St Baker podpořil elektrická letadla AMSL Aero

Uhelný baron a sebezvaný „futurista“ Trevor St Baker opět hodil svou finanční váhu do elektrifikace dopravy, tentokrát podpořil australský start-up elektrických letadel AMSL Aero.

St Baker, i když jeho St Baker Energy Innovation Fund, vloží 5 milionů dolarů do AMSL Aero – společnosti stojící za ‚Vertiia‘. Ta prohlašuje, že je světově nejúčinnější elektrickou technologií vertikálního vzletu a přistání (eVTOL).

Investice od StBEIF je součástí kola financování série A ve výši 23 milionů USD. To přilákalo řadu významných spoluinvestorů, včetně IP Group, Telstra Super a Hostplus.

Vertiia eVTOL od AMSL Aero je poháněn čistou elektřinou a vodíkovým palivem. A je nabízen jako první eVTOL, který dokáže uletět 1 000 km.

AMSL Aero říká, že jeho patentovaná technologie a použití vodíkových a palivových článků jej odlišuje od konkurence. A slibuje, že Vertiia má cestovat rychleji a dále spotřebovávat méně energie.

Vertiia se navrhla pro cestovní rychlost 300 km/h a má ujet 250 km zcela na baterie.

Stejně jako ostatní eVTOL startuje vertikálně jako vrtulník. Čímž eliminuje potřebu přistávací dráhy a – tímto způsobem – potenciálně představuje revoluci v osobní a nouzové přepravě.

Před dvěma lety spustila AMSL prototyp své Vertiia eVTOL v Sydney ve spolupráci s leteckou záchrannou organizací CareFlight a prohlásila ji za první elektrickou leteckou ambulanci na světě.

Tehdejší australský vicepremiér a vůdce Národní strany Michael McCormack v té době přirovnal prototyp Vertiia k „futuristické technologii“ v karikatuře Hanna-Barbera ze 60. let, The Jetsons.

Elektrická letadla AMSL Aero

Ve skutečnosti je technologie eVTOL velmi oblíbená v současnosti, přičemž řada velkých průmyslových gigantů vkládá svou váhu a prostředky na výzkum a vývoj do jejího rozvoje a dalších leteckých technologií s nulovými emisemi – a potenciálně bez pilota.

Zájem St Baker o průmysl eVTOL mohl být podnícen tím, že se mu dostal prostřednictvím jiné australské společnosti. Tu jeho fond podpořil – příběh úspěchu infrastruktury nabíjení elektrických vozidel, Tritium.

Vertiia start elektrické letadlo - optimalizované; St Baker podpořil elektrická letadla AMSL Aero
Vertiia start elektrické letadlo – optimalizované

V dubnu tohoto roku se Tritium spojilo s Hyundai na světově prvním uzlu létajících taxi s názvem „Air-One“ v Coventry ve Spojeném království, kde na „vertiportu“ instalovala rychlonabíječku o výkonu 350 kW pro testování výkonu Hyundai Supernal Aero eVTOL.

Generální ředitel StBEIF Rodger Whitby řekl, že AMSL Aero přitáhlo pozornost fondu kvůli mimořádnému pokroku, který prokázal. Včetně jeho plánů létat s certifikovanými lety v nadcházejících letech.

,,Zakladatelé jsou průkopníky odvětví elektrických letadel v Austrálii. A jsou v čele budoucí australské flotily energeticky účinných možností letecké dopravy,“ řekl Whitby.

Jasná cesta na trh

„Ačkoli působí v konkurenčním prostoru, má AMSL Aero jasnou cestu na trh, který příliš nespoléhá na dosud ověřený technologický pokrok.“

Whitby uvedl, že i když se tato investice stala první investicí fondu v leteckém sektoru, doplnila další společnosti zabývající se e-mobilitou v jeho portfoliu.

„Investice se dobře hodí k technologii baterií (Novonix), stejnosměrným rychlým nabíječkám (Tritium) a operátorovi nabíjecího bodu (Evie). Ty všechny budou hrát roli při poskytování infrastruktury pro zahájení úspěšného odvětví eVTOL,“ řekl.

Na druhé straně zakladatelé AMSL Andrew Moore a Siobhan Lyndon uvedli, že je StBEIF přitahuje kvůli jeho dosavadním zkušenostem v dohledu nad společnostmi v oblasti špičkových technologií. Ty „dosahují mnohanásobku svých počátečních investic“.

„Jsme o krok blíže k uvedení naší inovativní technologie na trh a k revoluci v dopravním průmyslu vytvořením měřítka pro zelená letadla,“ řekl Moore.

,,Vertiia se účelově vytvořila pro trhy leteckého lékařství, záchranných služeb a cestujících. A poskytuje nový, bezpečný a cenově dostupný dopravní průmysl pro budoucnost.“

Jednou z největších investic St Baker se stala uhelná elektrárna Vales Point o výkonu 1 320 MW. Ta se získala od vlády NSW za cenu pouhého 1 milionu dolarů. Očekává se, že elektrárna, jedna z nejstarších ve státě, bude v provozu minimálně do roku 2029.

Zdroj: thedriven, TowPoint