Lexus TX 2024 – třířadé SUV značky je konečně na světě

Nový Lexus TX je skutečné SUV se třemi řadami sedadel. Je v něm místo pro sedm dospělých osob normálního vzrůstu a jejich zavazadla

Nový Lexus TX 2024 je skutečné SUV se třemi řadami sedadel. Je v něm místo pro sedm dospělých osob normálního vzrůstu a jejich zavazadla, a to s prvotřídní výbavou a zpracováním, které od Lexusu očekáváte. Lexus TX vychází z rovněž dobrého modelu Toyota Grand Highlander a na výběr má tři varianty pohonných jednotek.

Pod kapotou

Základním motorem je přeplňovaný čtyřválec o objemu 2,4 litru s výkonem 275 koní. Další motor, hybridní čtyřválec o objemu 2,4 litru, dosahuje výkonu 273 koní. Vrcholný plug-in-hybridní motor V6 o objemu 3,5 litru dosahuje výkonu 404 koní.

Druhá a třetí řada sedadel je však v poměru k dané třídě vynikající
Lexus TX 2024 je první SUV značky se třemi řadami sedadel

Základní motor je v této výbavě TX 350 v pořádku. Výkon přichází plynule a je ho tak akorát, aby mohutný TX uhýbal ze své vlastní cesty. Vzhledem k tomu, že zrychlení na stovku trvá přesně tomuto TX 7,8 sekundy, nevyhrajete žádné závody v přetahování na semaforech proti jiným luxusním tříválcům s točivějšími motory. A abyste toto mohutné SUV rozjeli, budete muset pořádně zabořit nohu do plynového pedálu. Lexus TX v této specifikaci váží 2 075 kg.

Radost z jízdy

Ale stejně jako u všech Lexusů na jih od modelu F, ani zde není výkon účelem. Lexus TX 2024 je králem pohodlí a na většině povrchů se vyznačuje skvěle izolovanou jízdou. Na dálnici pocítíte odpružení – rychle potlačuje nerovnosti a zvlnění. Kabina je díky vynikajícímu odhlučnění tichá jako šepot.

Připravte se na tři řady sedadel

Lexus vyrábí jedny z nejlepších křesel v oboru a platí to hlavně zde. Mají skvělý tvar, výborné čalounění a dostatečnou oporu zadku a opěradla. Ale podobně jako přední sedadla v Grand Highlanderu je spodní část sedadla příliš krátká a není vybavená prodlouženou oporou stehen pro větší osoby.

Druhá a třetí řada sedadel je však v poměru k dané třídě vynikající. Nejzadnější lavice má dostatek prostoru pro hlavu a nohy, aby se na ni pohodlně usadili dva průměrně vzrostlí dospělí nebo tři větší děti. A za třetí řadou je stále k dispozici krásných 572 litrů prostoru. Tedy o 362 litrů více než v odcházejícím modelu RX L.

Nejzadnější lavice má dostatek prostoru pro hlavu a nohy, aby se na ni pohodlně usadili dva průměrně vzrostlí dospělí nebo tři větší děti
Model TX 2024 nabízí až sedm míst

Po sklopení třetí řady se objem zavazadlového prostoru zvýší na 1 548 litrů, zatímco po vyjmutí druhé řady se tento objem zvýší na 2 746 litrů. Do zadní části TX se dá bez problémů nacpat matrace velikosti king size s několika malými taškami a krabicemi.

Co nabízí kabina

Většina povrchů v kabině v dosahu je měkká na dotek, zatímco umělá kůže NuLuxe pokrývající sedadla a další povrchy vypadá a působí jako pravá. Robustní kus hliníku omývá palubní desku a zvýrazňuje plexisklo a měkký plast, který pokrývá většinu přední konzoly. Kolem řadicí páky a držáků nápojů je velký kus černého plastu, který jako magnet chytá otisky prstů.

Asistenční systémy Lexus Safety System+ 3.0

Každý model Lexus TX 2024 je standardně vybavený sadou asistenčních systémů Lexus Safety System+ 3.0. Tyto systémy mimo jiné zahrnují adaptivní tempomat, sledování mrtvého úhlu a asistent pro udržování v jízdním pruhu.

Každý model Lexus TX 2024 je standardně vybavený sadou asistenčních systémů Lexus Safety System+ 3.0
Palubní deska s dotykovým displejem

Kromě některých skutečných hands-free systémů je Safety Sense asi tak dobrý, jak jen může být. Udržuje SUV ve středu jízdního pruhu, aniž by s ním pendloval ze strany na stranu. Zároveň poskytuje plynulé přidávání plynu a brzdění, které příjemně reagují na plynulost provozu.

Spotřeba

Základní model Lexus TX 350 s pohonem předních kol spotřebuje 13,5 l/100 km ve městě, 8,71 l/100 km na dálnici a 10,23 l/100 km v kombinaci, což je s velkým náskokem lepší než nejúspornější modely Infiniti QX60 a Acura MDX. Pokud však toužíte po efektivitě, plug-in hybridní verze TX dosahuje kombinované spotřeby 8,71 l/100 km a při jízdě na elektřinu dosahuje až 53 km.

Cena Lexusu TX 2024

Všechen ten komfort, schopnosti a efektivita vás nebudou stát mnoho. Cena modelu TX začíná na pouhých 55 050 dolarech (1 288 000 korun) s příplatkem za dopravu a jízdné pro model 350 s pohonem předních kol. Za testovanou verzi s pohonem všech kol se připlácí 1 600 dolarů (37 000 korun) a cena začíná na 56 650 dolarech (1 325 000 korun). Nejvyšší model s plug-in-hybridním pohonem stojí 78 050 dolarů (1 826 000 korun).

Pokud chcete věci jako pravou kůži, větší kola (až 22 palců) a více technologií (např. head-up displej), připlatíte si za model Luxury. Cena této verze začíná na 60 950 dolarů (1 426 000 korun) s pohonem předních kol. Částku 62 500 dolarů (1 462 000 korun) si připravte pro verze s pohonem všech kol.

Bez ohledu na výbavu Lexus konečně přišel na to, jak vyrobit skvělé třířadé SUV. Trvalo jim to dost dlouho. Díky vynikajícímu výběru pohonných jednotek, mimořádně pohodlné kabině a tunám nákladu se kupci luxusních vozů, kteří vyžadují spoustu prostoru, nemusí dívat po ničem dalším.

Zdroje: motor1, Vapol