Audi SQ8 na premiéře na ženevském autosalonu. Jenže v Kataru

Mezinárodní autosalon v Ženevě v roce 2023 se nekoná ve ve Švýcarsku, ale v katarském Dauhá, kde se představil vůz Audi SQ8

I když vás titulek přesvědčí, že bych si měl doplnit znalosti zeměpisu, je fakticky přesný. Mezinárodní autosalon v Ženevě v roce 2023 se nekoná ve stejnojmenném městě ve Švýcarsku, ale o 2900 kilometrů dál ve výstavním a kongresovém centru v Dauhá, kde se představil vůz Audi SQ8.

Jedná se o první GIMS po tříleté přestávce způsobené pandemií koronaviru. Připomeňme, že příští rok se má v Ženevě konat ještě samostatná akce.

Audi SQ8

Autosalonu v katarském hlavním městě se účastní několik velkých hráčů, včetně Audi. Čtyři kruhy skutečně hostí veřejnou premiéru modelu Q8 2024 na této akci, která končí v sobotu 14. října. Německá luxusní značka se rozhodla přivézt vysoce výkonnou verzi tím, že vystaví červený model SQ8 s velkým osmiválcem. Jedná se o motor o objemu 4,0 litru se dvěma turbodmychadly, který produkuje masitý výkon 500 koní a točivý moment 770 newtonmetrů.

Čtyři kruhy skutečně hostí veřejnou premiéru modelu Q8 2024 na této akci, která končí v sobotu 14. října
Audi SQ8 se představilo na ženevském autosalonu v Kataru

Aktualizace v polovině cyklu přichází zhruba pět let po uvedení modelu Q8 na trh a přináší nenápadné stylistické změny spolu s pokročilejší světelnou technikou. Vpředu jsou na přání k dispozici HD Matrix LED světlomety s laserovými dálkovými světly, zatímco zadní světla nyní využívají OLED. V přepracované masce chladiče se nyní nacházejí osmiúhelníkové prvky.

Předváděcí vůz z GIMS 2023 má kryty bočních zrcátek z uhlíkových vláken a jezdí na 23palcových kolech. Audi začne výkonné SUV prodávat také s menšími sadami o velikosti 22 a 21 palců.

Pod kapotou

Navzdory svým rozměrům a hmotnosti je SQ8 působivě rychlý, k dosažení rychlosti 100 km/h potřebuje pouhých 4,1 sekundy. V přímém směru může dosáhnout elektronicky regulované rychlosti 250 km/h. Pokud byste chtěli ještě větší dynamiku, facelift RS Q8 ještě neznáme. Jeho premiéra se však pravděpodobně uskuteční v následujících týdnech nebo měsících.

Do budoucna chce Audi prodávat benzinovou a naftovou Q8 společně s plně elektrickou Q8 E-Tron / Q8 E-Tron Sportback. Jedná se o faceliftované verze „starého“ E-Tronu / E-Tronu Sportback.

Zdroje: motor1, TowPoint