Vylepšený Volkswagen Golf má více stylu, výkonu a tlačítek

Volkswagen provádí facelift svého ikonického modelu Golf. Přináší ostřejší design exteriéru, nový informační systém a další vylepšení

Volkswagen provádí facelift svého ikonického kompaktního vozu Golf. Aby si Golf Mk8.5 udržel konkurenceschopnost v segmentu ovládaném crossovery, přináší ostřejší design exteriéru, nový informační a zábavní systém a několik potřebných mechanických vylepšení.

Zatímco v USA mají být k dispozici pouze verze GTI a Golf R. Naopak v Evropě má být standardní Golf stále k dispozici v karosářských verzích hatchback a kombi.

Vylepšený Volkswagen Golf se objeví v několika variantách

Volkswagen ukazuje vylepšený Golf v několika variantách. Hatchback se dodává ve verzích eHybrid a GTE plug-in hybrid, stejně jako GTI určené pro Ameriku. Praktičtější kombi Variant je vystavené v provedení R-Line. V nabídce chybí pouze verze R s pohonem všech kol a výkonný diesel GTD.

Změny na exteriéru

Největšími změnami zvenčí jsou přepracovaná LED světla, přičemž dražší Golfy mají full-LED světlomety s osvětleným znakem VW. Za příplatek si mohou zákazníci zvolit sofistikovanější maticovou LED sestavu s dálkovými světly, která jsou téměř dvakrát výkonnější než běžná dálková světla. Na zadní části vozu se nacházejí luxusnější zadní světla s grafikou připomínající 3D se třemi volitelnými vzory – podobně jako to nabízí Audi u některých svých modelů.

Největšími změnami zvenčí jsou přepracovaná LED světla, přičemž dražší Golfy mají full-LED světlomety s osvětleným znakem VW
Golf přepracoval LED světla

S faceliftem Golfu přidává VW čtyři nové metalické laky (modrý Crystal Ice Blue, modrý Anemone Blue, stříbrný Oyster Silver, černý Grenadilla Black) a pět designů kol z lehkých slitin o velikosti od 16 do 19 palců. Každý z dostupných stupňů výbavy (Golf, Life, Style, R-Line, GTE a GTI) dostane decentně aktualizované nárazníky a všechny modely od stupně Style výše mají černou střechu.

Zrcadlově s Golfem před faceliftem se praktičtější z obou karosářských verzí nezačne nabízet ve specifikacích eHybrid, GTE a GTI. Doufejme, že výkonný vůz Golf R Variant bude i nadále pokračovat.

Změny uvnitř vozu

VW již ukázal modernizovanou kabinu na začátku tohoto měsíce na veletrhu CES. Hatchback se vrací ke konvenčním tlačítkům na volantu a stejně by tomu mělo být i u Golfu R. Je důležité si uvědomit, že nižší modely Golfu Mk8 prodávané v Evropě měly ve výbavě tradiční ovládací prvky a pouze ty dražší dostaly frustrující dotykové klávesy.

Největší změnou uvnitř je nová generace informačního a zábavního systému s velkou obrazovkou ve stylu tabletu
Interiér nabízí nový informační a zábavní systém

Největší změnou uvnitř je nová generace informačního a zábavního systému s velkou obrazovkou ve stylu tabletu. U levnějších Golfů má rozměry 10,4 palce a u dražších modelů 12,9 palce. Obávané posuvníky pro ovládání klimatizace jsou stále na svém místě, ale jsou (konečně) podsvícené. Na přání si můžete přikoupit také head-up displej.

Pod kapotou Golfu

Základní verze Golfu dostane benzinovou jednotku 1,5 TSI o výkonu 113 nebo 148 koní, přičemž obě posílají výkon na přední nápravu prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky. Mild-hybridní verze téhož motoru, označovaná jako 1.5 eTSI, má stejné výkony, ale dodává se výhradně se sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou.

Každý z dostupných stupňů výbavy (Golf, Life, Style, R-Line, GTE a GTI) dostane decentně aktualizované nárazníky a všechny modely od stupně Style výše mají černou střechu
V Evropě si mohou zákazníci pořídit také vylepšený VW Golf R-Line

Pokud byste potřebovali více síly, je k dispozici větší motor 2.0 TSI s výkonem 201 koní a sedmistupňovou převodovkou DSG. Zajímavé je, že o menším tříválcovém motoru 1.0 TSI, který se nabízel v nejlevnějším Golfu před faceliftem, není ani zmínka.

Na straně vznětových motorů má mít osvědčený 2.0 TDI výkon 113 koní a šestistupňový manuál nebo 148 koní a sedmistupňovou převodovku DSG. Obě verze naftového spalovače mají výhradně pohon předních kol.

A co takhle hybrid?

Kdo nechce diesel, může si ještě pořídit eHybrid s výkonem 201 koní, šestistupňovou převodovkou DSG a pohonem předních kol. Elektrifikovaný model používá větší sadu lithium-iontových baterií (z 10,6 kilowatthodiny na 19,7 kilowatthodiny), která je dobrá pro dojezd až 100 km na elektřinu. Předchozí Golf eHybrid měl maximální dojezd 80 km.

Kdo nechce diesel, může si ještě pořídit eHybrid s výkonem 201 koní
Volkswagen Golf eHybrid

Plug-in hybridní model nyní podporuje nabíjení střídavým proudem o výkonu 11 kilowattů (namísto 3,6 kilowattu) a zvládne i nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu až 50 kilowattů. V takovém případě potřebuje 25 minut na to, aby baterii dobil z 10 % na 80 %. S kompletně nabitou baterií a plnou nádrží benzínu může podle odhadů VW ujet až 1 000 km.

Golf GTE a GTI

Pokud jde o zajímavější verze, Golf GTE má kombinovaný výkon 268 koní. Ten se přenáší na přední nápravu prostřednictvím šestistupňové převodovky DSG. Stejně jako běžný eHybrid přechází ze starého motoru 1,4 TSI na jednotku 1,5 TSI s variabilní geometrií turbodmychadla. Oproti svému předchůdci má elektrifikovaný hatchback výkon navíc 27 koní.

Tento hatchback bohužel přišel o manuální převodovku, kterou nahradilo sedmistupňové DSG, jež na přední kola směruje 261 koní
Vylepšený Volkswagen Golf GTI

To nejlepší si necháváme na konec. Jde o modernizované GTI s koly ve stylu Alfa Romeo. Tento hatchback bohužel přišel o manuální převodovku, kterou nahradilo sedmistupňové DSG, jež na přední kola směruje 261 koní. Tedy o 20 koní více než u modelu před novým faceliftem.

VW Clubsport a Golf R

VW měl před tímto faceliftem v Evropě také silnější verzi Clubsport s výkonem 296 koní, ale ta se prozatím neobjevila. Vůz, který VW přivezl na veletrh CES, byl možná Clubsport, což naráží na uvedení vozu na trh ve Spojených státech.

Golf R se pravděpodobně objeví ještě letos, zatímco návrat modelu GTD není jistý, protože diesely upadly v nemilost po skandálu koncernu VW.

Poslední vylepšený Volkswagen Golf v éře spalovacích motorů?

Je možné, že se po půlstoletí na trhu a zhruba 37 milionech vyrobených kusů dočkáme posledního významného vylepšení modelu Volkswagen Golf v éře spalovacích motorů. Devátá generace nejprodávanějšího evropského vozu všech dob byla potvrzena výhradně jako elektrický model na platformě škálovatelných systémů koncernu VW. Do výroby vstoupí koncem desetiletí v německém Wolfsburgu, kde se začne montovat společně s dalšími vozy na bázi SSP.

Uvidíme, zda budou mírumilovně koexistovat dříve, než se VW rozhodne přejít pouze na elektromobily. Jedno je jisté – německá značka se zavázala, že od roku 2033 začne v Evropě vyrábět pouze elektromobily, takže dny Golfu s ICE jsou bez ohledu na to sečtené.

Zdroje: motor1, TowPoint