Energeticky chytré domy, které sníží tlak na rozvodnou síť

Demonstrace agregované flexibilní poptávky v rezidenčních prostředích se má spustit v Jižní Austrálii s hlavním státním distributorem elektřiny. Ten má poskytovat inteligentní upgrady energie pro 500 domácností jako součást pilotního program na koordinaci spotřeby energie a podporu sítě. Dodavatel elektřiny South Australia Power Networks (SAPN) uvedl, že projekt Energy Masters se stane průkopníkem koordinace rezidenčních zdrojů, jako jsou střešní solární a inteligentní spotřebiče. A to proto, aby tak lépe odpovídaly spotřebě energie pro dodávky a reakce na signály trhu. Čímž se spotřeba energie v domácnostech přesune mimo období špičky.

Projekt Energy Masters za 210 mil. Kč umožní SAPN instalovat spotřebitelské energetické zdroje (CER) a chytrá energetická zařízení, jako jsou solární panely, baterie, nabíječky elektrických vozidel (EV) a systémy teplé vody s tepelným čerpadlem v 500 domácnostech.

Generální ředitel SAPN Andrew Bills řekl, že umožnění flexibilní poptávky ve velkém měřítku prostřednictvím elektrifikace a rozvoje energeticky chytrých domácností. Ty mají hrát významnou roli při řízení špičkové poptávky, zamezení nákladů na rozšiřování sítě a snížení nákladů pro všechny spotřebitele.

Pilotní program nejen pro inteligentní domácnost

„Uvědomujeme si, že energetický systém je složitý. Takže pilotní projekt se bude snažit zjistit, jak to můžeme překonat ve prospěch zákazníků způsobem. Ten také zlepší způsob, jakým spravujeme naši síť,“ řekl.

Bills řekl, že velká část technologií potřebných k monitorování používání a zlepšení odezvy elektrických spotřebičů v domácnostech je již k dispozici. ,,Ale musíme zjistit, jak spojujeme vládní pobídky i maloobchodní nabídky. Dále taky energeticky chytrá zařízení a systémy řízení energie způsobem, který je srozumitelný a atraktivní pro zákazníky energií.“

Zákazníci, kteří se zúčastní projektu Energy Masters, získají dotace na instalaci zařízení, jako jsou solární panely, baterie ale i nabíječky elektromobilů. Dále taky systémy pro ohřev teplé vody s tepelnými čerpadly a klimatizační jednotky s děleným systémem. Ty mohou reagovat na signály sítě a trhu. Domácnosti budou také vybaveny systémem řízení spotřeby energie v inteligentních domácnostech, který optimalizuje spotřebu energie v domácnosti.

Domácnosti se na oplátku zapojí do výzkumného programu vedeného Kooperativním výzkumným střediskem Spolehlivá cenově dostupná čistá energie pro rok 2030 (RACE for 2030). Ten pomůže demonstrovat hodnotu energeticky chytrých domácností a poskytne informace o interoperabilitě zařízení, které mají informovat o vývoji národní normy.

Optimalizace spotřeby energie v domácnosti

Energeticky chytré domy, které sníží tlak na rozvodnou síť

Darren Miller, výkonný ředitel Australské agentury pro obnovitelné zdroje energie (ARENA), uvedl, že Energy Masters prokáže hodnotu, kterou může flexibilní poptávka nabídnout domácnostem na trhu nasyceném obnovitelnými zdroji energie.

,,Jižní Austrálie vede svět, pokud jde o proměnlivé pronikání obnovitelné energie. Takže je to perfektní prostředí pro vyzkoušení, jak flexibilní využití energie může doplnit vysoký podíl obnovitelné energie,“ řekl. „Spolupracujeme se společností SA Power Networks a vládou Jižní Austrálie, abychom vyzkoušeli koordinaci CER v reálném prostředí. A těšíme se tak na výsledky této studie a na to, jak lze její zjištění replikovat v celé Austrálii.“

Vyjádření zájmu o účast v projektu Energy Masters se má zahájit v druhé polovině roku 2024. Přičemž projekt má probíhat do roku 2027.

ARENA uvedla, že zkušební verze v Jižní Austrálii staví na jejím stávajícím portfoliu rezidenčních energetických projektů. A to včetně Project Edge v Melbourne a Project Symphony v Západní Austrálii.

Spuštění projektu Energy Masters přichází v době, kdy nová zpráva vydaná organizací Solar Citizens pro obnovitelné zdroje energie naznačuje, že solární energie na střeše by mohla být australskou „tajnou zbraní“ při přechodu na systém čisté energie.

Rozvoj energetických chytrých domácností

Zpráva Accelerating Consumer Energy in Australia, kterou zadala společnost Solar Citizens a připravila poradenská společnost Nexa Advisory, zjistila, že solární energie na střeše má potenciál snížit náklady na infrastrukturu elektrické sítě. A taky snížit ceny elektřiny a podpořit přijetí elektromobilů.

Výkonná ředitelka poradny Nexa a autorka zprávy Stephanie Bashirová uvedla, že přechod Austrálie na čistou energii se zastavil. A to proto, protože se zpomalí rozvoj rozsáhlých projektů na ukládání energie ze solární, větrné a bateriové energie.

„Usilujeme o vybudování nové velké obnovitelné generace a baterií a nového přenosu, abychom mohli tuto čistou generaci propojit se zákazníky,“ řekla. „Řešením je dát moc lidem. Spotřebitelské energetické zdroje jsou australskou tajnou zbraní v přechodu.“

Zpráva však identifikovala překážky, jak získat co nejvíce z rezidenční solární energie a zvýšit její přijetí. Včetně nekonzistentních pravidel napříč státy, zbytečných omezení, nedostatečné transparentnosti ze strany poskytovatelů energie a pomalých reforem.

Projekt Energy Masters

Mezi doporučení zprávy patřilo zavedení národní konzistentnosti v procesech střešního solárního připojení ale i stanovení nových požadavků na minimální dodávky. Dále taky vede ke zlepšení přístupu veřejnosti k údajům od poskytovatelů energetických sítí ve větším měřítku a reforma sazeb za elektřinu.

Úřadující generální ředitel společnosti Solar Citizens Joel Pringle řekl, že nyní je čas, aby vláda zrychlila a vedla aktualizaci systémových specifikací a předpisů, aby bylo možné CER efektivně integrovat do sítě.

,,Přechod sítě probíhá, ale regulační rámce se snaží dohánět místo toho, aby vedly,“ řekl.