Sparc Hydrogen testuje reaktor na štěpení vody

Společnost Sparc Hydrogen úspěšně otestovala prototyp zelené vodíkové technologie a nyní postupuje do studie pilotního závodu poblíž Adelaide v Austrálii.

Sparc Hydrogen, společný podnik společností Sparc Technologies, Fortescue a University of Adelaide, úspěšně předvedl svůj prototyp fotokatalytického reaktoru na dělení vody v zařízení organizace Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) v australském Newcastlu. Cílem tohoto podniku se jeví posunout technologii zeleného vodíku nové generace.

Alternativou k výrobě zeleného vodíku elektrolýzou je fotokatalytické štěpení vody přímo na slunečním světle, vodě a fotokatalyzátoru. Společnost Sparc Hydrogen vyvíjí fotokatalytický reaktor, patentovaný, který se snaží efektivně odebírat vodík z molekul vody pomocí koncentrované sluneční energie.

Sparc Hydrogen testuje reaktor na štěpení vody

CSIRO provozuje koncentrovanou solární tepelnou elektrárnu známou jako CSIRO Energy Center v Newcastlu v Novém Jižním Walesu, kde Sparc Hydrogen nedávno dokončil první testování.

„Údaje a poznatky z opakovaných zkoušek na slunci jsou neocenitelné a zlepší návrh reaktoru. A to proto, protože budeme technologii dále škálovat směrem k pilotní elektrárně,“ řekl výkonný předseda Sparc Technologies Stephen Hunt.

Sparc Hydrogen testuje prototyp fotokatalytického reaktoru

Společnost uvedla, že na dokončení studie pilotního závodu spolupracuje s nejmenovaným externím konzultantem. Uvedla, že studie se dokončí před koncem roku a zakládá se na místě „blízko Adelaide“.

Má zahrnovat návrh schématu koncepce, výběr zařízení, náklady, rizika a příležitosti pro pilotní závod. Ten umožní nepřetržité testování technologie na slunci, uvedla společnost s tím, že uvedení závodu do provozu bude další fází připravenosti technologie.

,,Studie poskytne cenné informace pro žádosti o grant. A má tvořit základ pro detailní návrh a inženýrství v roce 2024,“ řekl Sparc Hydrogen.

Společnost Sparc Hydrogen věří, že fotokatalytické štěpení vody může přinést výhody z hlediska nákladů a flexibility oproti elektrolýze. A to proto, protože má nižší požadavky na infrastrukturu a elektřinu. Tato společnost získala od australské vlády téměř 11 mil. Kč na podporu vývoje její fotokatalytické technologie.

Společnost Sparc Technologies, většinový podílník ve společnosti Sparc Hydrogen, spolupracuje s Queensland University of Technology (QUT) na technologii sodíkových iontových baterií a pracuje na aditivu na bázi grafenu pro boj proti korozi oceli.

Začátkem tohoto roku Sparc a QUT uvedly, že jejich vícenásobné zkoušky vyrobily anody s průměrně o 45 % vyšší reverzibilní kapacitou ve srovnání s komerčními tvrdými uhlíkovými anodovými materiály.

Zdroj: pv-magazine, Vapol