Rear-Wheel Drive je třetí verzí Tesla Model Y

Na trhu se objevila třetí varianta Tesly Model Y s názvem Rear-Wheel Drive. Zákazníci mohou očekávat první dodávky od prosince tohoto roku

Na trhu se objevila třetí varianta Tesly Model Y s názvem Rear-Wheel Drive. Je k dispozici k objednání nyní, přičemž Tesla říká, že zákazníci mohou očekávat první dodávky od prosince tohoto roku. Rear-Wheel Drive Model Y s pohonem zadních kol stojí 1,5 milionů korun. Stojí pod verzemi Long Range a Performance v řadě středně velkých plně elektrických SUV.

Rear-Wheel Drive

Tesla Model Y Rear-Wheel Drive dostává stejnou baterii 82 kWh jako dražší modely (z toho 75 kWh je využitelných). Jak však název napovídá (Rear-Wheel Drive = pohon zadních kol), jedná se o model s pohonem zadních kol na rozdíl od verzí Long Range a Performance s pohonem všech kol.

Baterie v Modelu Y RWD pohání jeden elektromotor namontovaný na nápravě – spíše než dvoumotorový motor nastavený u ostatních modelů. Model Y RWD nedostává žádné odlišující detaily vnějšího designu.

Pohonné jednotky, dojezd a výkon

Vzhledem k absenci dvoumotorového systému pohonu všech kol má Model Y RWD pomalejší zrychlení než jeho protějšky. Zrychlení z 0 na 100 km/h trvá 6,6 sekundy, kde dlouhý dojezd zabere 4,8 sekundy a výkon 3,5 sekundy. Maximální rychlost je 217 km/h – stejně jako u Long Range.

Model Y s pohonem zadních kol je nejlehčí ze tří modelů. Váží 1 909 kg, 1 979 kg váží Long Range a 1 955 kg Performance. I s mírným snížením hmotnosti nabízí model RWD nejnižší dojezd (429 km na větších 20 palců širokých kolech a 455 km na 19 palců širokých kolech).

Pokud chcete maximální dojezd z Modelu Y, pak je verze Long Range jasnou volbou. Stejně jako RWD závisí dojezd na velikosti kola. Na menších 19 palců širokých kolech „Gemini“ nabízí Long Range maximálně 564 km. Zadejte větší 20 palců široké kola a uvidíte, že dojezd klesne na 532 km. Model Performance, zaměřený na rychlost, vrátí na svých větších 21 palců širokých kolech „Überturbine“ dojezd 513 km.

Kromě extra výkonu přichází Tesla Model Y Performance s vylepšeními podvozku. Nechybí vylepšené brzdy, snížený sportovní podvozek a hliníkové pedály. Na víku zavazadlového prostoru se také objevuje drobný spoiler z uhlíkových vláken.

Specifikace a technologie

Nabídku zahajuje model Y s pohonem zadních kol za 1,5 milionů korun, následovaný modelem Long Range za 1,68 milionů korun a špičkovým modelem Performance za téměř 2 miliony korun.

Když se Model Y poprvé představil ve Spojeném království, standardně se dodával s pěti sedadly. Kupující si mohli vybrat přidání třetí řady vzadu, čímž se kapacita sedadel zvýšila na sedm. Tuto volbu však tvůrci odstranili.

Uvnitř jsou elektricky nastavitelná přední sedadla, vyhřívaná přední a zadní sedadla, vyhřívaný volant, audiosystém s 13 reproduktory, čtyři USB porty a dvě bezdrátové podložky pro nabíjení smartphonů namontované ve středové konzole
Interiér

Ať už si vyberete jakýkoli Model Y, máte k dispozici stejný výběr povrchových úprav laku a také výběr z černého nebo černobílého čalounění. Standardní výbava zahrnuje elektricky sklopná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka a panoramatické skleněné střešní okno po celé délce. Okno podle Tesly nabízí ochranu před ultrafialovým i infračerveným zářením.

Uvnitř jsou elektricky nastavitelná přední sedadla, vyhřívaná přední a zadní sedadla, vyhřívaný volant, audiosystém s 13 reproduktory, čtyři USB porty a dvě bezdrátové podložky pro nabíjení smartphonů namontované ve středové konzole. V celém sortimentu je k dispozici možnost tažného zařízení.

Kupující také těží z obrovského 15 palců širokého informačního a zábavního systému ve stylu tabletu namontovaného ve středu palubní desky. Tablet dokáže zobrazit vše od navigačních pokynů po filmy a televizní pořady.

Systémy k dispozici

Všechny verze Modelu Y mohou být volitelně vybaveny systémem Tesla’s Enhanced Autopilot. Upgrade stojí 100 tisíc korun a přidává funkci automatické změny jízdního pruhu automatické parkování a funkci, která tvrdí, že nabízí automatizovanou jízdu po dálnici od vjezdu po výjezdovou rampu.

K dispozici je dokonce nastavení nazvané Smart Summon, které podle Tesly umožní Modelu Y automaticky přijet a najít vás na parkovišti. Dokonce si sám najde vlastní parkovací místo. Funkce se ovládá pomocí aplikace Tesla pro chytré telefony.

Za 200 tisíc korun mohou kupující upgradovat tento systém na balíček Tesla’s Full Self-Driving Capability. Obsahuje všechny funkce systému Enhanced Autopilot, spolu s nastavením, které dokáže automaticky reagovat na měnící se semafory, a vlastním „samořídícím počítačem“ navrženým společností.

Balíček také přihlásí majitele k budoucím bezdrátovým aktualizacím softwaru pro autonomní systémy vozu. V současné době Tesla pracuje na technologii, která autu umožní, aby se samo řídilo po ulicích města.

Pokud jde o nabíjení, RWD nabízí maximální rychlost nabíjení 170 kW, zatímco Long Range a Performance může nabíjet 250 kW.

Design, interiér a rozměry RWD

Pokud si myslíte, že Tesla Model Y vypadá strašně jako Model 3, měli byste pravdu – to vše je součástí strategie Tesly. Generální ředitel firmy Elon Musk již dříve uvedl, že SUV by mělo sdílet tři čtvrtiny svých komponent se sedanem. Včetně jeho platformy, aby pomohl snížit náklady na vývoj.

Model Y má tedy podobnou siluetu (i když s mírně vyšší světlou výškou) jako Model 3. Zatímco zakrytá maska ​​chladiče sedanu, štíhlé LED světlomety a elegantní ducktail spoiler byly všechny replikovány. SUV Model Y je však vybavený zadními dveřmi hatchbacku pro zvýšení praktičnosti.

Zatímco zakrytá maska ​​chladiče sedanu, štíhlé LED světlomety a elegantní ducktail spoiler byly všechny replikovány. SUV Model Y je však vybavený zadními dveřmi hatchbacku pro zvýšení praktičnosti.
Tesla Model Y Rear-Wheel Drive

Musk řekl, že Model Y „bude mít funkce SUV, ale schopnosti sportovního vozu“, což slibuje úhlednou ovladatelnost díky své nízko umístěné baterii. Má také koeficient aerodynamického odporu 0,23, díky čemuž je efektivnější než Toyota Prius.

Model Y měří 4 750 mm na délku, 1 920 mm na šířku a 1 623 mm na výšku. Díky tomu je o 68 mm delší, 25 mm širší a 58 mm vyšší než Jaguar I-Pace. Avšak je podstatně kratší než Audi e-tron. Je také výrazně lehčí než oba soupeři a váží uváděných 2 003 kg ve specifikaci Long Range i Performance.

Tyto rozměry také znamenají, že Model Y vyrostl ve všech směrech ve srovnání s Modelem 3, na kterém je založený. Výsledkem je výrazně lepší prostor v kabině: Tesla říká, že Y má o 43 mm větší prostor pro hlavu a působivých 135 mm navíc prostor pro nohy pro cestující na zadních sedadlech ve srovnání se základním sedanem.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky