Jablečné dědictví ve Velké Británii

Tom Adams je detektiv. Ale nesleduje zločince – jeho cílem jsou „ztracené“ odrůdy jablek, které se netušeně ukrývají v sadech po celém Spojeném království, a jeho práce se promítá do obnovené britské vášně pro bohatou špajz s jablečnými dědictvími.

Jablka v supermarketu

I když byste měli štěstí, že v každém supermarketu najdete půl tuctu odrůd jablek (některé z těch dovezených), v britské národní sbírce ovoce na farmě Brogdale v Kentu je v současné době zaznamenáno kolem 2 200 druhů jablek, přičemž nové objevy přináší jablko. Lovci po celé zemi.

Adamsův rytmus detekce jablek se zaměřuje na The Marches, starověké srdce britského pěstování jablek, které se zakousne do hrabství Shropshire a Herefordshire, kde se Anglie spojuje s Walesem. Právě zde, v zanedbaném sadu, vzbudil jeho zvědavost jediný strom nesoucí záhadná jasně žlutá jablka. Nikdo nevěděl, kdy byla vysazena, a ani Adamsovo odborné oko, ani archivní záznamy nedokázaly odrůdu rychle identifikovat.

Než bylo záhadné jablko nakonec identifikováno jako Bringewood Pippin, trvalo to hluboko v archivech plus testování genů. „Jde o pozdní dezertní/moštové jablko původně vyšlechtěné kolem roku 1800 zahradníkem Thomasem Andrewem Knightem – křížencem Golden Pippin a Golden Harvey,“ vysvětlil Adams. „Bylo také docela možné, že to byl jediný zbývající strom svého druhu v zemi.“

Jablečné džusy

Tento jediný Shropshire sad se ukázal být hotspotem pro znovuobjevování jablek, přičemž tři další „ztracené“ odrůdy se připojily k Bringewood Pippin z gruzínské éry. „Bylo to také domovem toho, co mohlo být posledními zbývajícími stromy Gypsy King, Rhymer a Round Winter Nonesuch,“ prozradil Adams. „Udělal jsem řízky a tyto stromy byly nyní zachráněny před vyhynutím – jsou rozšířeny široko daleko po celé zemi.“

Jablko z Bardsey Island

Jablko z Bardsey Island má podobný příběh o osamělém stromě nesoucím výrazné ovoce. Tentokrát na stejnojmenném ostrůvku nedaleko poloostrova Llyn v severním Walesu. Strom stál snad po staletí u ruin opatství ze 13. století. Zvědavost na jeho jablka přesvědčila pozorovatele ptáků Andyho Clarka, aby nějaké vzal místnímu znalci ovoce Ianu Sturrockovi. Posláni k analýze DNA se vrátil výsledek, že se jedná o dříve neznámé jablko. To přimělo média, aby v roce 2000 označila strom za nejvzácnější na světě. Opět díky štěpům nyní lidé ve Velké Británii pěstují toto středně velké jablko. sladké a šťavnaté růžové jablko a těší se z jeho výrazného citrónového aroma.

Studie National Trust z roku 2022 zjistila, že alarmujících 81 % tradičních sadů zmizelo z Británie od počátku 20. století. V důsledku změn ve využívání půdy souvisejících se zemědělstvím a urbanizací. Nejen, že to omezilo zkušenosti lidí s nesčetnými tradičními odrůdami jablek, ale také to ovlivnilo biologickou rozmanitost. Divokou zvěř přitahovanou směsí lesů, živých plotů a lučních pastvin v tradičních sadech.

Rostoucí armáda

Ale rostoucí armáda jablečných aktivistů se tlačí zpět, noří se do bazénu odrůd britského dědictví, aby vysadili nové komunitní sady všech tvarů a velikostí.

Skupina pro životní prostředí Common Ground byla klíčovým průkopníkem této britské jablečné renesance a před více než 30 lety zahájila svou první kampaň na záchranu tradičních sadů – včetně roku 1990, kdy byl 21. říjen vyhlášen každoročním Dnem jablek, aby se toto slovo rozšířilo.

Spoluzakladatelka Common Ground Sue Cliffordová hovořila pro The Guardian v roce 2017 o nárůstu výsadby sadů. „Je udivující, jak se lidé chopili myšlenky vysazovat malé sady,“ řekla. „Nyní se mnohem více vysazuje, roste městské a venkovské hnutí a obnovuje se zájem o mošty. Komunitní sady se stávají pro místa velmi důležité a lidé jsou na ně právem hrdí.“

Noví tvůrci sadů mohou sázet stromy na základě řady kritérií, aby vytvořili příjemnou odrůdu. Nechybí samozřejmě chuť ovoce – ale také to, jak mohutně strom roste, nebo dokonce v jakém datu na jaře rozkvete. Komunitní sad vysazený v cornwallském městě Newquay v roce 2015 obsahuje 120 původních odrůd, z nichž každá má svou vlastní přitažlivost.

BPT

Brighton Permaculture Trust (BPT) dohlíží na program komunitních sadů na jižním pobřeží Anglie, který vysadil ovocné stromy v malých vesnických školách po celém Sussexu a také ve velkých středních městských školách v Brightonu. Další místa sahají od malého pozemku na městském vlakovém nádraží London Road po oázy plné ovoce na městských statcích v Craven Vale a Hollingdean. Na svahu vedle dostihové dráhy v Brightonu se daří dvěma stovkám stromů, zatímco v Bevendeanu, jedné ze sociálně nejchudších oblastí města, bude letos v zimě vysazen nový sad.

Komunitní přínosy takových iniciativ jsou k nezaplacení. „Lidé prostě milují sady,“ řekl Bryn Thomas ze společnosti BPT, která natočila na YouTube video zachycující, jak nové sady poskytují místním lidem všech věkových kategorií potěšení i poučení. „V naší DNA v Británii máme něco z výsadby a péče o sady. Opravdu to sbližuje komunitu.“

V Birminghamu bude kolem druhého největšího britského města vytvořen „Ring of Blossom“, který poskytne dědictví po červencových Hrách Commonwealthu. Letos na podzim bude vysazeno více než 500 stromů jako součást plánu National Trust, který má vytvořit ozvěnu více než 180 sadů, které kdysi obklopovaly město.

Jablečné sady

National Trust také vrací jabloně do svých historických nemovitostí po celé Velké Británii. „Vysazujeme nové sady. V Stourhead ve Wiltshire, Arlington Court v Devonu, Kingston Lacy v Dorsetu, Brockhampton v Herefordshire, Attingham Park v Shropshire,“ řekla Jeannette Heard z Trustu.

Zájem kuchařů

Dědická jablka přitahují zájem i kuchařů. Ethicurean v Bristolu je restaurace, která nachází nové využití pro více než 60 odrůd, které pěstuje ve svém vlastním sadu. Například šéfkuchař Mark McCabe používá verjus z krabích jablek (džus vyrobený lisováním některých nezralých plodů). Jako místní alternativu k dováženým citronům. „Krabí jablka jsou skvělým zdrojem kyselosti a v britské kuchyni jsou mnohem vhodnější než citrusy,“ řekl McCabe. „Šťávu zkvašujeme na suchý a velmi ostrý verjus a používáme ji pro vyvážení při vaření. Například na dozdobení pokrmu z červené řepy, podmáslí a černého rybízu.“

Jedním ze vzrušujících aspektů britské renesance jablek je hledání odrůd jablek přítomných v historii zahradnictví, ale „ztracených“ v krajině. A úsilí hledačů jablek z dědictví přináší doslova ovoce.

Lydia Crump z Herefordshire Artistraw Cidery and Orchard sdílí příběh o znovuobjevení jablka s příznačným jménem Knotted Kernel. „Tyto majestátní stromy – s plody barvy rubínů a tvarem a velikostí třešní. Byly považovány za ztracené, dokud se v 80. letech minulého století neobjevilo, že rostou na Novém Zélandu! Ale pak jsme našli 60 let staré stromy, které měly růst tady v Herefordshire celou dobu. Teď je to jablko, které hodně používáme v našem moštu.“

Sussex

Apple detektivové v Sussexu mezitím pokračují v pátrání po zemi po odrůdě známé jako Petworth Non Pareil. Stále nese smutnou nálepku „vyhynulá“. Zahradnické archivy naznačují, že toto pevné a křupavé středně velké zelené jablko s tenkou červenohnědou barvou pravděpodobně vyšlechtil lord Egremont. A jeho hlavní zahradník pan Slade v Petworth House na počátku 19. století, než zmizelo z dohledu. Pokud strom Petworth Non Pareil stále existuje. S největší pravděpodobností se schovává ve staré zahradě nebo na přehlíženém pozemku, který čeká, až bude spatřen.

Britští jableční detektivové vycházejí z řady kritérií, aby identifikovali svůj lom. Barevné popisy zahrnují žlutou, červenou, zelenou nebo červenohnědou barvu s dodatečnými tečkami a pruhy. Tvar může být definován jako plochý, zaoblený, kónický, podlouhlý, oválný, hranatý nebo žebrovaný. Dalším identifikátorem je doba prvního květu mezi začátkem května a polovinou června. Stejně jako doba zrání (obvykle mezi srpnem a říjnem). Pak je tu detail, jak dobře se jednotlivé odrůdy skladují.

Popisy příchutí přidávají další složitost. Přičemž slavná pomoložka Joan Morganová uvádí 12 různých příchutí ve své referenční práci The New Book of Apples publikované v roce 2002. K čemu se jablko nejlépe používá – k jídlu, vaření, cider – dalším rozlišovacím faktorem je místo původu.

Aby to však bylo ještě složitější. Místní odchylky v půdních nebo světelných podmínkách mohou způsobit, že stromy určité odrůdy produkují ovoce, které vypadá jinak než jeho „typická“ forma. Zde může genetické testování proti databázi DNA v Brogdale pomoci identifikovat záhadný plod.

Opylování jablečných květů

A pak je tu úžasná náhodnost, kterou přineslo opylování květů. Hmyz poletující kolem sadu může přinést pyl z různých zdrojů, aby „oplodnil“ různé květiny na stromech. Což vnáší do každého jablka, které vyklíčí, pozoruhodnou genetickou variabilitu.

Výsledkem této přirozené loterie je, že z jablek vypěstovaných z pecky nevyroste úplně stejný strom, ze kterého pocházelo jablko obsahující pecku. Místo toho vyrobí unikátní nový kříž, i když takový, který sdílí vlastnosti jejich mateřského stromu.

„Toto je jeden z mých nejoblíbenějších jablečných faktů – že z každé jablečné pecky vznikne zcela nový druh jablka,“ řekl Crump. „To znamená, že existují neomezené možnosti pro nové objevy v odrůdách jablek.“

Pěstitelé tak můžou chytře vytvořit jednotlivé stromy, které obsahují rouby z více odrůd. Známé jako „rodokmeny“ umožňují jednomu stromu produkovat několik odrůd jablek. Natolik, že jeden pěstitel ze Sussexu vytvořil strom, na kterém roste 250 různých druhů jablek.

Pojmenovávání jablek

Úkol pojmenovávat nové odrůdy patří mezi příjemné stránky renesance britských jablek. Některé pojmenovali po konkrétní osobě, jako jablko pojmenované po současné prošívačce Nancy Crowové, která ve své tvorbě použila motivy jabloní. Některé podle místa, jako Halfpenny Green v Staffordshire. Jiné podle svého vzhledu, například vzácné staré velšské jablko, prasečí rypák.

A úžasná rozmanitost jablek znamená, že pro pěstitele jablek existuje skutečná příležitost vytvořit si své vlastní jablko. „Ve sbírkách nebo sadech po celé Velké Británii se nachází nejméně 1 000 kultivarů jablek, které nejsou drženy v Národní sbírce ovoce (NFC) v Brogdale,“ řekl Steve Oram, ředitel pro rozmanitost sadů People’s Trust for Endangered Species. „A mnoho odrůd existuje pouze na jedné nebo dvou známých lokalitách. Příklady jsou Spring Grove Codlin, Barcelona Pearmain a Gypsy King v síti Marcher Apple Network. Odrůda odolná vůči soli s názvem Gull byla k dispozici pouze z jedné školky, která nedávno uzavřela své brány. „

Národní sbírka

Oram by rád poukázal na to, že nedostatek tolika druhů jabloní v Národní sbírce ovoce nemusí být nutně chybou. „Důvodem NFC je držet ovocný genofond, který by mohl být použit pro šlechtění nových komerčně životaschopných kultivarů, takže dny nepochybného sběru všech odrůd jsou dávno pryč,“ řekl. „Mnoho kultivarů má skromnou kulinářskou hodnotu. Ale jsou kulturně smysluplné pro jediné místo nebo skupinu lidí.“

Zdroj: bbc.com, top-voziky.cz