Elan Roadster značky Lotus z roku 1972

Žádná společnost není příkladem filozofie „méně je více“ tak jako Lotus. Když byl v roce 1962 uveden na trh její maličký Elan, byly to peníze za Jaguar E-type, za které jste dostali čtyřválcový motor s malým objemem a podvozek s pérováním. Ale tam, kde byl Jaguar svalnatý a krásný, byl Lotus mongoloidní a těžko chytatelný.

V aukci na webu Bring a Trailer je pozdní model Lotusu, který má kouzelný dotek. Je to Elan Sprint z roku 1972, vybavený pětistupňovou manuální převodovkou pro větší živostnost a lakovaný v barvách, které připomínají závodní tým Lotus F1 sponzorovaný Zlatými listy z konce 60. let.

A jaká je výbava Elanu?

Třináctipalcová kola jsou obuta do pneumatik Avon 185/70 a za nimi se ve všech čtyřech rozích skrývají kotoučové brzdy. Snížení výkonu vzadu pomáhá diferenciál s omezenou svorností a kabina prošla kosmetickým osvěžením (navzdory malým rozměrům je Elan uvnitř překvapivě prostorný).

Elan nebyl prvním silničním Lotusem, ale zůstává jedním z nejlepších vozů tohoto typu. Jistě si to mysleli i inženýři Mazdy, protože původní Miata je téměř modernizovaným klonem Elanu.

Ale i Miata nad tímto Lotusem ční. Elan měří na délku necelých dvanáct metrů a jeho pohotovostní hmotnost se pohybuje kolem 750 kg, takže se snaží ušetřit každý gram. Například sklolaminátová kapota nemá ani panty, nýbrž se jen zasouvá na místo.

Pod touto kapotou se v tomto případě nachází 1,6 litrový čtyřválcový motor se dvěma vačkovými hřídeli, který má údajně výkon 140 koní. Když byl tento motor nový, měl výkon 105 koní a Elan s ním sprintoval na stovku za něco málo přes sedm sekund, takže tento vůz by měl být velmi rychlý. Pětistupňová manuální převodovka pochází z pozdějšího modelu Elan 2+2 a měla by zajistit klidnější jízdu po dálnici.

1972 lotus elan roadster interior dash with the top down
Elan 1972

Jízdu byste si zamilovali

Nudné to ale nebude. Nízká hmotnost Elanu znamená, že při zrychlování, brzdění nebo zatáčení nemusí překonávat téměř žádnou setrvačnost. Na klikaté silničce s bzučivým čtyřválcovým motorem ve varu se třepotá a mihotá jako kolibřík s vnitřním spalováním. Nejbližší jízdní zážitek mu přináší jeho potomek, Lotus Elise, jehož výroba skončila v roce 2021.

Nejnovější produkt značky, plně elektrický Eletre, se od tohoto étosu značně vzdálil. S výkonem až 905 koní je rychlý, jak se vám zlíbí, ale zároveň je velký jako Honda Pilot a váží 2750 kg.

Tady máte šanci vztekat se proti odumírání lehké váhy. V přepočtu na kilogramy může Elan vypadat poměrně draze, až se usadí prach. Ale jako ukázkový příklad zásady Colina Chapmana „Zjednodušit a přidat lehkost“ bude stát za každý cent.

Zdroj: caranddriver, Vapol