Masivní exploze ve vesmíru

Záření z „události“ AT2021lwx trvalo osm miliard let od vzniku na Zemi. Americký speciální dalekohled zaregistroval masivní explozi. Nyní vědci našli příčinu.

Zhruba před osmi miliardami let se velký oblak vodíku zřítil do supermasivní černé díry a spustil tak masivní explozi. Výbuch záření byl desetkrát silnější než jakákoli známá supernova a trval déle než tři roky, píší vědci vedení Philipem Wisemanem z Britské univerzity v Southamptonu v „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society“.

Zpočátku badatelé na obloze nechápali neobvyklou kosmickou událost. K vysvětlení jim pomohla až pozorování mnoha různými přístroji od dlouhovlnné infračervené oblasti až po vysokoenergetické rentgenové záření. Výbuch nebylo možné vidět pouhým okem.

Výbuchy nejsou ve vesmíru neobvyklé: od termonukleárních výbuchů na umírající hvězdě přes supernovy, které roztrhají celé hvězdy, až po výbuchy záření, ke kterým dochází, když supermasivní černé díry pohltí celé hvězdy. Nabídka takových akcí je bohatá. Ale nic z toho se nevyrovnalo obzvláště energetické nebeské události katalogizované pod označením AT2021lwx.

Speciální dalekohled zaregistruje explozi a spustí poplach

The Black Hole Swallows Matter: Illustration vydaná University of Southampton; Masivní exploze ve vesmíru
The Black Hole Swallows Matter

Exploze byla poprvé objevena v roce 2020 speciálním dalekohledem Zwicky Transient Facility na observatoři Mount Palomar v USA. S jeho pomocí astronomové automaticky hledají přechodné události na obloze, jako jsou hvězdné exploze. ,,Takže jsme na to narazili náhodou,“ řekl Wiseman podle prohlášení své univerzity. Automatický dalekohled si události všiml a vyhlásil poplach.

Nejprve si vědci mysleli, že jde o supernovu nebo hvězdu padající do černé díry. Další pozorování ukázala, že k explozi došlo v předaleké galaxii. Světlu odtamtud trvalo osm miliard let, než dorazilo na Zemi. Takže k explozi došlo před osmi miliardami let, asi šest miliard let po velkém třesku.

Velká vzdálenost také znamená, že výbuch byl neobvykle energický – a trval neobvykle dlouho. ,,Obvykle takové výbuchy trvají několik měsíců, pak se úroveň radiace sníží,“ řekl Wiseman. ,,Je velmi neobvyklé, aby něco tak jasně svítilo déle než dva roky.“

Jedinými objekty ve vesmíru s jasností srovnatelnou s AT2021lwx jsou kvasary – supermasivní černé díry v centrech vzdálených galaxií. Vyzařují záření, protože hmota do nich neustále padá zvenčí a zahřívá se při tom. ,,Ale takové kvasary blikají a jejich jasnost se velmi liší,“ vysvětlil Mark Sullivan, Wisemanův kolega z University of Southampton.

Černá díra miliardkrát větší než hmotnost Slunce

Naproti tomu AT2021lwx poprvé zvýšil jas o faktor 100 během asi sto dnů a od té doby velmi pomalu klesá. Vědci hledali ve starých datech další erupce objektu – bez úspěchu.

Aby vypátrali příčinu exploze, Wiseman, Sullivan a jejich kolegové pozorovali nebeský objekt po dobu tří let pomocí různých přístrojů. S takto získanými daty se nakonec objevil jeden scénář jako nejpravděpodobnější vysvětlení exploze: velký oblak molekulárního vodíku pravděpodobně spadl do černé díry o hmotnosti asi miliardkrát větší než naše Slunce. Oblak nebyl pohlcen na jeden zátah, ale po částech. Což vyvolalo rázové vlny ve zbytku mraku a vedlo tak k silné radiaci.

Astronomové doufají, že s příští generací automatických dalekohledů najdou mnohem více podobných událostí. ,,Protože takové výbuchy jsou zjevně velmi vzácné,“ říká Wiseman. ,,Jsou ale tak energické, že by mohly hrát důležitou roli ve vývoji center galaxií.“

Zdroj: spiegel, Vapol