Hlodavci mohou pohybovat předměty v prostoru

Přemýšlejte o kávě, než se dostanete ke kávovaru: lidé si umí představit situace. Nyní odborníci umístili krysy do virtuální reality a ukázali, že hlodavci jsou také schopni představivosti.

Lidé si umí představit místa, když tam nejsou. V kanceláři, když jste doma, nebo na pláži, když jste na dovolené. Krysy jsou zřejmě schopné podobných věcí, alespoň to naznačuje nová studie. Podle toho mohou zvířata mentálně přejít na určité místo nebo přesunout vzdálený předmět na určité místo ve svých představách. Studie se publikovala v časopise „Science“.

Schopnost představit si místa daleko od své současné polohy je zásadní pro to, abychom si mohli pamatovat minulé události a představit si možné budoucí scénáře. ,,Krysa si skutečně dokáže představit místa v prostředí, aniž by tam šla,“ řekl podle prohlášení Chongxi Lai, hlavní autor studie. ,,Dokonce i když je tělo fixované, myšlenky mohou jít na velmi vzdálené místo.“ Stejně jako u lidí, když hlodavci zažívají místa a události ve svých myslích, aktivují se určité vzorce neuronální aktivity v hippocampu, píše tým. Oblast mozku je zodpovědná za prostorovou paměť.

Krysa (symbolický obrázek): Vědci testovali, zda si krysy dokážou představit návštěvu určitého místa
Krysa: Vědci testovali, zda si krysy dokážou představit návštěvu určitého místa

Experimentujte s kulovým běžeckým pásem

Lai začal zkoumat myšlenky zvířat před několika lety. Společně s kolegou vyvinul systém – tzv. brain-machine interface (BMI) – pomocí kterého lze měřit aktivitu neuronů v reálném čase a překládat její význam. Systém analyzoval elektrickou aktivitu v hippocampu krys a polohu zvířat ve virtuálně vytvořené aréně, která se promítala na 360 stupňovou obrazovku.

Odborníci tento systém použili i pro současný výzkum: Testovali, zda krysy dokážou aktivovat aktivitu hippocampu, aby si představily konkrétní místo v aréně, aniž by se tam skutečně pohybovaly. Takže: Zda jsou krysy schopny navštívit toto místo ve svých myslích.

Za účelem experimentu tým specialistů zapojil krysy do systému virtuální reality, říkají. Zvířata běhala virtuální realitou na kulovém běžícím pásu. Elektrody zaznamenávaly signály z nervových buněk v hippocampu, což systému umožnilo propojit vzorce mozkové aktivity s body ve virtuálním světě.

V dalším kroku vědci trať vypnuli a odměnili zvířata, když reprodukovala vzorec aktivity v hippocampu, který měl spojení s cílovou polohou. BMI převedl mozkovou aktivitu potkanů ​​do pohybu na obrazovce virtuální reality. Říká se, že zvířata nyní použila svou mysl k navigaci k odměně a přemýšlela o tom, kam musí jít, aby získala odměnu.

Hlodavci pohybovali předmětem silou myšlenky

Nakonec se předpokládalo, že krysy přesunou předmět na konkrétní místo ve virtuální realitě pouze pomocí svých myšlenek. Krysy se fixovaly ve virtuálním místě, ale – řízením aktivity hippocampu – přemístily předmět na cíl ve virtuálním prostoru. Vědci poté změnili cílové místo, na které měli potkani reagovat svým vzorcem aktivity.

Zdroj: spiegel, Vapol