Rolls-Royce Phantom 2023 se dočkal jemných úprav

Rolls-Royce uvádí, že ultra-luxusní sedan Phantom dostal „nový výraz“, protože je zřejmě příliš důstojný na nízký facelift.

Méně významné automobilky by mohly své vozy faceliftovat, ale Rolls-Royce se zjevně cítí být nad takovým trikovým marketingem. Ačkoli se tedy sedan Phantom osmé generace dočkal po pěti letech prodeje jemných úprav, v oficiálním oznámení není ani zmínka o něčem, co by připomínalo kosmetickou operaci. Phantom spíše dostal „nový výraz“.

Podle zveřejněných snímků je fyziognomie nového vozu velmi podobná fyziognomii odcházející verze. Najdete na něm i některé jemné rozdíly. Přední část přepracovaného Phantomu nyní dostala vodorovnou linii nad pásy mřížky chladiče inspirované Parthenonem. To má dodat „novou a asertivní modernost, která odráží charakter [vozu] zaměřený na řidiče“. Samotná mřížka chladiče je nyní osvětlená. Světlomety mají hvězdicové detaily a okřídlený maskot Spirit of Ecstasy je o něco výraznější.

Rolls-Royce Phantom po faceliftu
Rolls-Royce Phantom po faceliftu

Rolls-Royce také reagoval na poptávku zákazníků po tmavých povrchových úpravách. Nabízí možnost objednat si černé obložení rámečku mřížky chladiče, okolí čelního skla a bočních skel. Rozhodně působí méně kýčovitě než tradičnější chromované doplňky. Bude také možné objednat dvě nová kola, z nichž jedno bude mít frézovanou povrchovou úpravu z nerezové oceli a druhé diskové kolo inspirované érou společnosti z 20. let minulého století.

Změny interiéru nového modelu Rolls Royce

Design interiéru se téměř nezměnil. Jako nejvýznamnější rozdíl Rolls uvádí o něco tlustší věnec volantu. Společnost rozšířila nabídku výbav o výbavu, kterou nazývá Phantom Platino. Ta kombinuje kožená sedadla vpředu pro šoféra a měkčí látkové čalounění vzadu, které vyrobili z kombinace bambusu a bavlny. Hodiny na palubní desce modelu Phantom obklopili novým keramickým povrchem s 3D tiskem.

Interiér Rolls Royce prošel změnou
Interiér Rolls Royce prošel změnou

U přepracovaného vozu nedošlo k žádným mechanickým změnám. Ale upřímně řečeno, ani nebyly potřeba. Dvanáctiválec s výkonem 563 koní má manýry pozorného komorníka a kultivovanost kabiny Phantomu je pravděpodobně nejlepší na světě.

Žádné oficiální oznámení Rolls-Royce se zřejmě neobejde bez příjemně mnohomluvného oficiálního stylu značky, který rádi považujeme za perifrastický prolis pleonazmu, a vydání Phantomu II není výjimkou. Přepracovaný vůz je určen v podstatě komukoli, kdo má značné finanční prostředky, aby si ho mohl dovolit. Nebo, jak říká Rolls-Royce:

„Je samozřejmé, že neexistuje nic takového jako ‚typický‘ zákazník Phantomu. Mohou být stále mladší nebo starší, moderní nebo tradiční, svépomocí nebo z dlouhodobě bohatých rodin, které se pohybují na „pólech luxusu“. Jejich zakázky odrážejí celé spektrum zájmů a vlivů. Na jedné straně má Phantom podvratný, téměř rebelský charakter – mladistvý, dynamický a odvážný. Na druhém se Phantom mění v ódu na luxusní vznešenost a nadčasovost.“

Tato schopnost naznačit preferenci podvratné rebelie bude samozřejmě i nadále spojena s vážnou cenou, protože Phantom stojí na vrcholu nabídky Rolls-Royce. Zatím nemáme žádné oficiální potvrzení o cenách, ale můžeme s jistotou předpovědět, že tento jemně přepracovaný Phantom bude přinejmenším stejně drahý jako model, který nahrazuje.

Zdroje: Car and Driver, TowPoint