Mercedes SL 2022: cena, specifikace a výkon

Německá automobilka Mercedes přichází s novým vozem SL, který získává další dvě sedadla a zachovává si verzi AMG s motorem V8

Nový Mercedes SL získává další dvě sedadla a zachovává si verzi AMG s motorem V8.

Mercedes SL 2022

Německá automobilka Mercedes představila nový model SL pro rok 2022. Jeho nejnovější verze je možná nejrevolučnějším modelem v 68leté historii značky. Na vývoji SL se významně podílelo AMG, které doufá, že luxusnímu kabrioletu dodá další dávku dynamiky. Dynamiku doprovází také množství nových technologií.

Nový Mercedes SL je již možné objednat za ceny od 3 milionů korun za SL 43 do 5 milionů za plnohodnotný SL 63. Všechny modely nesou přívlastek „Mercedes-AMG“, který označuje hlavní podíl Affalterbachu na projektu SL.

Na vývoji SL se významně podílelo AMG, které doufá, že luxusnímu kabrioletu dodá další dávku dynamiky. Dynamiku doprovází také množství nových technologií
Mercedes SL

Podle šéfa AMG Philippa Schiemera nový SL „spojuje sportovní vozy a jízdní dynamiku AMG s komfortem a luxusním vzhledem Mercedesu“. Toto změněné zaměření možná není až tak překvapivé vzhledem k tomu, že v roce 2020 tvořily sportovní vozy méně než 1 % vozů prodaných společností Mercedes po celém světě. 1 % představuje 17 800 z celkového prodeje, který činil více než dva miliony.

Nová platforma MSA

AMG vyvinulo pro SL zcela novou platformu nazvanou Modular Sports Architecture (MSA), kterou má sdílet přinejmenším s novou generací AMG GT. Zároveň tvůrci provedli několik klíčových změn v designu vozu, které mají změnit jeho pozici.

Klíčem k nové platformě MSA je lehký hliníkový prostorový rám. Na rámu je umístěná karoserie nového SL. Směs materiálů z hliníku, oceli, hořčíku a vláknitých kompozitů výrobci použili k dosažení tuhosti. Tuhost v některých parametrech převyšuje tuhost modelu AMG GT. Ale především znamená, že struktura skořepiny karoserie nového SL má o 18 % vyšší torzní tuhost než u starého modelu.

Je to škálovatelná platforma a uvidíme, že ji začnou využívat i další nové modely. Například Mercedes již potvrdil, že příští AMG GT má stát na platformě MSA. Možné jsou různé konfigurace pohonných jednotek a elektrifikace. Nicméně prozatím Mercedes potvrdil dvojici modelů V8. Dále přislíbil plug-in hybridní model E-Performance, který by se měl objevit někdy v průběhu životnosti modelu SL.

Skládací střecha, kola a světlomety

Nový SL je roadster 2+2 se skládací látkovou kapotou. Měkkou střechu znovu zavedli kvůli nižšímu těžišti a snížení hmotnosti o 21 kg oproti ekvivalentní skládací pevné střeše. Mercedes uvádí, že otevření nebo zavření střechy trvá 15 sekund. Přičemž tento proces se aktivuje pomocí panelu na středové konzole nebo prostřednictvím nabídky na dotykovém displeji informačního a zábavního systému a je možný při rychlosti až 37 km/h.

Vůz je poprvé ve stylu 2+2 od generace SL R129 z přelomu osmdesátých a devadesátých let. I když podle přiznání značky jsou zadní sedadla vhodná pouze pro osoby nižší než 1,50 m
Kabina

Design exteriéru nepřenáší žádnou část z jiných modelů Mercedesu, ale je klíčový pro současný designový jazyk značky. Přední část využívá masku chladiče ve stylu Panamerica se svislými lamelami, ale od AMG GT se odlišuje trojúhelníkovými světlomety. Buňka pro cestující je umístěná více uprostřed vozu, aby vznikl prostor pro dva podsedáky za řidičem a spolujezdcem. Svažující se záď má dvojici dobře definovaných ramen nad zadní nápravou, zatímco vzadu je delší víko zavazadlového prostoru s integrovaným spoilerem, čtveřicí koncovek výfuku a velkými trojúhelníkovými koncovými LED světly. Další aktivní aerodynamické díly podvozku jsou k dispozici na přání.

K dispozici jsou kola o rozměrech od 19 do 21 palců. A protože SL je nyní modelem AMG, je součástí standardní výbavy sportovní bodykit AMG s širokým předním splitterem a deflektory vzduchu. Součástí standardní výbavy nového SL jsou také LED světlomety Mercedes Digital Light matrix s projektorovou funkcí.

Nabídka motorů

Nabídka začíná modelem SL 43, který používá 2,0l přeplňovaný čtyřválec o výkonu 375 k a točivém momentu 480 Nm. Výkon se přenáší na zadní kola prostřednictvím stejné devítistupňové automatické převodovky, jakou mají všechny ostatní modely SL. Zrychlení 0-100 km/h zvládne SL 43 za 4,9 sekundy a maximální rychlost je 275 km/h.

Model SL 55 4MATIC je vybavený motorem V8 biturbo o objemu 4,0 l, který dosahuje výkonu 469 koní a točivého momentu 700 Nm. Mercedes udává rychlost 0-100 km/h za 3,9 s a maximální rychlost 294 km/h.

Nový SL je roadster 2+2 se skládací látkovou kapotou. Měkkou střechu znovu zavedli kvůli nižšímu těžišti a snížení hmotnosti o 21 kg oproti ekvivalentní skládací pevné střeše. Mercedes uvádí, že otevření nebo zavření střechy trvá 15 sekund
Mercedes SL

Výkonnější SL 63 lze má stejný motor V8 jako model 55. Ten je vyladěný na 577 koní a 800 Nm, což vede ke zrychlení z 0-100 km/h za 3,6 s a maximální rychlosti 313 km/h.

Verze s motorem o objemu 2,0 l má nepřekvapivě nejnižší emise 206 g/km a nejvyšší spotřebu 12,79 km/l mpg. Oba vozy s motorem V8 vypouštějí 292 g/km CO2 a mají průměrnou spotřebu 9,31 km/l. Výkonnější verze SL 63 je standardně vybavená aktivními závěsy motoru. Tyto závěsy automaticky ztuhnou nebo povolí, podobně jako automatický adaptivní systém odpružení. U modelu SL 55 jsou tyto systémy součástí volitelné výbavy.

Pohon všech kol a systém 4MATIC

Poprvé v historii modelu SL je k dispozici pohon všech kol s plně variabilním systémem 4MATIC. Systém dokáže rozdělovat točivý moment mezi přední a zadní nápravu. Model SL 55 je vybavený ocelovým odpružením AMG Ride Control s adaptivními tlumiči. Naopak model 63 je vybavený systémem AMG Active Ride Control, který vedle nastavitelných tlumičů zahrnuje i hydraulickou stabilizaci proti přetáčení. Dostává také zadní diferenciál s omezenou svorností. Ten je u modelu 55 opět na přání.

Řízení všech kol se nabízí u obou modelů. Do rychlosti 100 km/h se mohou zadní kola natáčet v opačném směru než přední náprava, a to až o 2,5 stupně. To usnadňuje zatáčení a manévrování v nízkých rychlostech. Při rychlosti nad 100 km/h se zadní kola natáčejí ve stejném směru jako přední, což zvyšuje stabilitu.

Tvůrci potvrdili hybridní verze E-Performance nového modelu SL. Mercedes však zatím neprozradil, zda se zakládá na novém plug-in hybridním systému V8 v modelu AMG GT 63 S E-Performance, který dosahuje kolosálního výkonu 843 koní. Nebo zda se zakládá na čtyřválcovém plug-in hybridním motoru, o němž se hovoří jako o vyvíjeném pro příští sedan AMG C 63. Nicméně šéf AMG Schiemer potvrdil, že se čtyřválcové verze SL v nějaké podobě objeví.

Interiér a infotainment SL

Interiér nového SL kombinuje nejnovější informační a zábavní technologie značky, které se používají v luxusní limuzíně třídy S, se sportovnějším a tradičnějším designem přístrojové desky, který značka nazývá „hyperanalog“. Vůz je poprvé ve stylu 2+2 od generace SL R129 z přelomu osmdesátých a devadesátých let. I když podle přiznání značky jsou zadní sedadla vhodná pouze pro osoby nižší než 1,50 m.

Dlouhá středová konzole přechází směrem nahoru do palubní desky, kde se nachází 11,9 palců široký informační a zábavní systém MBUX orientovaný na výšku
Interiér

Dlouhá středová konzole přechází směrem nahoru do palubní desky, kde se nachází 11,9 palců široký informační a zábavní systém MBUX orientovaný na výšku. Jeho ovládání je velmi podobné nastavení v nejnovější třídě S, ale s vizuálními prvky a grafikou AMG v nabídkách a rozhraních. Úhel, pod kterým je umístěný, lze měnit podle světelných podmínek. Podporuje je 12,3 palců široký digitální přístrojový panel.

Praktický Mercedes SL

Standardem je dvojice elektricky nastavitelných sportovních sedadel AMG se samostatným vyhříváním sedáku a opěradla a systémem Mercedes Airscarf. Ještě závodnější sedadla AMG Performance jsou k dispozici na seznamu příplatkové výbavy, stejně jako chlazení sedadel.

Mercedes uvádí, že do zavazadlového prostoru o objemu 213 l se vejdou dvě golfové tašky. Avšak volba volitelného paketu pro zavazadlový prostor přináší posuvnou přepážku. Přepážka zvětší objem zavazadlového prostoru na 240 l při zvednuté střeše.

Zdroje: autoexpress, Towpoint