Alfa Romeo Giulia bude mít dojezd až 800 km

Alfa Romeo i jeho nový model Giulia se do roku 2027 zbaví spalovacích motorů a stanou se plně elektrickými automobily

Alfa Romeo i jeho nový model Giulia se do roku 2027 zbaví spalovacích motorů a stanou se plně elektrickými automobily.

Alfa Romeo dokončuje svůj plán stát se do roku 2027 plně elektrickou automobilkou. Její kompaktní výkonný vůz Giulia přežije přechod a stane se EV. Očekává se, že začne sedět na velké architektuře Stellantis STLA, která má být také základem dalších elektromobilů italské značky.

Alfa Romeo Giulia EV

Současná Giulia se poprvé ukázala na trhu v roce 2016. Později v roce 2020 obdržela drobné kosmetické úpravy spolu s aktualizovaným informačním a zábavním systémem. Je nepravděpodobné, že bychom viděli nástupce Giulie s motorem s vnitřním spalováním, protože přechod Alfy na elektrifikaci je za pouhých pět let. Takže očekáváme pouze mírné úpravy současného modelu ke konci jeho životnosti.

Podle informací investorů Stellantis nabídne Giulia EV dojezd minimálně 800 km s velikostí baterií od 101 kWh do 118 kWh. To by dalo elektrické Guilii nejdelší dojezd ze všech EV ve Spojeném království a porazilo by 780 km Mercedesu EQS na druhém místě. Giulia má mít také špičkovou schopnost rychlého nabíjení s dojezdem až 32 km za minutu.

Generální ředitel Alfy Romeo Jean-Philippe Imparato v loňském roce hovořil pro Auto Express o budoucnosti Giulie a zaměření firmy na elektrifikaci. „Alfu Romeo čeká zářná budoucnost pro Giulii a udělá to pro SUV, protože jsme Číňané a jsme Američané. Ale ten tvar Giulie vypadá fantasticky, nechci o to přijít.“

„Auto vypadá naprosto nádherně, takže tento typ vozu má budoucnost. Ale jedná se o budoucnost, která má být plně elektrifikovaná. Pro Alfu Romeo to pravděpodobně znamená 100 % plné BEV (vozidlo s elektrickým pohonem na baterie).“

Elektrická budoucnost

Podle společnosti Imparato má být přechod na plnou elektrifikaci pro její hlavní sedan nutností. Protože značka chce do roku 2027 přeměnit své portfolio modelů na plně elektrické.

„Musím udělat pár velkých rozhodnutí.“ Pokud chci mít více než průměrnou výkonnost, musím být odvážný,“ řekl. „Když řeknu, že jdu na elektřinu, jdu na elektřinu. Nejsem napůl těhotná, jestli chápeš, co tím myslím? To nefunguje. Je to riziko, ale to je normální. Jsme tu, abychom riskovali, ale pro mě jsme překročili bod zlomu.“

Navzdory přechodu na plně elektrické pohonné jednotky šéf Alfy nastínil, že značka má pokračovat i nadále v upřednostňování sportovního přístupu zaměřeného na řidiče. To je přístup, kterým se její vozy staly známými během své 111leté historie.

Podle šéfa Alfy Romeo má značka pokračovat i nadále v upřednostňování sportovního přístupu zaměřeného na řidiče
Alfa Romeo Giulia

„Rád bych měl pro Alfu Romeo tento slogan ‚světlo je správné‘,“ řekl Imparato. „I když mám za sebou jednu tunu baterie, chci zprostředkovat myšlenku lehkosti, i když jsem elektrizovaný. Má to být základ Alfy Romeo a na základě toho budujeme tuto novou řadu. Ale to nestačí – pracujeme na atmosféře, kterou ucítíte, když začnete v roce 2025 řídit Alfa Romeo.“

Podle Imparata to také nemá mít umělý zvuk. Francouz nastínil, že nechce do vozů Alfy přinášet falešné prvky, které nejsou v souladu s jejími hodnotami.

Originální hodnoty

Výsledkem je, že jeho inovační tým pracuje na pocitech, které chce, aby jeho zákazníci cítili. A to na vibracích, zpětné vazbě „pravděpodobně nějaké nové zvuky a pohyby, ale nic falešného – to je záměr“.

Na výkonnostním konci stupnice Giulia není budoucnost Quadrifoglia jasná. Existuje potenciál pro výkonnější modely s pohonem všech kol, které by seděly na platformě STLA Large. Přičemž Stellantis tvrdí, že u vozů založených na této technologii je možné zrychlení 0-100 km/h za 2,0 sekundy. Imparato řekl, že pokud by Alfa Romeo nemohla poskytnout správnou úroveň výkonu, kterou model Quadrifoglio potřeboval přinést v jakémkoli daném sektoru, značka by se stavbou takového vozu nedělala kompromisy.

Alfa Romeo začne u všech svých nových vozů studovat verzi Quadrifoglio. Ta se zaměřuje na výkon a chce se snažit nabídnout tuto výkonnější a agresivnější variantu, která je „plně v souladu s poselstvím Quadrifoglio, za kterým stojíme od počátku značky.

Stellantis má mít k dispozici tři moduly elektrického pohonu, přičemž třetí nabídne technologii 400 nebo 800 V a až 443 koní na motor. To znamená, že k dosažení požadované úrovně výkonu pro Giulia Quadrifoglio by pravděpodobně použil dvoumotorový pohon všech kol.

Budoucnost Alfy

K ochraně vlastností potřebuje Alfa, aby její budoucí vozy měly značku, která má člena svého produktového týmu začleněného do vývoje architektury STLA Large. „Ten člověk, kterého jsme začlenili, aby definoval specifikace, funkce a výkon, se jmenuje Fabio Migliavacca. Člověk, který vyvinul verzi GTA pro Alfu Romeo. Dýchá Alfou Romeo, takže dodá vlastnosti, které potřebujeme k definování tohoto naprosto čistého designu.“

Zdá se nepravděpodobné, že v budoucnu má být GTV. Nicméně Imparato uvádí objem prodejů třídveřových kupé v tomto segmentu jako potenciální problémový bod ve srovnání s prodejem pětidveřových sedanů.

Giulia začne být součástí plně elektrické produktové ofenzívy Alfy. Ta odstartuje v roce 2024. Pravděpodobně půjde o SUV, která nabídne jednu výbavu a dvě pohonné jednotky. Po něm má následovat jedno uvedení na trh nebo velká produktová událost ročně v průběhu příštích pěti let. Přičemž tento plán se již podepsal a finanční prostředky se již rozdělily.

Tonale má být uvedený na trh v roce 2022 s 12týdenním zpožděním, aby se zlepšil výkon vozu. V roce 2023 následuje produktová událost, kde se pravděpodobně odhalí malé SUV. „První plně elektromobil přijde v roce 2024 a velký start uvidíme v letech 2025, 2026. A Alfu Romeo uvidíme jako plně BEV v roce 2027. To je ověřené a financované.“

Existuje také řada „vysněných vozů“, které by Imparato rád vytvořil. I když přiznal, že GTV se nachází na tomto seznamu, řekl: „Pokud si musím vybrat, jdu pro Duetto Spider. Můžeme říct, že jsme to auto navrhli, ale neodvážím se to položit na stůl dříve, než se Alfa Romeo zcela finančně stabilizuje. Ale můžeme to udělat s technologickým mostem, který máme v plánu, žádný problém.“

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky