Kia a nová strategie pro výrobu elektrických modelů

Jihokorejská automobilka KIA předvedla, jak bude vypadat její budoucí strategie. Začne s tavbou a výrobou v nové továrně na elektromobily

Kia a nová strategie odhalila, co nového jihokorejská automobilka plánuje. Má se zaměřit na zřízení nového výrobního závodu pro novou řadu účelových elektrických dodávek. Dále chce v rámci širšího poslání uvést na trh řadu elektrických vozidel do roku 2030.

Korejský výrobce automobilů zřídí novou továrnu na elektrické vozy „Purpose Built Vehicles“ již v roce 2026.

V návaznosti na obchodní strategii firmy „Plan S“, podle níž se společnost zavázala uvést na trh nejméně 11 plně elektrických osobních automobilů po celém světě do roku 2027, začne Kia stavět novou továrnu na to, co označuje jako „Purpose Built Vehicles“ (PBV). A to do léta 2023. Očekává se, že nový závod má být v provozu nejdříve v roce 2026. Zpočátku se počítá s výrobní kapacitou přibližně 100 000 PBV ročně.

Kia a nová strategie, co nového přinese

První vozidlo, které sjede z výrobní linky nového závodu, má být vozidlo střední velikosti. Tohle vozidlo je v současnosti známé pouze pod názvem projektu „SW“. Kia však v březnu upřesnila, že toto nové vozidlo má být k dispozici ve výběru karosářských stylů. To umožní PBV plnit roli buď dodávky nebo osobního kyvadlového autobusu.

KIA plánuje uvést na trh verzi SW PBV. Jedná se o autonomní robotaxi
Koncepty nových vozů KIA

Jak vysvětlil generální ředitel Kia Ho Sung Song při oznámení strategie Plan S, společnost má také zájem o uvedení verze svého SW PBV. Jedná se o autonomní robotaxi. Zatím se nemluvilo o žádných informacích ohledně odhalení pro tento SW derivát. Ačkoli Kia navrhla, že tento model robotaxi by měl být potenciálně schopný autonomie úrovně 4. To znamená, že uvnitř zůstanou stále fyzické ovládací prvky, jako jsou pedály a volant. Nicméně vozidlo se bude moci řídit samo v kontrolovaných oblastech bez lidského zásahu.

Uvedení vozů na trh

Plány společnosti Kia na PBV jdou nad rámec jejího středně velkého užitkového vozu, který má přijít také v roce 2025. S využitím stejné „skateboardové“ technologie, má Kia v úmyslu uvést na trh výběr účelových elektrických vozidel. A to v různých tvarech a velikostech.

Kia tvrdí, že se mají pohybovat od malých bezpilotních dodávkových vozidel až po větší osobní raketoplány a PBV. Ty jsou údajně dostatečně velké na to, aby se mohly používat jako pojízdné prodejny a kancelářské prostory.

Tyto plány elektrických PBV doplňují již tak komplexní řadu elektrických osobních vozů, které Kia plánuje uvést na trh v podobném časovém rámci. Včetně elektrického crossoveru Kia EV6, který je nyní v prodeji ve Spojeném království, uvede Kia do roku 2027 celosvětově 14 elektrických vozidel. Z tohoto celkového počtu má být sedm z nich výhradně elektrických, jako je velké SUV Kia EV9. Ty se mají objevit v roce 2023.

Zbývající celkový počet se skládá z elektrických vozů odvozených od modelů se spalovacím motorem, jako je nová druhá generace Kia Niro EV.

zdroje: autoexpress, Vapol