Nejstarší vítěz světové rallye Monte Carlo

Monte Carlo – Legendární francouzský jezdec Sébastien Loeb vyhrál poosmé Rallye Monte Carlo. Ve 47 letech se stal nejstarším vítězem závodu mistrovství světa. Devítinásobný šampion ve voze Ford Puma porazil v dramatickém souboji o 10,5 sekundy krajana Sébastiena Ogiera, jenž v měl předposlední rychlostní zkoušce defekt.

Loeb si dojel pro první vítězství v MS od roku 2018 týden po Dakaru. Na Dakaru obsadil druhé místo. Rallyeový rekordman, jenž přestal pravidelně startovat v šampionátu po zisku devátého titulu v roce 2012, si připsal 80. vítězství v kariéře. Poprvé vyhrál bez svého dlouholetého navigátora Daniela Eleny. Daniela nahradila Isabelle Galmicheová.

Na nečekaném devátém místě dokončil náročnou soutěž Erik Cais. Startoval ve světové rallye podruhé v životě. Ve WRC2 skončil dvaadvacetiletý jezdec druhý. Hned za mistrem světa této kategorie Andreasem Mikkelsenem z Norska.

Slavní francouzští piloti, kteří získali dohromady 17 z posledních 18 mistrovských titulů, sváděli na místy zledovatělých asfaltových tratích souboj o výhru od úvodní erzety. Za devátým vítězstvím směřoval Ogier s Toyotou Yaris. Na svého rivala získal před posledními dvěma testy velký náskok 24,6 sekundy.

Celková tabulka vítězů Monte Carlo

Drama až do konce rallye

V předposlední 16. zkoušce měl ale osmatřicetiletý šampion defekt levého předního kola a klesl na druhé místo. Zaostával 9,5 sekund za Loebem. Do závěrečné power stage navíc Ogier odstartoval předčasně. Za to si vysloužil desetisekundovou penalizaci. A dal svému předchůdci na trůnu ještě větší šanci na vítězství. Loeb si vedení zkušeně pohlídal a celkově porazil mladšího krajana o 10,5 sekundy. Dotáhl se na něj díky tomu v počtu triumfů v Monte Carlu.

Třetí za francouzskými jezdci, kteří letos nepojedou celý šampionát, skončil Ir Craig Breen. Ve Fordu Puma ztratil na vítěze 1,39,8 minuty.

V power stage neudržel Cais průběžné osmé místo před Japoncem Takamotem Kacutou v toyotě nejvyšší kategorie. I tak český jezdec vylepšil svou třináctou pozici z loňského debutu v MS na Katalánské rallye i tehdejší třetí příčku ve WRC2.

Šampionát bude pokračovat na konci února ve Švédsku.

Zdroj: wrc, TowPoint