Peugeot pod lva schoval technologickou novinku

Peugeot

Nový Peugeot 308 je první model v nabídce francouzské automobilky, který zdobí inovovaný znak v podobně velké lví hlavy umístěný uprostřed výrazné masky chladiče. Nový erb se na „třistaosmičce“ objevuje ve dvou vzhledově stejných, ale technicky odlišných variantách. Ta druhá pod sebou skrývá speciální radar.

Nová generace Peugeotu 308 vyjela s novou přídí. Tu definuje masivní mřížka chladiče s velkým množstvím chromovaných prvků, které se sbíhají do jejího středu. Designéři posunuli registrační značku do spodní části předního nárazníku, aby masku nic nekazilo. Do mřížky zapracovali nový znak Peugeotu se lví hlavou.

Nový  vzhled Peugeotu 308
Nový vzhled Peugeotu 308

„Kombinace mřížky chladiče a znaku definuje novou tvář. Zároveň také potvrzuje osobitost a charakter modelu 308 a obecně vyjadřuje strategii značky směřující k postupu do vyšších kategorií produktů,“ popisuje automobilka.

Znak pod sebou navíc skrývá také radar, který předává informace procesorům asistenčních systémů řízení.

​Erb Peugeotu totiž opatřili tenkou vrstvu india, vzácného supravodivého kovu, který neruší radarové vlny. Zároveň má chromovaný vzhled a poskytuje vysokou odolnost proti korozi.

​“Aby asistenční systémy řízení dokonale fungovaly, nesmí vlny vysílané radarem nijak rušit. Konstruktéři proto zcela přehodnotili design erbu umístěného před radarem a zohlednili dvě omezení. Tloušťka povrchu musí být konstantní a součásti nesmí obsahovat žádné kovové částice,“ vysvětluje Peugeot.

​Nový znak se na modelu 308 objevuje ve všech výbavách, ale radar schovává jen u vyšších variant Allure a GT. Vůbec poprvé značka při výrobě nového erbu použila složitý výrobní proces, který musel být rozdělený do několika fází.

Jak se vyrábí v Peugeotu nový znak?

Nejprve se vyrobí hladký čelní panel konstantní tloušťky ze vstřikovaného polykarbonátu. Potom zadní plocha z india. Aby lev z nového loga vystoupil na povrch, je pak vrstva z india laserem oškrábána. Toto oškrábání lva skrze polykarbonát odkryje. Následně se nanáší černý lak na zadní stranu erbu. Ten tvoří pozadí loga, a přední plochu pokryje ochranné lakování proti vnějším vlivům. Hotový erb se přilepí na technický upevňovací díl a poté se společně přišroubují k mřížce.

Peugeot
Nový lev

​Radar chráněný novým znakem pak poskytuje přístup k nejnovější generaci asistenčních systémů řízení. Mluvíme o adaptivním tempomatu s nastavitelnou vzdáleností mezi vozidly nebo systém automatického nouzového brzdění, který ve dne i v noci rozpozná chodce a cyklisty při rychlosti od 7 km/h do 140 km/h a v případě rizika kolize upozorní řidiče.

​Od letošního roku bude radar využívat i nový paket Drive Assist 2.0, kterým Peugeot udělá další krok směrem k poloautonomnímu řízení. U vozů s automatickou převodovkou kombinuje adaptivní tempomat a systém udržování vozu v jízdním pruhu.

Nová verze systému navíc přidává dvě nové funkce dostupné na komunikacích se středním dělicím pásem. Poloautomatickou změnu jízdního pruhu: vůz řidiči nabídne předjetí vozu vepředu a poté možnost opětovného zařazení do původního jízdního pruhu, to vše při rychlosti od rychlosti 70 do 180 km/hod. A doporučení rychlosti: systém nabídne řidiči, aby přizpůsobil rychlost vozu (zrychlení nebo zpomalení) podle značek omezujících rychlost.

Peugeot představil novou identitu s inovovaným lvím logem vloni poté, co značka oslavila 210. výročí. Znak se měnil po 11 letech.

Zdroj: TNCZ, Vapol