2 000 mumifikovaných beraních hlav

Mumifikované beraní hlavy

Faraon Ramses II byl nejmocnějším vládcem starověkého Egypta. Nové vykopávky nyní naznačují, že kult uctívání pro něj zřejmě pokračoval 1 000 let po jeho smrti. V chrámu Ramsese II ve starověkém městě Abydos bylo objeveno více než 2 000 mumifikovaných beraních hlav z ptolemaiovského období. 

Mumifikované beraní hlavy

Mumie ovcí, psů, koz, krav, gazel ale i mangust také objevili američtí archeologové z New York University na slavném archeologickém nalezišti v jižním Egyptě, uvedlo ministerstvo pro památky a turistiku v Káhiře.

Podle vedoucího americké mise Sameha Iskandara jsou tak beraní hlavy „oběti“, které naznačují kult uctívání faraona Ramsese II., a to i 1 000 let po jeho smrti. Ramses II, známý také jako Ramses Veliký, vládl Egyptu v letech 1279 až 1213 před naším letopočtem. Byl taky třetím králem 19. dynastie. Za jeho vlády zažila země velký ekonomický a kulturní rozmach. A proto se považuje za jednoho z nejmocnějších vládců starověkého Egypta.

Velký kulturní a ekonomický rozmach

Mumifikovaná beraní hlava
Mumifikovaná beraní hlava – jedna z 2 000

Predynastické místo Abydos se nachází asi 500 kilometrů jižně od hlavního města Káhiry na březích Nilu a bylo ve starověku taky známé hrobkou boha mrtvých Osirise. Kromě zvířecích mumií (i nalezených beraních hlav) tým objevil také pozůstatky paláce šesté dynastie za zdmi silnými asi pět metrů. Dále taky několik soch, papyrus, zbytky starých stromů, kožené oděvy, ale i boty.

Egyptské úřady v minulosti taky pravidelně hlásily archeologické nálezy, ale někteří odborníci to kritizovali jako „nezvyklé“. Protože nálezy měly malý vědecký význam. Tento nález 2 000 hlav, je však přinejmenším zajímavost. Země se zhruba 105 miliony obyvatel se nachází v těžké hospodářské krizi a je tak plně závislá na cestovním ruchu, který zaměstnává dva miliony lidí. Do roku 2028 má vláda za cíl přilákat 30 milionů turistů ročně, oproti 13 milionům ročně před pandemií koronaviru.

Zdroj: spiegel, Vapol