Citroen e-C4 X přichází jako a praktický fastback

Citroen e-C4 X se představil jako další elektrická varianta v britské řadě francouzské značky. Může se pochlubit dojezdem 360 km

Elegantní Citroen e-C4 X se představil jako další elektrická varianta v britské řadě francouzské značky. Může se pochlubit dojezdem 360 km.

Citroen přidal ke své rostoucí nabídce čistě elektrických pohonů nový model. Ten má spojit praktický a cenově dostupný rodinný plně elektrický e-C4 s trochou hvězdného prachu z nové C5 X. Konečným výsledkem je Citroen e-C4 X, který do konce roku zamíří do Velké Británie.

Novinka, postavená na platformě značky e-CMP, se začne vyrábět také v benzínové a naftové verzi. Ale v Británii dostaneme pouze EV, který začne na ceně 35 000 GBP (1 milion Kč). Prodej začne v listopadu nejdříve před dodávkami v prvním čtvrtletí roku 2023.

Novinka Citroen e-C4 X

Značka popisuje e-C4 X jako „křížový design“, který je alternativou ke konvenčním rodinným hatchbackům a SUV. Přičemž v podstatě integruje karoserii fastback sedan do zvýšeného hatchbacku e-C4. Není to příliš nepodobné novému modelu sesterské značky Peugeot, 408. Avšak Citroen sedí na jiné platformě.

Přední část vozu je převzatá přímo z e-C4. Ve skutečnosti je auto až po sloupek B úplně stejné, po kterém přebírá vládu nová linie střechy a záď. Rozvor náprav je stejný jako u hatchbacku e-C4, činí 2 670 mm, ale s délkou 4 600 mm je o 240 mm delší. Celý úsek se přidává k zadnímu převisu, kde se nachází větší zavazadlový prostor.

Přední část vozu je převzatá přímo z e-C4. ve skutečnosti je auto až po sloupek B úplně stejné, po kterém přebírá vládu nová linie střechy a záď
Citroen e-C4 X

Designéři Citroenu se vyhnuli tomu, že by e-C4 X dali hatchback víko zavazadlového prostoru a místo toho má správné otevírání ve stylu sedanu. Zvětšená délka zadního převisu znamená, že až 510 litrů místa najdete s nasazenými zadními sedadly. To je o něco více než 380 litrů, které najdete v e-C4. Zatímco je jen něco málo přes metr široký a metr dlouhý, takže u modelu fastback ve srovnání s jeho hatchbackovým sourozencem určitě existují výhody v praktičnosti.

Zadní část a interiér

Nová zadní část je také vybavená novými zadními LED světly, navrženými tak, aby vypadaly jako šipky směřující dovnitř do středu víka zavazadlového prostoru. Sportovní nádech vozu dodává malý spoiler. Ten připomíná kachní ocas, přičemž zadní nárazník je nově navržený speciálně pro e-C4 X.

Uvnitř je interiér téměř úplně stejný jako u běžného e-C4, až na trochu jiné rozměry vzadu. Nižší linie střechy mění nabízený prostor pro hlavu. Sedadla Citroen Advanced Comfort Seats jsou standardní výbavou a používají speciální zesílenou pěnu.

Zatímco vzhled palubní desky je téměř identický, s kompaktním digitálním přístrojovým displejem za volantem a centrálně umístěným 10 palcovým dotykovým informačním systémem, software infotainmentu je nový. Je převzatý z modernějšího C5 X a umožňuje plnou personalizaci systému pomocí přizpůsobitelných widgetů a dalších.

Novější informační a zábavní systém zahrnuje také digitální asistentský systém s přirozeným rozpoznáváním řeči. Ten se probudí hlasovou výzvou „ahoj Citroen“‘. V informačním a zábavním systému lze uložit až osm individuálních profilů s osobním nastavením.

V Británii pouze na baterie

Bateriová elektrická verze novinky je jedinou variantou, která se začne prodávat v Británii spolu s hrstkou dalších evropských trhů. Pomocí známé platformy e-CMP se 50kWh baterie spojuje s elektromotorem o výkonu 134 k/260 Nm, který pohání přední kola. Citroen uvádí dojezd 360 km pro e-C4 X a zrychlení z 0-100 km/h za 9,7 sekundy s maximální rychlostí 150 km/h. Nabíjení je řešené výkonem až 100 kW, což umožňuje nabití na 0-80 procent za přibližně půl hodiny. Z 7,4kW wallboxu má dobití e-C4 X trvat přibližně 7,5 hodiny, zatímco 11kW třífázové nabíjení je volitelné.

Na ostatních trzích se nabídka zážehových a vznětových motorů skládá z PureTech 100 a 130 1,2 litrových tříválcových přeplňovaných jednotek s manuální nebo automatickou převodovkou a 1,5 litrového dieselového čtyřválce BlueHDi.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky