Skibob Porsche – nejpodivnější produkt, na kterém najdete logo německé automobilky

Německá automobilka Porsche je víc než jen výrobce automobilů, nyní totiž do dražby putuje skibob, který vydraží aukční sín RM Sotheby's

Německá automobilka Porsche je víc než jen výrobce automobilů. V průběhu let společnost pracovala na řadě dalších produktů, a to včetně jízdních kol, lyží a dokonce i traktorů. Tento skibob, který jde do dražby prostřednictvím aukční síně RM Sotheby’s, je jednou z nejpodivnějších věcí, které kdy nesly znak německé značky Porsche.

Skibobbing je zimní aktivita, která kombinuje sáňkování a lyžování. Jezdci sedí na rámu, který vypadá jako kolo, ale místo kol má pár tandemových lyží. Lidé pak na tomto vozidle sjíždějí svah. Naklánění doleva a doprava umožňuje řízení.

Porsche a Arova vytvořili roku 1970 model s označením 212

Podle předchozí aukce RM Sotheby’s spolupracovala společnost Porsche s výrobcem skibobů Arova při uvedení modelu 212 v roce 1970. Model má obzvláště elegantní vzhled, protože namísto odhaleného rámu jako většina skibobů má tento model uzavřenou karoserii z pěnového polystyrenu. Hliníkové vzpěry s tlumiči značky Suspa jsou připevněné ke kvalitním sklolaminátovým lyžím. Pro větší stabilitu má mít jezdec na sobě také pár krátkých lyží.

Hliníkové vzpěry s tlumiči značky Suspa jsou připevněné ke kvalitním sklolaminátovým lyžím
Skibob 212 jezdí na sklolaminátových lyžích

Díky tomu, že má karoserii, poskytuje Porsche 212 užitečnou možnost složení pro dostupnější přepravu na kopce. Vzpěry se sklápějí tak, aby lyže byly v jedné rovině s vnějším povrchem. Sedadlo se otevírá na kloubu a odhaluje prostor pro řídítka a jejich hřídel. Celé balení váží přibližně 30 kg. Podle jiné nabídky byla zhuštěná velikost tak akorát, aby se vešla pod kapotu tehdejšího vozu Porsche 911.

Společnost Porsche spolupracovala s výrobcem skibobů Arova při uvedení modelu 212 v roce 1970
Skibob vznikl ve spolupráci společností Arova a Porsche

Skibob půjde do aukce

Aukční síň RM Sotheby’s očekává, že tento skibob Porsche, který je k dispozici bez rezervy, vynese během aukce 1.-2. prosince 6 000 až 8 000 dolarů (132 000 – 176 000 korun). Aukční dům již dříve prodal jeden exemplář za 8 400 dolarů (185 000 korun) v roce 2020. Na aukčním serveru P-Car Market se jeden takový exemplář prodal v roce 2022 za 6 898 dolarů (152 000 korun).

Zdroje: motor1, TowPoint