Ford Puma EV se objeví na trhu v roce 2024

Americká automobilka Ford přijde v roce 2024 na trh s novým EV Ford Puma

Americká firma Ford prozradila uvedení na trh čistě elektrické varianty jejich vozu. Elektrická verze kompaktního crossoveru bude pravděpodobně stále podepřená architekturou Fordu Fiesta

Bližší podrobnosti však zůstávají stále skryté před veřejností. Šef Ford of Europe Stuart Rowley pronesl: „O modelu Ford Puma se nedá říci nic jiného, než že budeme mít elektrickou verzi vozidla.“

Dále Rowley potvrdil, že Ford Puma EV nebude využívat platformu MEB od společnosti Volkswagen, která je základem rodiny Volkswagen ID. Tu Ford sdílí jako součást aliance s Volkswagen Group.

To zvyšuje vyhlídky, že bude sedět na přizpůsobené verzi dnešní platformy nebo používat potenciálně odlišné podklady.

Co přinese budoucnost?

Rozhodnutí vyvolává rovněž otázky ohledně budoucnosti vozu Ford Fiesta, na jehož architektuře je Ford Puma založený. Teoreticky může využít jakoukoliv elektrickou přestavbu, avšak jeho nižší postoj by takový krok nepochybně zkomplikoval.

Rowley na toto téma odpověděl: „Dnes vydáváme nespočet důležitých oznámení o vozech, která povedou až do roku 2024. Samozřejmě, že to nebude konec cesty.“

„Víte, do konce roku 2030 budeme prodávat pouze elektrická osobní vozidla a do roku 2035 elektrická užitková vozidla. Můžeme říct, že se už teď těšíme na rozvoj našich budoucích plánů.“

Nový elektrický Ford Puma přijde na trh v roce 2024.
EV Ford Puma

Prodeje vozů

Ford Puma byla v loňské roce nejprodávanějším automobilem ve Velké Británii. Předběhla tak do té doby první Ford Fiesta. Ta utrpěla pokles prodeje, který zapříčinil nedostatek polovodičů a zavírání továren.

Závažnost dopadů znamenala, že poprvé za 12 let super mini vypadlo ze seznamu TOP 10 nejprodávanějších vozů na britských ostrovech. Úspěch Pumy pokračoval napříč Evropou, kde se zaregistrovalo celkem 134 431 vozidel.

Ford Puma dává zelenou

Elektrifikace Pumy od roku 2024 je posledním krokem v elektrifikační strategii Fordu. Ta do dvou let hodlá investovat cca 22 miliard amerických dolarů. Firma Ford již elektrifikovala několik svých nejdůležitějších vozidel, včetně Mustangu, F-150 a Transitu.

Dále se Ford zaměřuje na globální uhlíkovou neutralitu v Evropě do roku 2035 v souladu s Pařížskou dohodou o klimatu. Součástí její strategie je úzká spolupráce s ostatními výrobci automobilů, včetně investice 500 milionů dolarů do startu-upu EV Rivian.

Zdroje: Autocar, Vapol