5 % celosvětových prodejů Volva. Tím se zařadilo na třetí místo za svými sourozenci XC60 a XC40 SUV.

Takže ačkoli nástupce XC90 přijme radikálně odlišný design, zůstane i nadále důrazný na prostor a praktičnost. Přístup „méně je více“, který koncept představuje, poukazuje na zvýšené zaměření na minimalistický design v nové elektrické éře Volva. A také na snahu minimalizovat dopad každého vyrobeného vozidla na životní prostředí.

Nové SUV Volvo XC90 získá vylepšení jak zvenčí, tak i zevnitř
Interiér SUV Volvo XC90

Na rozdíl od velké většiny platforem smíšených pohonných jednotek, které jsou v současnosti na trhu, SPA2 se začne nabízet ve dvou odlišných podobách. To umožní elektrickému nástupci XC90 těžit ze zcela rovné podlahy, zkrácených převisů a zjevnějšího postoje kabiny. Zatímco verze se spalovacím motorem získají o něco známější vnitřní proporce, vzhledem k potřebě umístit motor, převodovku a výfukový systém.

Některé z výstřednějších a futurističtějších prvků konceptu jsou pro výrobu zmírněné. Například čtyři volně stojící sedadla. Architektura ve stylu skateboardu však nabídne novou úroveň vnitřního prostoru a flexibility. Tu koncepční designér Robin Page přirovnal ke „skandinávskému obýváku“. Za tímto účelem se sériový vůz zbaví fyzických ovládacích prvků pro čistší a jednodušší prostředí řidiče. Většina funkcí získá ovládání prostřednictvím velkoformátového centrálního dotykového displeje pomocí operačního softwaru vyvinutého společností Google. Jako první jej přijaly XC40 Recharge a Polestar 2.

Kategorizace

Příští SUV od Volva však nezíská tak snadno kategorizaci jako SUV. Je to proto, že i když sedí vysoko nad zemí a klade důraz na výhled do všech stran jako současný vůz, má rovnější siluetu se dvěma skříňkami. Tyto skříňky připomínající kombi. Jako je např. 240, 940 a Volvo V70, které kdysi patřily mezi nejdůležitější a nejprodávanější modely švédské značky. Šéf společnosti Håkan Samuelsson nedávno pro Autocar řekl, že Volvo se zaměří postupně na zmenšování své nabídky konvenčních kombi. V současné době zahrnuje různé formy Volva V60 a Volva V90. S ohledem na prostý fakt, že „lidé mají opravdu rádi vysoká místa k sezení“.

Nástupce XC90 se proto postaví na hranici mezi dvěma segmenty. To proto, aby těžil z popularity SUV a zároveň se odlišil od konkurentů a zabránil odcizení kupujících modelů s nižší polohou. Page to nazval „nový typ vozidla“, který „vykazuje nové a moderní proporce. Ty jdou ruku v ruce se zvýšenou všestranností.“ Což naznačuje potenciál dalších modelů Volvo následovat jeho příklad při prolínání designových podnětů z různých segmentů.

Pohonné jednotky

Volvo zůstává obezřetné ohledně detailů nabídky pohonných jednotek nového vozu. Nicméně dobře propagovaný tlak společnosti na snížení emisí v celé své řadě znamená, že všechny varianty se spalováním obohatí nějakou formou elektrifikace. Ať už se jedná o mild hybridy nebo plug-in hybridy. Diesel v nabídce nenajdeme. Zůstává volitelnou možností u některých modelů Volvo, ale čeká jej vyřazení, protože se obnoví nabídka značky.

Elektrická varianta mezitím může přinést zcela nové nastavení hnacího ústrojí. Mají být odlišné od těch, které jsou nabízené u modelů XC40, C40 a Polestar 2 EV založených na CMA. Zatímco pohon všech čtyř kol má být vysoce pravděpodobně standardní, vzhledem k jeho velkým SUV. Volvo začne u svých nových elektromobilů nabízet různé velikosti baterií. Kupující si tak vyberou mezi standardními verzemi a verzemi s dlouhým dojezdem. Přičemž ta druhá může na jedno nabití ujet až 310 mil.

zdroje: autocar, Vapol