Nissan Ariya 2023 vs. Toyota bZ4X

Toyota a Nissan jsou na americkém trhu přímými konkurenty již po několik generací. Situace je již od dob palivové krize v 70. letech minulého století. Se vstupem do elektrické éry se oba opět střetávají v nově vznikajícím srdci pole mainstreamových elektromobilů. Toyota bZ4X je o něco menší a levnější než Nissan Ariya 2023. Ale jsou si dost blízké na to, aby se daly vzájemně porovnat.

Po uvedení na trh výhradně s jednomotorovým pohonem je nyní řada Nissan Ariya 2023 v plném rozkvětu a přidává se k ní dvoumotorové uspořádání s pohonem všech kol. Zákazník Nissanu se také probojuje čtyřmi úrovněmi výbavy pro dvoumotorovou verzi nebo pěti s jedním motorem. Základní cena modelu Ariya 1 milion korun je konkurenceschopná. Nicméně cena za nejvyšší výbavu Platinum+ e-4orce se vyšplhá přes 1,3 milionu korun.

Řada bZ4X je poměrně jednoduchá. Existují pouze dvě úrovně výbavy: XLE a Limited. Obě lze mít s jednomotorovou pohonnou jednotkou vpředu nebo se dvěma motory a pohonem všech kol. Cena začíná na lákavých 950 000 korun za XLE a stoupá na 1,1 milionu korun za Limited. U obou verzí se za dvoumotorové hnací ústrojí připlácí 45 000 korun.

2023 nissan ariya e4orce vs 2023 toyota bz4x
Nissan Ariya 2023 vs. Toyota bZ4X

Nissan Ariya 2023 a bZ4X Range

Toyota zvolila pro bZ4X malé akumulátory: 63,4 kWh pro verzi s jedním motorem a 65,6 kWh pro verzi s dvěma motory. Cenově vedoucí model Nissan Ariya 2023 (Engage) je dodáván s podobně velkým paketem. Avšak všechny ostatní úrovně výbavy dostávají podstatnější jednotku o kapacitě 87,0 kWh. Tento větší akumulátor zajišťuje Ariye dojezd až 490 km, u modelu Platinum+ s dvěma motory, který byl k dispozici, je toto číslo 430 km. V testu dojezdu na dálnici při rychlosti 120 km/h si Ariya udržela svůj náskok. Nissan Ariya dosáhl 340 km, zatímco bZ4X zvládl jen 260 km.

Porovnání výkonů

Dva motory Toyoty mají dohromady 214 koní, což je jen o málo více než u verze s jedním motorem. Zároveň je to velmi daleko za 389 koníky Nissanu (Ariya v základním provedení s pohonem všech kol si vystačí s 335 koni). S hmotností 2200 kg je Nissan Ariya 2023 výrazně těžší než bZ4X, který váží poměrně štíhlých 2000 kg.

S časem 2,1 sekundy (Nissan Ariya 2023), resp. 2,2 sekundy (Toyota) na 50 km/h oba vozy rychle vystřelí z dráhy. Na hranici 100 km/h je však Ariya s časem 5 sekundy o celou sekundu před bZ4X a Nissan má podobný náskok na 0,5 km – 13,4 sekundy při 170 km/h oproti 14,6 sekundy Toyoty při 150 km/h. To se projevuje i při předjíždění na dálnici, kde Ariya zrychlí z 70 na 110 km/h za 2,4 sekundy, zatímco bZ4X má pomalou chůzi za 3,7 sekundy. A když se jen tak projíždíte, Nissan má při rychlosti 110 km/h tichý zvuk 64 decibelů, zatímco Toyota je o něco hlučnější – 66 decibelů.

Ani v jednom z vozů nenajdete pádla na volantu, kterými byste mohli ovládat regenaraci při rozjezdu. V Nissanu Ariyi 2023 se regen přidává přeřazením z D na B a stisknutím tlačítka e-Step na konzole se o něco přiblížíte jízdě s jedním pedálem. V bZ4X se používá podobná strategie – tlačítko na konzole zvolí další úroveň regen, ale tím to končí. Snížení interakce s brzdovým pedálem je u modelu Ariya obzvláště výhodné, protože jeho počáteční dráha pedálu je hodně skloněná. Brzdový pedál Toyoty působí přirozeněji. Nissan však zastaví z rychlosti 110 km/h na 53,5 m, což je o něco lepší výsledek než u Toyoty, která dokáže zastavit na 56 m.

Design interiérů vozů Nissan Ariya 2023 a bZ4X Range

V interiérech obou vozů je mnohem větší kontrast. Ariya je plně obývací. Kabina je široká a vysoká, s rovnou podlahou vpředu i vzadu. Zajímavé je, že středová konzola se vysouvá dopředu nebo dozadu, takže si můžete zvolit množství volného prostoru před sedadly. Tato sedadla jsou ve výšce křesla a svými vysokými opěradly a velkými opěrkami hlavy připomínají pohodlná sedadla v salonku špičkového kina. Ve výbavě Platinum+ má palubní deska a výplně dveří čalounění podobné semiši a sedadla potažená kůží nappa. Jediná poznámka mimo, co se týče pohodlí, je, že loketní opěrky ve dveřích jsou mnohem nižší než středová loketní opěrka.

Kabina Toyoty je více ve stylu kokpitu s širokou středovou konzolou, která se zvedá až k palubní desce. Pod palubní deskou nacházíme úložný prostor. Materiály jsou zde převážně variace na černý plast, o stupeň nižší než v nejvyšší výbavě Nissan Ariya 2023. Úzké sloupky a nízká kapota však řidiči Toyoty poskytují o něco lepší výhled ven. Přístrojová deska bZ4X byla umístěna podivně daleko vpředu směrem ke spodní části čelního skla – řidič na ni hledí přes volant. Na elektrický automobil je zvláštní, že tento displej neinformuje o procentuálním nabití baterie – místo toho je zde pouze sloupcový ukazatel.

Jaký je závěr?

Co se týče spínacích přístrojů, ani jeden z vozů nezískal cenu za ergonomii. Nissan bohužel vsadil na haptická tlačítka na přístrojové desce a konzole, což znamená, že nic nelze ovládat hmatem, a monitor pozornosti řidiče rychle vynadá těm, kteří odvrátí zrak od silnice. Přiznejte Nissanu alespoň to, že zachoval ovladač hlasitosti; Toyota místo toho používá tlačítka plus/minus.

Displej u Nissan Ariya 2023 s úhlopříčkou 12,3 palce lze rozdělit na tři plochy a zobrazit tak více funkcí na domovské obrazovce, což je výhoda, ale některé reakce jsou zpožděné. Systém infotainmentu Toyoty se nepoužívá o nic snadněji, ale jeho displej – rovněž 12,3palcový – vypadá výrazně ostřeji. V obou vozech je zrcadlení telefonu bezdrátové, stejně jako nabíjení.V tomto souboji vítězí Nissan díky vyššímu výkonu, lepšímu dojezdu a hezčímu interiéru. Háček je v tom, že je výrazně dražší. Nálepka našeho testovacího vozu Platinum+ za 1,4 milionu Kč nám připadá příliš ambiciózní, ale stejnou mechanickou výbavu lze získat v modelech Engage+ za 1,1 milionu Kč nebo Evolve+ za 1,2 milionu Kč. Ty by stále představovaly příplatek oproti bZ4X, jehož cena začíná na 1 milionu korun v provedení s pohonem všech kol a v našem testovacím voze Limited dosáhla 1,1 milionu korun, ale zdá se, že příplatek za ně stojí za to.

Zdroj: caranddriver, Vapol