Horko a sucho – následky teplotních rekordů

Rybář vytahuje mrtvá zvířata z nádrže Song May: následky horka a sucha

Thajsko, Bangladéš a Vietnam hlásí teplotní rekordy, jihovýchodní Asie se už týdny potýká s vysokými teplotami a suchem. Následky sucha jsou nyní patrné v nádrži.

Silná vlna veder již několik týdnů silně ovládá jihovýchodní Asii. Thajsko, Filipíny, Bangladéš a Vietnam hlásí teplotní rekordy. Jižní Vietnam s metropolí Ho Či Minovo Město si stěžuje na nejdelší vlnu veder za posledních 30 let. Denní teploty se podle meteorologů od začátku roku téměř vždy pohybovaly přes 35 °C. V některých oblastech byly nedávno zaznamenány teploty kolem 40 °C.

Následky horka a sucha

V provincii Dong Nai na jihu Vietnamu se následky veder projevily v posledních dnech obzvlášť zřetelně. Na hladině přehrady Song May plavaly statisíce mrtvých ryb. V posledních týdnech nepršelo, takže vody v nádrži ubývá.

Mezi masami mrtvých ryb proplouvá loď: šíří se smrad; Horko a sucho – následky teplotních rekordů
Mezi masami mrtvých ryb proplouvá loď: šíří se zápach
 

,,Všechny ryby v nádrži Song May uhynuly kvůli nedostatku vody,“ řekl místní obyvatel jménem Nghia. ,,Naše životy se za posledních deset dní obrátily vzhůru nohama kvůli zápachu.“

Fotografie zachycují obyvatele, jak projíždějí lodě přes nádrž nebo se brodí vodou. Lidé se snaží vytáhnout mrtvé ryby z vody, ale narazí na své limity. Odhadem mohlo uhynout až 200 tun ryb.

Rybář se brodí vodou přehrady Song May: všude mrtvé ryby
Rybář se brodí vodou přehrady Song May: všude mrtvé ryby
 
Sušené mrtvé ryby v přehradě Song May: Nedostatek vody; Horko a sucho – následky teplotních rekordů
Sušené mrtvé ryby v přehradě Song May: nedostatek vody – důsledek sucha

Na jiných místech nádrž již vyschla až na dno.

Song May Reservoir: Loď na suchu
Song May Reservoir: loď na suchu

Může za to spalující El Niňo

Podle odborníků je za teploty v jihovýchodní Asii zodpovědný především obávaný klimatický jev El Niño. Světová meteorologická organizace (WMO) loni potvrdila, že podmínky El Niño převládají poprvé po několika letech – a varovala před extrémními jevy počasí. ,,El Niño skončí v červnu, ale teploty by mohly v první polovině tohoto roku v mnoha zemích vystřelit,“ řekl před týdny thajský mořský ekolog Thon Thamrongnawasawat. Varoval před historickou vlnou veder, zejména v některých částech Asie.

El Niño je přirozený jev počasí, který se vyskytuje každých několik let. A spojuje se s oteplováním mořské vody v tropickém Pacifiku a slabými pasáty. Tento jev může zhoršit důsledky klimatické krize, protože má další oteplovací efekt. Účinky jsou především v jihovýchodní Asii, Austrálii, Africe a Střední Americe.

Teplotní rekord v Bangladéši

Bangladéš například aktuálně zažívá nejdelší vlnu veder za posledních nejméně 75 let. ,,Nikdy jsem nezažil takové spalující horko,“ říká 38 letý Aminur Rahman z hlavního města Dháky. Během několika dní tam zemřelo na úpal nejméně deset lidí. V rámci preventivního opatření se zavřely školy – stejně jako na Filipínách.

Národní meteorologický úřad předpověděl pro ostrovní stát alarmující tepelný index: vnímaná teplota by mohla v příštích několika dnech a týdnech dosáhnout 57 °C a představovat „extrémní nebezpečí“. Kvůli zvýšené poptávce po elektrické energii pro provoz klimatizačních systémů hrozily výpadky. „Naše elektrická síť je přetížená, protože je tak horká,“ varoval prezident Ferdinand Marcos mladší.