Polestar dodá baterie pro křídlové e-čluny Candela

Švédský výrobce elektromobilů Polestar – společně vlastněný Volvom a jeho mateřskou společností Geely – začne dodávat baterie a nabíjecí systémy švédské společnosti s křídlovými elektrickými čluny Candela.

Candela spustila v červnu 2021 první elektrické hydrofoilingové vodní taxi na světě, loď pro 12 osob. O které společnost tvrdí, že stojí provozovatele o 85 % méně než provozování tradičního plavidla se spalovacím motorem.

Lodě s křídlovými křídly se pohybují nad vodou na křídlových vzpěrách nebo vzpěrách pod lodí, zvedají loď nad vodu a vytvářejí téměř tichou plavbu. Ta udržuje loď nad vlnami a nezanechává žádnou brázdu ani zvukové znečištění, které by negativně ovlivnilo mořský život a životní prostředí.

„Fascinuje mě, jak čluny Candela elegantně a efektivně klouzají po vodě, nebo lépe na vodě. Což je úžasný důkaz skvělé estetiky a zážitků, které moderní, udržitelné technologie mohou vytvořit,“ řekl Thomas Ingenlath, generální ředitel Polestar.

elektrický člun candela

Křídlové elektrické čluny Candela

,,To, že Polestar bude součástí budoucích projektů s Candelou tím, že dodá základní součást pro inovativní pohon jejich lodí, je úžasné,“ řekl. ,,Jako dodavatel baterií pro Candela můžeme pomoci řídit přechod k čistším oceánům a jezerům a elektrifikovat vodní dopravu.“

Elektrické křídlové čluny Candela, včetně Candela C-8 a P-8 Voyager, mohou cestovat rychlostí 30 uzlů (kolem 55 km/h). A díky masivnímu snížení vodního tření spotřebují o 80 % méně energie než konvenční čluny stejné velikosti.

V červenci Candela oznámila, že švédské hlavní město Stockholm zahájí devítiměsíční zkušební provoz raketoplánu P-12 počínaje rokem 2023 v naději, že tyto elektrické čluny nahradí statisíce rekreačních plavidel. Ta brázdí vody kolem Švédska.

Obě švédské společnosti věří, že jejich partnerství je „přelomovým okamžikem pro elektrifikaci na moři“. A posune elektrické lodě do hlavního proudu.

„Zatímco elektrifikace automobilů ušla za posledních několik let dlouhou cestu, námořní sektor zaostává,“ řekl Gustav Hasselskog, generální ředitel společnosti Candela. „Spojení naší efektivní technologie křídlových křídel s vysokokapacitními bateriemi od Polestar znamená, že můžeme společně urychlit masové přijetí elektrických člunů.“

Je to také poprvé, co Polestar dodá baterie a nabíjecí systémy třetí straně. Což znamená rozšíření cíle Polestaru stát se předním prémiovým výrobcem elektromobilů.

Zdroj: thedriven, TowPoint