Den v Portu

Špičkové restaurace, které dodávají vydatné místní gastronomické scéně nový rozměr, zvou druhé portugalské město kulinářské nadšence, proto, aby strávili den v Portu. Zde je perfektní itinerář, který zahrnuje trhy, kurz vaření a koktejly.

8:00: Káva s místními

Udělejte to jako většina místních a začněte den espressem, které se často podává na jedné z mnoha teras ve městě. Starší generace tomu říkají cimbalino – podle vysokotlakých italských kávovarů La Cimbali, které se k jeho výrobě používaly. Případně vyzkoušejte meia de leite (mléčnou kávu) s arrufada, nadýchaný koláč, který vypadá trochu jako rohlík. Zaměstnanci Ribermel, ctihodné kavárny poblíž katedrály v Portu, vám doporučují jíst s máslem uprostřed.

JK Rowlingová

10:00: Procházejte brožované výtisky

Přidejte se do fronty v jednom z nejslavnějších a nejkrásnějších knihkupectví na světě, Livraria Lello. Směs novogotiky, art deco a secese, nádherná fasáda a interiér byly zrekonstruovány. Velkým lákadlem je zde majestátní schodiště. To vypadá, jako by bylo vyřezávané ze dřeva, ale ve skutečnosti je natřeným betonem a omítkou. Po mnoho let fanoušci Harryho Pottera věřili, že je to inspirace pro schodiště v Bradavickém zámku, ale tvůrkyně kouzelnické školy, autorka JK Rowlingová, tvrdí, že nikdy nebyla v obchodě, přestože ve městě Porto žije. Vstup stojí 120 Kč, které se odečítají z nákupu každé knihy.

Bradavice, Harry Potter, Magie

12:00: Jděte na trh

Na drobné luxusní obchody s potravinami v Portu, které se soustředí kolem starého trhu Bolhão (v současné době prochází rekonstrukcí), je radost pohledět. Stojí za návštěvu nejen pro jejich často ohromující výkladní skříně, ale také pro jejich interiéry a řadu produktů z celého Portugalska. Podívejte se na A Pérola do Bolhão a Casa Chinesa; ta se datuje do roku 1938 a má starý mramorový pult a police naskládané vysoko na produkty.

13:00: Vydejte se na věž

Vydejte se na prohlídku barokně inspirovaného kostela Clérigos (kdysi byl domovem charitativního Bratrstva kleriků) a muzea Casa da Irmandade, poté vystoupejte po 225 schodech věže Clérigos s panoramatickým výhledem na Porto a přes řeku do Vila Nova de Gaia. Kdysi nejvyšší stavba v Portugalsku, 76 m vysoká věž je perfektním místem, kde se můžete orientovat, ať už z jejího vrcholu, nebo když hledáte orientační bod, který vám pomůže při procházce pěšky.

Porto – extravagance na každém kroku

14:00: Vystopujte nejlepší hot dog ve městě

Město může být známé svou francesinhou – extravagantním sendvičem plněným masem a zalitým horkou rajčatovou omáčkou a pivem – ale není pro každého. Důrazně doporučovanou alternativou je cachorrinho, oceněný hot dog, který se podává ve snack baru Gazela více než 50 let. Klobása se ugriluje a naplní do bagety s máslem, sýrem flamengo (podobným eidamu) a „tajnou“ pikantní omáčkou, než se rozplácne na pánvi. A poté se nakrájí na malé kousky. Také hranolky jsou vynikající: ručně krájené a křupavé.

Udělejte to, co dělají místní, a objednejte si malý Super Bock (ležák Porto) – může se to zdát jako falešná ekonomika, ale brzy si uvědomíte, že dáváte přednost pivu studenému, takže jedna sklenička za druhou je lepší než půllitr, který se rychle vypije, než se zahřeje. Gazely jsou dvě, ale originál na Travessa Cima de Vila je ten, který chcete. Podívejte se, jestli můžete chytit stoličku u mramorového pultu a sledovat, jak se dělá váš hotdog.

15:00: Podívejte se do galerie

Prohlédněte si umění v Museu da Misericórdia do Porto v Ribeira, historickém centru. Případně zamiřte do krásného Serralves Museum of Contemporary Art. Do 9. července 2023 zde potrvá výstava čínského umělce a politického disidenta Aj Wej-weje. Ta odráží jeho obavy ohledně odlesňování brazilské Amazonie. Zahrnuje dílo nazvané Pequi Tree, 32 m vysoký železný strom vytvořený v Brazílii, který byl instalován v parku Serralves. Podle kurátorů je svědkem „zániku harmonického soužití mezi lidmi a přírodou“.

Kurz vaření

18:00: Oprašte své kuchařské dovednosti

Zúčastněte se kurzu vaření v Portu s Vitorem Candidem v Cook in Ribeira. Uvítá vás hořící klobása chouriço, broa de Avintes (sladový chléb) a sklenice ledového bílého portského s tonikem a mátou. Je to bývalý ekonom, který se naučil vařit od svého otce. Jeho sezónní menu zahrnuje předkrmy, polévky, hlavní jídlo, dezert, aperitiv a víno. „Tradiční kurz vaření“ stojí 1 600 Kč na osobu. Zatímco prohlídka trhu a kurz vaření stojí 2 700 Kč.

Porto, Den v Portu

19:00: Nápoje s výhledem

Překročte řeku Douro do Vila Nova de Gaia na pozdní degustaci portského vína v jednom ze sklepů, kde sudy kdysi zrály poté, co byly plaveny po proudu z vinic v údolí Douro. Pak se vydejte na vyhlídku v nedalekém Jardim do Morro. I proto, abyste zachytili poslední denní světlo, které se odráží po střechách a fasádách historických budov v Portu. Případně zamiřte do The Yeatman Hotel, s jeho velkolepě umístěným barem u řeky.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol