Volvo EX30 dorazí roku 2023 se slušným dojezdem

Volvo v listopadu 2022 představilo model EX90 a upozornilo také na premiéru nového elektromobilu EX30, která se má konat v roce 2023

Když Volvo v listopadu 2022 představilo model EX90, upozornilo také na premiéru nového základního elektromobilu EX30, která se má konat v roce 2023. Nyní máme přesné datum premiéry, protože generální ředitel Jim Rowan sdělil australskému vydavatelství CarSales, že drobný crossover si odbude mít premiéru 15. června 2023.

Během rozhovoru, který se konal v Melbourne, nejvyšší šéf automobilky přiznal, že typický kupující je „mnohem starší, než by si přáli“. Nicméně doufá, že základní EV to napraví tím, že přiláká mladší klientelu.

Volvo EX30 pro mladší publikum

Dále popsal EX30 jako „velmi bezpečný, se slušným dojezdem, stále ještě dobrou velikostí, ale menší než XC40“. Jim Rowan očekává, že elektrický crossover osloví i starší publikum. A to konkrétně ty, kteří nenajezdí mnoho kilometrů a chtějí vystoupit z většího vozu do menšího. Pro mladší publikum by nabídka předplatného měla přilákat více kupujících a pomoci Volvu snížit věkovou demografickou strukturu zákazníků.

V předchozím rozhovoru pro Automotive News Europe šéf Volva prozradil, že EX30 se má začít vyrábět v Číně
Volvo EX30 se pochlubí slušným dojezdem

V předchozím rozhovoru pro Automotive News Europe šéf Volva prozradil, že EX30 se má začít vyrábět v Číně. Tento plán předplatného vyžaduje závazek na nejméně tři měsíce. Avšak generální ředitel je přesvědčený, že lidé si své vozy ponechají na delší dobu. Předpokládá se, že typický kupující by měl mít 18 nebo 19 let a bude se jednat o jeho první koupi vozu. Jim Rowan uvedl, že Volvo je proti výměně nebo pronájmu baterií z bezpečnostních důvodů.

Slušný dojezd

Model EX30 se umístí pod model XC40 Recharge. Tento model nedávno získal verzi s pohonem zadních kol jako první Volvo s pohonem RWD za poslední čtvrtstoletí. Zatím není jisté, jaký dojezd EX30 získá ve srovnání se základním XC40 Recharge. Ten nabízí dojezd 460 km v cyklu WLTP a 386 km podle EPA, a to díky 69kWh akumulátoru.

Zatím není jisté, jaký dojezd EX30 získá ve srovnání se základním XC40 Recharge
Volvo EX30

Očekává se, že nový přírůstek do rozrůstající se modelové řady Volva pojede na architektuře Sustainable Experience Architecture (SEA) mateřské společnosti Geely. Měl by být rovněž mechanicky spřízněný s malým crossoverem Polestar 4 ve stylu kupé. Předpokládá se, že by EX30 měl hrát klíčovou roli v ambicích automobilky prodávat do roku 2025 1,2 milionu vozů ročně.

Zdroje: motor1, TowPoint