Defender 130 od Land Roveru – patentové obrázky

Modelová paleta ikonického terénního auta Land Rover Defender by se během letošního roku měla rozšířit. Podle původních plánů ji má obohatit o nejdelší variantu 130, která nebude mít na rozdíl od předchůdce prodloužený rozvor. Nafouknutí zadního převisu ho má prodloužit na 5,1 metru. Pod kapotou se mají objevit všechny známé motory, otazník zatím visí nad užitečným zatížením. Na bázi této varianty má vzniknout také pick-up.

Land Rover Defender aktuálně nabízí výběr mezi třídveřovým modelem 90 a delší variantou 110 disponujícím párem dveří navíc. Již déle není tajemství, že nabídku rozšíří natažené provedení 130. Navazuje tím na portfolio originálu známého v takovém formátu od roku 1983 (původně s číselným označením 127).

Už těsně před premiérou moderní generace britského off-roadu v roce 2019 se objevila interní prezentace mluvící o přípravě sto třicítky. Později přibyly fotografie vývojových prototypů, na kterých žádné maskování neskrylo nafouknutou záď. Nejnověji se největší verze typu Defender ukazuje na patentových obrázcích zveřejněných například webem Autocar.

Pohled zezadu
Pohled zezadu

Nákresy potvrzují předpoklady o absenci jakýchkoli úprav designové stránky. Land Rover se změní akorát proporčně, jeho zadní převis bude podstatně delší. V interiéru by to mělo umožnit vytvořit prostor pro osm sedadel. Při jejich sklopení můžeme také počítat s nějakými litry navíc pro zavazadla, na přesné číslo si ale ještě musíme počkat.

Defender 130 by měl podle obvykle dobře informovaného britského magazínu měřit na délku přesně 5,1 metru. Rozdíl oproti variantě 110 údajně dosáhne 342 mm, přičemž vše připadne výhradně na zadní převis. Rozvor os náprav zůstane nezměněn – 3 022 mm.

Defender jako pick-up?

Na oficiální potvrzení zmíněné délky si ještě musíme počkat, stejně jako další parametry. Zajímavé bude nepochybně užitečné zatížení. V originální podobě zvládl Defender 130 odvézt nejvýše 1,4 tuny a stal se díky tomu základem pro mnohé nástavby či přestavby. Včetně pick-upů.

Defender na prototypových obrázcích
Defender na prototypových obrázcích

Dnešní podoba britského terénního vozu už nemá pevný rám a užitečnou hmotností za předchůdcem zaostává. Za hodnotu 860 kg se však mezi auty se samonosnou karoserií nemusí stydět. Zadní náprava modelu 130 sice nebude posunuta, ale může být vyztužena pro zvýšení možného zatížení. Na jejích základech má totiž opět vzniknout také pick-up.

Defender 130 asi dostane všechny motory známé z dosavadních verzí off-roadu, včetně plug-in hybridu a osmiválce. Podle původních plánů měl debutovat během letošního roku. Můžeme přitom předpokládat, že i tato varianta se bude montovat ve slovenské továrně koncernu Jaguar Land Rover.

Zdroje: Autocar, Vapol