BMW koupilo Alpinu

Alpina

Značku Alpina založil v roce 1965 Burkhard Bovensiepen v městečku Buchloe. Po úzké spolupráci s BMW, pro které vyvíjel karburátory, se pustil do motorsportu. Snem zakladatele však nebylo mít tuningovou firmu, ale řádnou automobilku. Přestože každému na světě je jasné, že detailně předělávají výkonné modely BMW, v roce 1983 ji německé úřady za automobilku přece jen uznaly.

Druhým velmi cenným artiklem expertizy lidí v Alpina bylo v 70. letech přeplňování. Turbomotor používaný v modelech Alpina B7 si rychle získal respekt a obdiv. V malé tuningové firmě díky tomu získali s turbem větší zkušenosti než měli motoráři v Mnichově. Jelikož v BMW chtěli v 70. letech také některé modely přeplňovat, zkušenosti z Buchloe se jim velmi hodily a tak se spolupráce ještě více prohloubila. Vývojáři z Alpiny začali o přeplňování učit techniky z Mnichova a BMW na oplátku nabídlo tuningové firmě vlastní výrobní linky. Modely BMW Alpina tedy dosahovaly fabrické kvality a záruky a právě díky tomu získaly status automobilky s vlastním VIN číslem.

V Buchloe v sídle značky ručně zkompletují motory, které odešlou do fabriky BMW. Zde jej přímo na lince založí spolu s převodovkou a pohonem do standardního modelu BMW. Auto však nedokončí celé. V tomto bodě odjíždí zpět do Buchloe, kde mu dělají interiér, podvozek, brzdy a vůbec všechno to, co BMW Alpina odlišuje od sériových modelů. Navzdory titulu automobilka je to ovšem velmi zakázková výroba. I když měla Alpina uplynulý rok s cca 2000 prodanými auty historicky nejlepší.

Alpina pod křídly BMW

A právě s tímto systémem fungování bude brzy konec. Včera 10. 3. 2022 k překvapení celého světa oficiálně oznámili, že BMW koupilo Alpinu a berou ji pod sebe. Bude to dlouhý proces, jehož důsledné zapracování potrvá až do konce roku 2025. Tehdy skončí smlouva o současné spolupráci. V prostorách firmy Alpina v Buchloe pak budou věnovat servisní pozornost do té doby vyrobeným autům. Mnozí zaměstnanci z Alpina proto budou muset akceptovat místo v BMW v Mnichově, nebo u jejich dodavatelů.

Prodej Alpiny – překvapením nejen pro širokou veřejnost, ale i klienty a odborníky. Šéf firmy totiž vehementně odmítal elektromobily, tvrdí, že jeho klientela o ně nemá sebemenší zájem a při této malosériové výrobě nemá Alpina problém úspěšně bojovat se stále přísnějšími flotilovými emisemi pouhým navýšením ceny svých produktů. Pravidla a přísné postihy EU pro automobilky uvádějí jako důvod akvizice.

Oficiální stanovisko BMW k této koupi je, že právě stále přísnější regulační požadavky komplikují fungování malé automobilky a činí ji nerentabilní. Co však přinese budoucnost, budeme muset objevit. Možné je několik scénářů. Jeden z nich končí tím, že z modelů Alpina se stane jen další specificky vypadající a lakovaná nabídka bez přidané hodnoty, jakou dosud dokázali oplantat mysli mnoha petrolheadů. Na teď platí, že BMW Group rozšířilo své automobilky po Mini a Rolls Royce o Alpinu.

Zdroje: TopSpeed, Vapol