Přestávka na sociálních sítích vede k vyššímu sebevědomí

Téměř každý zná negativní důsledky záplavy obsahu sociálních sítí na jeho vlastní duševní zdraví. Co pomáhá? Studie mladých žen poskytuje konzistentní odpověď: abstinence – přestávka.

Zdánlivě dokonalá těla, naprosto šťastní lidé ale i naplňující cesty do vzdálených míst a k sobě samému. Není novým poznatkem, že často dokonale zinscenovaný svět sociálních sítí může spouštět stres a nejistotu. Studie z Kanady, kterou zveřejnila specializovaná databáze ScienceDirect, nyní poskytuje empirickou podporu. Abstinence neboli dočasná přestávka na sociálních sítích po dobu pouhého jednoho týdne vede k vyššímu sebevědomí a lepšímu vnímání těla u mladých žen.

Účinky krátké přestávky na sociální síti

Vědci z York University v Torontu zkoumali účinky krátké přestávky v užívání sociálních sítí na 66 studentkách. Náhodně se určilo, kdo se nadále stane konzumentem sociálních médií jako dosud a kdo se bez nich týden obejde.

Ukázalo se, že dříve měřené sebevědomí a spokojenost s tělem se zlepšily obzvláště u těch účastníků, kteří v té době nevyužívali sociální sítě. To bylo zvláště pozitivní pro ty ženy, u kterých bylo „zvnitřnění ideálu štíhlosti“ zvláště výrazné.

Kromě negativních účinků používání sociálních sítí na duševní zdraví, o kterých vědci v Kanadě tvrdí, že je objevili, existují také další studie, které vykreslují daleko jemnější obrázek.

Přestávka na sociálních sítích vede k vyššímu sebevědomí
Zatíženi sociálními médii? I krátká přestávka může být dobrá

Virové výzvy, ale i falešné zprávy

Norští vědci například v průběhu let sledovali stovky dětí a mladých lidí a zjistili, že pokud častěji zveřejňují nebo lajkují na Instagramu nebo Snapchatu, není to obecně spojeno s vyšší pravděpodobností symptomů úzkosti nebo deprese. Neznamená to však, že jeho užívání má pozitivní vliv – například z hlediska body image nebo důsledků kyberšikany.

Virové „výzvy“ a falešné zprávy také často skrývají potenciální nebezpečí. Nedávno opět vzbudil rozruch hoax TikTok, který už léta koluje: vymyšlený „Národní den znásilnění“, kdy byly sexuální útoky na dívky údajně legální.