Rolls-Royce Spectre – elektromobil budoucnosti

Nový plně elektrický Rolls-Royce s označením Spectre a s výkonem 576 koní se na trhu objeví s cenou kolem 8,4 milionů korun

Nový plně elektrický Rolls-Royce s označením Spectre a s výkonem 576 koní se na trhu objeví s cenou kolem 8,4 milionů korun.

Rolls-Royce Spectre

Na elektromobil čekala společnost Rolls-Royce dlouho. Již v roce 1900 si spoluzakladatel společnosti Charles Rolls koupil elektromobil a prohlásil: „Elektromobil je dokonale bezhlučný a čistý. Není v něm žádný zápach ani vibrace. Měly by se stát velmi užitečnými, až se podaří zařídit pevné dobíjecí stanice.“

Nabíjecí stanice sice Rolls-Royce nemůže ovlivnit, ale Spectre přijíždí s cílem stát se vrcholem elektromobility. A to díky nejpodrobnějšímu testovacímu postupu ze všech vozů, které kdy firma uvedla na trh.

Rolls-Royce by se nedal považovat za Rolls-Royce bez charakteristické mřížky Pantheon. Ta je nyní širší a elegantnější než kdykoli předtím a v noci je osvětlená
Mřížka

Ačkoli je Spectre kupé – v podstatě náhrada za Phantom Coupé – je předzvěstí elektrifikace celé řady Rolls-Royce do roku 2030.

Očekáváme, že i budoucí modely mají následovat evoluční designový jazyk, který Spectre zavádí. Rolls-Royce by se nedal považovat za Rolls-Royce bez charakteristické mřížky Pantheon. Ta je nyní širší a elegantnější než kdykoli předtím a v noci je osvětlená. Dokonce i Spirit of Ecstasy zdokonalili tak, aby se stal co nejvíce aerodynamickým. To navíc přispělo k působivému koeficientu odporu vzduchu pouhých 0,25Cd.

Světla a interiér vozu

Nad tmavšími panely, které zakrývají hlavní světlomety, jsou umístěná nejtenčí LED světla. Zatímco dlouhý, svažující se profil modelu Spectre je čistě Rolls-Royce, samozřejmě se zadními výklopnými dveřmi a poprvé s 23 palců širokými koly.

Záď vyznačuje elegantními LED světly umístěnými co nejdále od sebe, přičemž horní část víka zavazadlového prostoru plynule přechází v zadní okno.

Za těmito obrovskými dveřmi se nachází typický interiér Rolls-Royce. Dále je aktualizovaný díky chytrému využití nejnovějších světelných technologií na palubní desce, dveřích a samozřejmě i na střeše

Za těmito obrovskými dveřmi se nachází typický interiér Rolls-Royce. Dále je aktualizovaný díky chytrému využití nejnovějších světelných technologií na palubní desce, dveřích a samozřejmě i na střeše.

Na palubě je také nejmodernější technika se zcela novou digitální architekturou SPIRIT. Ta ovládá vše od elektrického pohonu až po aplikaci pro dálkové ovládání vozu, která se jmenuje Whispers.

Pod kapotou

Spectre stojí na nejnovější verzi architektury Rolls-Royce Architecture of Luxury s pohonem všech kol. Platforma se stará o elektrický pohon stejně jako o spalovací motory ve stávající produktové řadě.

Baterie je integrovaný do celohliníkového podvozku a údajně se podílí na snížení hlučnosti uvnitř vozu. Spectre je opět vybavený zcela nezávislým systémem odpružení Planar. Tohle odpružení je napojené na řídicí systém SPIRIT a slibuje jízdu jako na kouzelném koberci.

Záď vyznačuje elegantními LED světly umístěnými co nejdále od sebe, přičemž horní část víka zavazadlového prostoru plynule přechází v zadní okno
Rolls-Royce Spectre

Mnoho specifikací vozu zatím ještě neznáme, ale pohonná jednotka poskytuje výkon 576 koní a točivý moment 900 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h se pohybuje okolo 4,4 sekundy.

Zatím nejsou známy ani údaje o velikosti baterie. Avšak vzhledem k očekávanému dojezdu 515 km by se mohlo jednat o baterii s kapacitou přibližně 100 kWh.

První dodávky Spectre

První dodávky nového vozu, který se vyrábí v domě Rolls-Royce v anglickém Goodwoodu, se očekávají za rok, na konci roku 2023. Co se týče nákladů, tak ty má být schopný sdělit prodejce vozů Rolls-Royce při návrhu nového Spectre. Zatím můžeme říct jen to, že se nachází někde mezi Cullinanem a Phantomem. Takže bychom cenu mohli odhadnout kolem 8,4 milionů korun.

Zdroje: autoexpress, Top-Vozíky