Mercedes-AMG C43 2023

Středně propečený steak. Měkké čokoládové sušenky. Je výhodné sundat věci z ohně dříve, než se úplně upečou. Některé položky by se však rozhodně neměly vyndávat dříve, než je nutné. Patří sem kuře, dort a Mercedes-AMG C43 z roku 2023.

Vypadá skvěle, je dostatečně agilní, má bohatou standardní výbavu

Mercedes-AMG C43 se vrací po přestávce a nyní obývá kůži nejnovější generace třídy C. Zmenšený vzhled třídy S jí sluší a kabina je spíše taková, jakou byste čekali od Mercedesu, který už není základním modelem. Středový tunel sedí trochu vysoko, ale je tu spousta využitelných odkládacích prostor a interiér málokdy působí stísněně. Materiály nad středovou konzolou jsou docela příjemné, i když pod touto vodorovnou linií je spousta tvrdých plastů.

Šestiválec ze starého modelu Mercedes-AMG C43 zmizel a na jeho místo nastoupil přeplňovaný řadový čtyřválec o objemu 2,0 litru, který dosahuje výkonu 402 koní a točivého momentu 501 N.m. Vůz je vybavený systémem řízení, který je součástí výbavy. S pohonem všech kol a devítistupňovou automatickou převodovkou je nová C43 rychlá, zrychlí na stovku za pouhých 3,9 sekundy půl kilometru ujede za 12,5 sekundy při rychlosti 177 km/h. Poprvé v sériovém voze je elektromotor integrovaný do turbodmychadla, což by mělo vést k jeho rychlejšímu roztáčení a lepší odezvě. Přesto se nepodařilo eliminovat prodlevu tak, jak jsme doufali (všimněte si času 5,0 sekundy z 10 na 100 km/h). Vysokonapěťový hybridní systém a výkonný elektromotor by dokázaly zázraky, ale na to byste potřebovali C63.

2023 mercedes amg c43
Mercedes-AMG C43

Mercedes-AMG C43: Neohrabané programování převodovky a otravný stop-start

Zatímco motor Mercedes-AMG C43 je většinou bezproblémový, jeho převodovka je spíše problémová. Devítistupňová převodovka při náhodném podřazování kope jako mezek, bez ohledu na režim jízdy, a jindy jí trvá až vteřinu, než po silném sešlápnutí pedálu Go vytočí rychlostní stupeň. V režimech Comfort a Sport drží otáčky podivně dlouho, jako by váš průjezdní manévr signalizoval počítači, že je čas objet kolo Watkins Glen. Zajímalo by nás, zda inženýři nechali ChatGPT provést finální ladění.

Frustrující je také systém stop-start. Při zpomalování vypíná motor při rychlosti kolem 10 km/h a než se znovu rozběhne, následuje nepříjemně dlouhá pauza. To je v pořádku při zastavení na značkách, ale v provozu „stop and go“ to způsobuje ještě nepříjemnější cukání a váhání mezi vstupy a očekávanými výstupy, a to po sešlápnutí mrtvé zóny brzdového pedálu.

Odpružení odcházejícího modelu C43 mělo poddajnost jako nosník I, ale v roce 2023 je to lepší. Standardní adaptivní tlumiče jsou v režimu Comfort stále příliš tuhé, ale Mercedes-AMG C43 se nyní alespoň snaží být komfortní, a to i s volitelnými 20 palcovými koly našeho testovaného vozu a letními pneumatikami Michelin Pilot Sport 4S (245/35 vpředu, 265/30 vzadu). Jízda je v režimu Sport a vyšším přiměřeně tvrdá a v zatáčkách udržuje pořádek. Standardem je řízení zadní nápravy v rozsahu až 2,5 stupně, které zvyšuje agilitu v chladných i rozhodně ne chladných podmínkách. C43 se nedokáže setkat se zatáčkou, kterou by si nedokázal přizpůsobit podle své vůle.

2023 mercedes amg c43
Mercedes-AMG C43

Cena

Cena 61 050 USD (1,4 milionu Kč) na začátku a 68 820 USD (1,6 milionu Kč) v testované verzi není nejtěžší pilulkou, kterou lze spolknout, a dokonce i základní model obsahuje spoustu standardní výbavy, včetně bezklíčového odemykání, parkovacích senzorů, prostorového kamerového systému a sledování mrtvého úhlu. C43 však není Cadillac CT4-V Blackwing, který Merc překonává nejen na půl kilometru a na skidpadu, ale hlavně v taktilitě při jízdě po oblíbené silnici. Navíc šestiválec Caddyho zní lépe, je vhodnější pro každodenní jízdu a má volitelnou manuální převodovku, která v Mercedesu vůbec neexistuje. Jediné, co musíte obětovat, jsou dvě poháněná kola a stylový interiér. Uznávám, že nový Mercedes-AMG C43 v některých oblastech získává. Nicméně tato pohonná jednotka není zcela připravená na to, aby byla podávána.

Zdroj: caranddriver, Vapol