Lincoln Aviator dostává novou tvář a výrazně se zvyšuje cena

Lincoln Aviator má novou tvář. S modelem Explorer sdílí společnou platformu, pohonnou jednotku, uspořádání interiéru a dostupnou techniku

Ford Explorer má novou tvář a nyní i Lincoln Aviator. Tato dvě SUV sdílejí společnou platformu rodiny Ford, a to až po pohonnou jednotku s výkonem 400 koní, uspořádání interiéru a dostupnou techniku. Lincoln však do tohoto vzorce vnáší trochu více luxusu, který je pro rok 2025 prošpikován několika vzhledovými pakety a novými technickými systémy, které mu pomáhají oddělit se od levnějšího sourozence.

Aktualizace vozu Lincoln Aviator

Největší aktualizace se objevuje hned vpředu. Tvář modelu Aviator získala větší mřížku chladiče se světlomety, které se spojují v horních rozích. Pod ní se nachází přepracovaná maska s vertikálně orientovanými rohovými ventilačními otvory.

Tvář modelu Aviator získala větší mřížku chladiče se světlomety, které se spojují v horních rozích
Vylepšený Lincoln Aviator má větší mřížku chladiče

Podobný motiv má i nový Explorer, i když u Fordu nenajdete osvětlený štítek na mřížce chladiče. Po stranách a na zádi najdete stejné prvky Aviatoru jako u odcházejícího modelu. Jedná se skutečně o facelift, protože všechny změny exteriéru se odehrávají na přídi.

Změny uvnitř vozu

Podobné téma se objevuje i uvnitř, kde jsou nyní k dispozici větší digitální obrazovky pro řidiče a spolujezdce na předních sedadlech. Středový displej se zvětšil na 13,2 palce, přičemž přístrojová deska má úhlopříčku 12,4 palce.

Středový displej se zvětšil na 13,2 palce, přičemž přístrojová deska má úhlopříčku 12,4 palce
Uvnitř se nachází větší digitální obrazovky než dříve

Pokud vám to zní povědomě, nový Explorer se také pyšní 13,2palcovým displejem, i když digitální obrazovka řidiče Fordu je o něco menší a má 12,3 palce. Zbytek interiéru je stejný jako dříve, ačkoli Lincoln jej obléká do různých barevných kombinací s použitím uměleckých názvů jako Light Space Gray, Harvest Bronze a Hot Chocolate.

Technologiím se meze nekladou

Zatímco vizuální změny jsou minimální, technologie jsou pro Aviator 2025 velkou samostatnou kapitolou. Poprvé se nabízí Lincoln Digital Experience. Ta přináší funkce Google a Amazon integrované do informačního a zábavního systému modelu Aviator. To také umožňuje nativní používání aplikací, jako jsou Spotify, Google Maps, YouTube, a vestavěných webových prohlížečů pro surfování na internetu (i když Lincoln upozorňuje, že některé z těchto funkcí jsou dostupné pouze při parkování).

Střední úroveň Reserve začíná na 67 495 dolarech (1 569 000 korun), zatímco vrcholná verze Black Label stojí 86 995 dolarů (2 023 000 korun)
Aviator ve střední úrovni Reserve

Asistent Google nebo Alexa jsou na palubě připravení pomáhat se správou všeho prostřednictvím hlasových příkazů. To vše je možné přizpůsobit podle rozmaru řidiče. Naštěstí můžete stále spustit Android Auto nebo Apple CarPlay, pokud tomu dáváte přednost.

Systém BlueCruise

Novinkou pro Aviator pro rok 2025 se stal také systém BlueCruise. Tento systém hands-free řízení, který se nachází i v v modelu Explorer, je standardem pro všechny úrovně výbavy modelu Aviator.

Standardem je také Lincoln Co-Pilot 360, který do SUV přináší širokou škálu asistentů řidiče. Ta kromě pokročilejších systémů, jako je asistent pro jízdu v jízdním pruhu a 360stupňová kamera, zahrnuje také asistenta pro vyhýbání se řízení a asistenta pro brzdění při couvání.

Zákazníci mají na výběr

Kromě toho dává Lincoln zákazníkům na výběr z několika černých paketů vzhledu a různých druhů kol. K dispozici je také motiv Lincoln Black Label Invitation, který se nabízí u většího modelu Navigator. Ve zkratce se vyznačuje speciálními barevnými a interiérovými detaily, které mimo jiné zahrnují laserem vyleptané tvary na přístrojové desce. To v Exploreru rozhodně nedostanete.

K dispozici je také motiv Lincoln Black Label Invitation, který se nabízí u většího modelu Navigator
Lincoln Aviator ve verzi Black Label

„V novém Aviatoru hraje technologie ještě větší roli při vytváření relaxačního a luxusního prostoru, který naši klienti oceňují a očekávají od značky Lincoln,“ uvedla ředitelka Heidi Shafferová v prohlášení. „Díky pokročilým, propojeným funkcím, jako je Lincoln Digital Experience a technologie hands-free řízení BlueCruise, vytváříme na cestách novou, digitální svatyni.“

Připravte si peněženky

Aviator 2025 se začne prodávat ještě letos a rozhodně ne za málo. Cena základního modelu Aviator Premiere začíná na 58 495 dolarech (1 360 000 korun). To je meziroční skok o 5 155 dolarů (cca 120 000 korun).

Střední úroveň Reserve začíná na 67 495 dolarech (1 569 000 korun), zatímco vrcholná verze Black Label stojí 86 995 dolarů (2 023 000 korun). S plnou výbavou a povinným příplatkem 1 395 dolarů (32 000 korun) se Aviator blíží částce 100 000 dolarů (2 324 000 korun).

Zdroje: motor1, Vapol