Lexus Electrified Sedan jako rival pro BMW i4!

Koncem loňského roku Toyota představila nevídaně velkou flotilu elektrických konceptů. Ty nám měly buď přímo ukázat nebo alespoň naznačit, na čem firma pracuje. Pojďme se blíže podívat na Lexus Electrified Sedan.

Lexus Electrified Sedan
Lexus Electrified Sedan

Postupně si jednotlivé auta představíme. Japonci nám o jednotlivých autech řekli něco víc. Konkrétních informací je zatím velmi málo. Máme však alespoň další fotografie studie s názvem Lexus Electrified Sedan, která by v budoucnu mohla být k modelu IS tím, čím je dnes BMW i4 ke trojce a čtyřce.

Toyota chce mít do roku 2030 elektromobily v každém jednom segmentu, její prémiová značka Lexus definitivně přesedla na bateriový pohon do roku 2035 a přesně v tomto období má japonský koncern v plánu prodávat ve Spojených státech, Evropě a Číně až milion bateriových aut ročně.

Aby Toyota něco takového zvládla, bude kromě poptávky potřebovat i produkty. I proto chce do konce této dekády představit až třicet nových elektromobilů, přičemž jedním z nich má být i sériová verze čtyřdveřového konceptu Lexus Electrified Sedan.

Lexus Electrified Sedan na baterky?

Ostře řezané linie L.E.S.
Ostře řezané linie L.E.S.

Při pohledu na ostře řezané linie připravované limuzíny asi není moc obtížné dovtípit se, do které třídy tato novinka směřuje. Tvar zadních světel, proporce a další detaily jsou poměrně jasným signálem, že zde máme elektrický ekvivalent Lexusu IS.

V porovnání se současným autem se samozřejmě designéři nemuseli držet obligátních pravidel. Jako například toho, že vpředu pracuje spalovací pohonná jednotka a nad ní musí nechat dost místa kvůli ochraně chodců. I proto má L.E.S. výrazně více skloněnou přední kapotu a klínovitou celou přední část.

Poněkud neobvykle působí obrovské nasávací otvory v předním nárazníku, které elektromobil v zásadě nepotřebuje a naopak jejich návrháři kvůli snížení koeficientu aerodynamického odporu „zavírají“. V tomto případě si však stylistické oddělení mohlo dovolit poněkud experimentovat a uplatnit smysl pro dramatičnost, jelikož zatím nejde o sériový model.

Výrazná zadní část L.E.S.
Výrazná zadní část

Podobně výrazná je u L.E.S. i zadní část s difuzorem pod nárazníkem a odtrhovou hranou mezi prostorově tvarovanými světly. A jakou techniku by mohl dostat nový Lexus? Těžko hádat, snad ale předpokládáme správně, řekneme-li, že karoserie může ukrývat upravenou platformu E-TNGA. Na které stojí i Lexus RZ 450e, Subaru Solterra a Toyota bZ4X. Zmíněná auta mají akumulátory s kapacitou 71,4 kWh a udávaný dojezd 450 km, finální parametry produkčního Lexusu Electrified Sedan však mohou vypadat úplně jinak.

Zdroj: lexus, Vapol