Nález kalifornského řetězového hada

Kalifornský řetězový had, zde v teráriu: jako invazivní druh může venku způsobit značné škody

Z Kalifornie přes Kanárské ostrovy do Badenu: kalifornský řetězový had už na španělském souostroví obrátil svět plazů vzhůru nohama. Nálezy v Německu nyní znepokojují odborníky.

Na španělském kanárském ostrově Gran Canaria zavlečený druh hada téměř vyhubil původní plazy. Had si na ostrov našel cestu koncem 90. let. Mezitím se tam užovka kalifornská stala pravidelným hostem, rozšířila se, přemnožila závratnou rychlostí. A jako tzv. invazní druh napáchala značné škody.

Po několika nálezech mimo jiné v Bádensku-Württembersku nyní odborníci před tímto druhem hada varují. Jsou zákazy, hobby chovatelé se musí přeorientovat.

Kalifornský řetězový had – užovka

Nejnovější se staly dva exempláře asi jeden a půl metru dlouhého hada, který se objevil u Offenburgu a Freiburgu. Užovka kalifornská jako nepůvodní druh by mohla především ohrozit stavy ještěrky zelené na Kaiserstuhlu a ještěrky písečné, obává se Hubert Laufer ze Sdružení pro ochranu biotopů obojživelníků a plazů Bádensko-Württembersko (zkráceně ABS).

Tato zmije se zdá odborníkům známá pod druhovým jménem Lampropeltis californiae, ale ve skutečnosti pochází z Mexika a jihozápadu USA. Považuje se za zručného lovce a loví ptáky, drobné savce a ještěrky. V oblasti jejich přirozeného rozšíření se řadí do nabídky i další hadi, říká Laufer: ,,Kořist si had uškrtí a poté spolkne celou.“

Není jasné, zda řetězoví hadi v Německu dlouhodobě přežijí a zda by se vůbec mohli množit. ,,Při klimatických změnách, které lze pozorovat, by bylo docela představitelné, že je tu někdy ještě tepleji než na Kanárských ostrovech,“ říká Laufer.

Je ještěrka zelená v nebezpečí?

Phillip Haubrock z gelnhausenské lokality frankfurtského výzkumného ústavu Senckenberg Research Institute si to myslí také: „Vzhledem k tomu, že tento druh je v evropském terarijním chovu rozšířen, nepřekvapilo by mě, kdybychom o takových nálezech slyšeli častěji,“ říká. Vzhledem k velikosti a rostoucím cenám energií mohli majitelé svá zvířata bez uvážení vypustit.

S rychlým šířením a nálezy však vědec Senckenberg nepočítá. Jedinci tohoto druhu pohlavně dospívají až po pár letech. A do cesty se jim stále připlete aktuálně poměrně chladná německá zima.

Řetězový had: Způsobuje problémy na Gran Canarii, ale pro člověka je neškodný; Co dělá kalifornský řetězový had v Offenburgu?
Řetězový had: způsobuje problémy na Gran Canarii, ale pro člověka je neškodný

Tmavě hnědý, žlutě pruhovaný kalifornský řetězový had má zápis od začátku srpna na unijním seznamu invazních druhů. V celé EU platí zákaz obchodování s nimi a jejich chovu, ale vlastnictví stávajících zvířat zakázáno není. Pro člověka jsou neškodné.

Výzkumník plazů Axel Kwet považuje krok za přehnaný a nepochopitelný. ,,Zatím bylo šíření intenzivní pouze na Kanárských ostrovech,“ říká jednatel Německé společnosti pro herpetologii a terárii (DGHT). „Pokud byste tohoto hada zakázali, mohli byste totéž udělat pro řadu dalších zvířat.“ O plazy, kteří se zdají oblíbení jako „hadi pro začátečníky“ a snadno se chovají, nyní mnoho odpovědných hobby chovatelů ztrácí zájem.

Vysoké náklady na invazivní druhy

Včasná opatření nálezů k zamezení šíření podobných druhů se však mohou vyplatit – nejen pro místní zvěř. Vědec Haubrock ze Senckenbergu spolu s dalšími výzkumníky zkoumal náklady vzniklé invazním druhům a jak jim lze předcházet. Výdaje na opatření od roku 1960 činily celosvětově přibližně 84 miliard eur, jak se zdá vysvětleno ve studii v časopise „Science of the Total Environment“. Ve stejném období se to kompenzovalo škodami ze ztrát v zemědělství a lesnictví, na infrastruktuře nebo ze zátěže pro zdravotnické systémy ve výši nejméně 976 miliard eur.

,,V době, kdy rozpoznáme účinky invazních druhů na životní prostředí, jsou často dobře zavedené a rozšířené,“ varuje Haubrock. Těžko však přesvědčit investory s rozhodovací pravomocí proti něčemu, co ještě není problém. Z pohledu Haubrocka také mezi majiteli zvířat chybí širší pochopení nebezpečí pramenícího z ,,biologických invazí“: ,,S tím by se mělo začít ve školách.“

Zdroj: spiegel, Vapol