Nová Honda Civic Type R pro rok 2023

Japonská automobilka Honda odhalila to, co má být téměř jistě jejím posledním čistým spalovacím hatchbackem. Jde o aktualizovaný model Type R

Honda odhalila to, co má být téměř jistě jejím posledním čistým spalovacím hatchbackem. Jde o novou Hondu Civic Type R. Odhalení vozu se úhledně shoduje jak s 25. výročím Civic Type R, tak s 50. narozeninami Civicu.

Vůz pokračuje ve svém uspořádání s pohonem předních kol. A to navzdory mnoha nejnovějším hatchům jako Volkswagen Golf R a Mercedes-AMG A 35. Tyto modely využívají pohon všech čtyř kol k využití výkonu přes 300 koní. Pod odvětrávanou kapotou „FL5“ Type R je 2,0litrový přeplňovaný řadový čtyřválcový motor. Jedná se o evoluci jednotky pohánějící předchozí generaci „FK8“ Type R, která je sama o sobě přepracovanou verzí „FK2“ Type R.

Nová Honda Civic Type R

K dispozici má nové turbodmychadlo s kompaktní skříní a revidovanou lopatkou turbíny, což zajišťuje lepší proudění vzduchu a tím i větší výkon. O kolik přesně navíc v této fázi nevíme. Pro srovnání, nejnovější Type R vyvine 316 koní při zrychlení 0-100 km/h za 5,7 sekundy a maximální rychlosti 169 koní.

Nezveřejněný výkon se dostane na přední kola přes revidovanou šestistupňovou manuální převodovku. Nová páka se chlubí „optimalizovaným“ uspořádáním závor a s největší pravděpodobností mechanický samosvorný diferenciál. Ten je dalším detailem, který Honda v této fázi vynechává. Informace o odpružení jsou také mizivé.

Rekord s pohonem předních kol

Nový Type R však již prokázal své tempo. Nedávno v Suzuce vytvořil rekord na jedno kolo s pohonem předních kol, když objel slavnou osmičku za 2 minuty 23,120 sekundy. To je téměř o devět desetin sekundy rychlejší než předchozí držitel rekordu, extra speciální Civic Type R Limited Edition.

Nejnovější Type R je založený na nové 11. generaci Civic od Hondy, která má mnohem čistší vnější design než vůz 10. generace, který nahrazuje. Díky tomu je Civic Type R mnohem méně vyzývavý, i když stále existuje spousta vhodně bizarních detailů. Hlavní z nich je rozměrné zadní křídlo usazené na hliníkových odlitcích.

Dole je nový difuzor, z jehož středu vyčnívá – opět – trojitý výfukový systém. Tentokrát je však střední trubka větší než ostatní, na rozdíl od menší na FK8. Difuzor je mezitím integrovaný do podlahy vozu pro optimální aerodynamický výkon.

Jedním z hlavních bizarních detailů na voze je zadní křídlo usazené na hliníkových odlitcích
Honda Civic Type R

Na druhém konci je splitter a zvětšené vstupy vzduchu, zatímco uprostřed je dvojice prahů a odvětrávané podběhy předních kol. Když už jsme u toho, všechny podběhy kol jsou plné puchýřů, na kterých je umístěna sada 19palcových kol – o palec menší než minule – obutých do pneumatik Michelin Pilot Sport 4S. Pod nimi najdete vylepšený brzdový systém Brembo s dvoudílnými kotouči pro lepší pocit z pedálu.

Interiér a cena vozu

Uvnitř je stejně minimalistická kabina jako u standardního Civicu. Kabinu vylepšili o různé prvky včetně sportovních sedadel potažených semišem. Díky sedadlům řidič sedí níže než v posledním Civicu Type R. Má spoustu červených prošívání, semišový volant a Plaketu typu R na palubní desce.

Zpoza volantu mohou řidiči měnit charakteristiku motoru, řízení, adaptivních tlumičů a zvuku motoru prostřednictvím následujících režimů – Comfort, Sport, +R a Individual. K dispozici je také aktualizovaná verze systému záznamu dat Honda LogR. Systém nyní poskytuje informace, jako jsou kruhy tření pneumatik a dokonce může jezdce bodovat za výkon na trati.

Nová Honda Civic Type R má být k dispozici v barvách Championship White, Rallye Red, Racing Blue, Crystal Black a Sonic Grey Pearls, jakmile dorazí do Evropy na začátku roku 2023. Cenu ještě společnost nezveřejnila. Avšak očekává se, že by se měla blížit k částce 1,14 milionů korun (40 000 liber).

Zdroje: autoexpress, Towpoint