Shell Hydrogen uzavřel vodíkové stanice v Kalifornii

Společnost Shell Hydrogen minulý týden potvrdila, že okamžitě a trvale uzavřela všech sedm svých kalifornských čerpacích stanic

Společnost Shell Hydrogen tento týden potvrdila, že okamžitě trvale uzavře všech sedm svých kalifornských čerpacích stanic. Lehké vodíkové stanice této společnosti v USA přestane fungovat. To představuje další ránu pro skomírající trh s vodíkovými automobily v jediném státě, kde je toto palivo vůbec široce dostupné.

Situace není až tak hrozná

Jako první o tom ve čtvrtek informoval server Hydrogen Insight. Podle údajů organizace Hydrogen Fuel Cell Partnership (H2FCP) společnost Shell donedávna provozovala sedm z celkových 55 maloobchodních vodíkových stanic v Kalifornii. Pro (malou) vodíkovou komunitu je to tedy sice rána, ale nikoli konec světa.

Komplikace

Bohužel důvod, proč Shell zavírá obchod, by měl majitelům vozů Toyota Mirai, Hyundai Nexo a Honda Clarity Fuel Cell přinést ještě více důvodů k obavám. V dopise oznamujícím ukončení provozu viceprezident společnosti Shell Hydrogen Andrew Beard uvedl, že je uzavírají „kvůli komplikacím s dodávkami vodíku a dalším vnějším tržním faktorům“.

Krátké prohlédnutí fantastické mapy stanic H2FCP ukazuje, že většina vodíkových stanic v jižní Kalifornii je mimo provoz nebo funguje s omezenou provozní dobou. Hydrogen Insight uvádí, že tento nedostatek narušuje činnost stanic od 13. srpna.

Oznámení u vodíkových stanic Shell

Jeden řidič Uberu ve voze Mirai za volantem poznamenal, že se shánění paliva stalo ještě větší noční můrou. Od té doby se situace ještě zhoršila. Každá stanice má na mapě H2FCP vyvěšené trochu jiné oznámení.

U vodíkové čerpací stanice Iwatani visí vzkaz: „Náš hlavní dodavatel vodíku zaznamenal poruchu, která ovlivní náš přístup k vodíku pro stanici Hawaiian Gardens. V současné době nemáme k dispozici předpokládaný čas návratu k normální úrovni služeb. Jakmile se dozvíme více informací, poskytneme aktuální informace. Velmi oceňujeme vaši trpělivost, pokud jde o další odstávku, kterou tato situace způsobí.“

Další důvody zavřených vodíkových stanic

Některé z nich jsou mimo provoz také kvůli opravám, protože mnoho vodíkových stanic trpí vážnými problémy se spolehlivostí. Japonská plynárenská společnost Iwatani, která je jednou ze dvou největších firem v oblasti amerických vodíkových čerpacích stanic, v současné době žaluje společnost, která poskytla základní technologii pro její stanice.

V soudním podání, které si prohlédl server Hydrogen Insight, Iwatini tvrdí, že její dodavatel neotestoval své zařízení v reálném komerčním prostředí, zatajil závady a uvedl společnost v omyl.

To vše činí budoucnost vozidel na vodíkové palivové články ve Spojených státech ještě nejistější. Tato technologie se těžko prosazuje, protože stanice a palivo pro ně jsou stále drahé.

Ačkoli výrobci vodíkových automobilů obvykle zahrnují do nákupu vozidla velké množství paliva zdarma, po jeho vyčerpání jsou spotřebitelé odkázaní na neúnosné ceny na stanicích, které jsou často rozbité, bez paliva nebo se na ně stojí dlouhé fronty. To je důvod, proč jsou ojeté vodíkové vozy tak levné a proč stále nejsou výhodnou koupí.

Velké množství zemního plynu

Málokterá společnost si však může dovolit lepší argumentaci než Shell, protože nejlevnější způsob výroby vodíku zahrnuje velké množství zemního plynu. Její blízkost k fosilnímu průmyslu ji měla zlevnit a poskytnout pobídku pro robustní infrastrukturu pro tankování. To se však nepodařilo a jeden z největších ropných gigantů hází ručník do ringu.

Pokud Shell nedokáže ospravedlnit investice do budoucí infrastruktury pro lehké vodíkové vozy, tak není jasné, kdo by to dokázal.

Zdroje: motor1, Vapol