Evropou jenom stopem?

Člověk by si myslel, že dostat se Evropou z bodu A do bodu B je easy věc. Jak jsme se však sami přesvědčili, zas taková brnkačka to není.

Stopování je určitě jedním z hlavních typů přepravy v průběhu cestovatelské výzvy Red Bull Can You Make It?, ve které cestuješ bez peněz a do které se může přihlásit jakýkoli studentský tříčlenný tým. Řekli jsme si, že by bylo fajn se o tom trochu víc dozvědět. Pro různé tipy a triky jsme se zeptali týmů, které se soutěže již v minulosti zúčastnily.

Dali jsme dohromady několik bodů, kterými se můžeš řídit, pokud nechceš na okraji cesty strávit mládí.

Evropou stopem jen s batohem

Evropou jen se vztyčeným palcem

Když se řekne stopování, každému z nás se vybaví klasický palec směřující nahoru. Ale doba jde dopředu. Mnohem efektivnější je kus papíru s destinací, kam se potřebuješ dostat nebo alespoň přiblížit. Stopaři tomu ve své hantýrce říkají „stoparka“ a stačí i A4 nebo karton od plechovek. Nejpodstatnější je však pořádný fix. Takže ten měj vždy u sebe!

Zvolit správné místo ke stopování je minimálně 50 % úspěchu, proto je dobře pobývat kolem hlavních tahů a frekventovaných cest. Na ně při cestování Evropou není problém narazit. Záleží také kam potřebuješ dojít. Což je ale podstatné, aby na tebe bylo z dálky dobře vidět a někde kousek za tebou bylo místo, kde se dá bezpečně zastavit (a také ať to není z kopce). Jinak se ti může stát, že tam zapustíš kořeny.

Evropu stopem? Modli se!

Toto bychom vytesali do kamene. Pokud jsme to nepocítili na vlastní kůži, tak jsme tomuto přirovnání nedávali takovou váhu. Máš šanci asi 1:10, že ti zastaví hned první auto, které pojede kolem. Takže doporučujeme mít u sebe karty nebo nějaký hudební nástroj, který budeš moci využít při čekání. Protože po nějaké době ti minuta najednou přijde jako hodina.

Cestou naší Evropou

Jelikož budeš stopovat vícekrát, je dobré si vždy zkontrolovat, že jsi na karton napsal jméno správného města (nebo aspoň směr). Mohlo by se stát, že místo vysněného checkpointu se objevíš někde úplně jinde. Také to můžeš zkoušet i přes jiné destinace, které jsou například o kousek blíže té, ke které se chceš dostat.

Evropou cestou necestou

Musíš zaujmout, to je základ. Skupinový tanec, stojka na hlavě, stojka na rukou, je to na tobě. Čím originálnější budeš, tím máš větší šanci, že někdo zastaví. A když ani toto nezabere, tak se snížíš k prosení na kolenou. Ne, děláme si legraci, někdo prostě zastavit musí!

Jste tam tři!

V týmu jste tři, takže toho využijte! Denně se budete snažit nachodit co nejvíc kilometrů, takže logicky budete velmi unavení. Proto je super, když cestu využijete i k odpočinku. Ale pozor, nastává otázka, kdo si vytáhne Černého Petra a sedne si jako spolujezdec? Jelikož ten má na starost řidiče a konverzaci, která vás na zadních sedačkách příjemně ukolébá ke spánku.

Evropu jen s cedulí a úsměvem

Co k tomu napsat víc. Každý to určitě někdy zažil. „Chceš si ukousnout z té pizzy?“ No nevím, ale já se většinou stydím. Ale v tomto případě ber všechno, co ti osud nabídne – od auta, které tě sveze jen do vedlejší vesnice, přes kus jídla nebo doporučení na nocleh.

Jsi plný euforie z toho, že jste dorazili do destinace, kam jste potřebovali, načerpal jsi síly a těšíš se, když budete pokračovat v cestě. A právě v této chvíli, kdy jsi tak šťastný, že máš pocit, že se udusíš endorfinem, úplně nemyslíš na to, jestli máš všechny věci. Tak dávej pozor, abys nezapomněl něco, co by ti mohlo chybět. Tleskáme. Pokud jsi to dočetl až sem, máš devadesátní procentní předpoklad k tomu, že ve stopování se svým týmem uspěješ. Šťastnou cestu!

Zdroje: redbull, Vapol