Jak se Pirelli připravilo na 2022?

Pirelli neustále pracuje na nových pneumatikách. Vývoj jde ruku v ruce s typy vozů, které běžně využíváme.

V srpnu minulého roku probíhal vývojový test Pirelli World Rally Championship na italském ostravě Sardinie. Letošní sezóna přináší výzvy, se kterými má problém i takový gigant jakým je Pirelli. Manažer rallyové divize Pirelli má však plán.

Nové pneumatiky Pirelli

„Pro testovaní jsme přidali 100kilogramovou zátěž do našeho testovacího vozu.“ uvedl Terenzio Testoni pro DirtFish. „Všechny týmy se věnovaly testování svých hybridních vozů a nebylo pro nás tak snadné najít zkušební kus. Vyřešili jsme to přidáním váhy do Fordu Fiesta World Rally Car 2021.

„Předběžné výsledky testování v laboratoři ukázaly stejně dobré výsledky jako ostré testy v terénu.

„Laboratorní testy byly pro nás jediný způsob, jak to udělat, a dokonce fungovaly velmi dobře. Nemohli jsme si dovolit čekat až do listopadu, než začneme s vývojem nových pneumatik v terénu.“

Jak si vedlo Pirelli na WRC

Pneumatiky PZero určené pro asfaltový povrch se poprvé objeví v Monte Carlu. Premiéru si pneumatiky odbyly v předposledním kole loňské série ve Španělsku. Díky brzkému získání dat se mohlo Pirelli připravovat na novou éru.

„Samozřejmě si musíme počkat na rally tento týden. Jsme si docela jistí kvalitnou penumatik pro nadcházející sezónu.“ řekl Testoni. „Španělský závod a celkově dobré výsledky z posledních testování na konci loňského roku nám potvrdily i další závodní týmy.

3 stěžejní faktory

„Pro novou sezónu jsme se zaměřovali na 3 stěžejními faktory, a to extra hmotnost, snížení aerodymamické přilnavosti a také snížení zdvihu odpružení. Tyto 3 faktory jsou nejdůležitější, aby byla úroveň dostupné přilnavosti co nejvyšší.

Ostré testování

„Kvůli těmto faktorům jsme se zaměřovali na celkovou konstrukci pneumatik tak, aby byly silnejší, unesly váhu navíc a aby vydržely nápor až 500 koní při ostrém startu.“ Naše oddělení výzkumu a vývoje dalo dohromady tyto informace, díky kterým jsme nalezli nejlepší možné řešení.“

Již brzy představíme v Rally1 nové pneumatiky s pevnější konstrukcí. Poprvé bude k vidění už v příštím měsíci na Rally Švédsko.

„V Rally1 máme před sebou spoustu nových výzev, co se týká vývoje.“ dodal Testonia. „V Rally Švédsko budeme mít pneumatiky se stejným dezénem, ​​avšak s novou konstrukcí a poté novější štěrkovou pneumatiku na Rally Portugalsko. Na tomto typu pracujeme od loňského Rally v Estonsku. Musím říct, že jsme s tímto typem novějších pneumatik udělali krok vpřed od listopadového testování.

Zdroj: DirtFish, TowPoint