Hyundai Elantra N potvrzen v nové generaci

Ohledně modelů N máme dobré i špatné zprávy. Firma Hyundai oznámila, že Elantra N se dočká další generace se zážehovým motorem, ale i30 N ne

Ohledně modelů N máme dobré i špatné zprávy. Automobilka Hyundai totiž oznámila, že Elantra N se dočká další generace se zážehovým motorem, ale i30 N nikoli.

Výkonný technický poradce společnosti Albert Biermann to prozradil o uplynulém víkendu v rozhovoru pro CarExpert během čtvrtého ročníku N Festu v The Bend Motorsports Park, který se konal v jižní Austrálii.

Hyundai Elantra N

„Model i30 N je zcela bezpečný, a to přinejmenším verze sedan. To znamená, že se dočkáme nové generace vozu s novým benzinovým motorem, protože to je již v našich dlouhodobých plánech.“ Pro upřesnění, i30 N Sedan je název, který Hyundai používá pro model Elantra N na některých trzích. Přičemž doma v Jižní Koreji je známý jako Avante N.

Ohledně modelů N máme dobré i špatné zprávy. Automobilka Hyundai totiž oznámila, že Elantra N se dočká další generace se zážehovým motorem, ale i30 N nikoli.
Hyundai Elantra N

Budoucnost i30 N

Budoucnost hatchbacku i30 N s motorem ICE nevypadá příliš růžově, ale ne kvůli společnosti Hyundai. Vyvinuli jej především pro Evropu, kde jsou emisní předpisy přísnější než v podstatě kdekoli jinde. Vzhledem k tomu, že v následujících letech vstoupí v platnost ostře kritizovaná norma Euro 7, Albert Biermann naznačil, že na některých trzích se přestanou prodávat benzinové vozy s označením N.

Co se spalovacími motory

„Ostatní trhy, jako je Evropa, sní. Je velká šance, že na některých trzích už nebudou žádné další vozy se spalovacím motorem N, protože se blíží předpisy Euro 7.“ Toto prohlášení nám napovídá, že crossover Kona N žije ve vypůjčeném čase i v zemích Evropské unie. Model i20 N používá menší motor o objemu 1,6 l, o kterém Albert Biermann pro CarSales uvedl, že jeho výroba zatím nemá být ukončená.

Model i20 N používá menší motor o objemu 1,6 l, o kterém Albert Biermann pro CarSales uvedl, že jeho výroba zatím nemá být ukončená
Hyundai i20 N

„Takže motor i20 N, tedy 1,6 l, samozřejmě přežije. Jak víte, používáme tento motor v mnoha aplikacích. Motor 2,0 l v podstatě dříve nebo později skončí. Myslím však, že máme k dispozici pěknou náhradu. Možná ne pro všechny trhy, ale myslím, že s turbem 2,5 můžeme stále přijít s pěknými výkonnými vozy N.“

Plány Hyundai do budoucna

Albert Biermann se zmínil, že po pětidveřovém modelu i30 N by se měla časem objevit i plně elektrická verze, ale prý si ještě počkáme. „Pokud mluvíme o elektromobilech, pak bychom se s našimi plány v segmentu B a C mohli dočkat plně elektrické i30 N v karoserii hatch. Nicméně může nějakou dobu trvat, než se k tomu dostaneme a než se to stane správným krokem.“

Mezitím se Hyundai věnuje dokončování modelu Ioniq 5 N, který má být představený v roce 2023. Nedávno představený Ioniq 6 údajně v nepříliš vzdálené budoucnosti dostane také úpravu N.

Zdroje: motor1, Towpoint